{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
692 visninger | Oprettet:

Start på bisløs ridning - hvordan? {{forumTopicSubject}}

Hej alle derude smiley

Jeg har i dag modtaget mit første sidepull og i den forbindelse har jeg jo selvfølgelig planer om at begynde at bruge det. Nu står jeg blot i den situation at jeg aldrig har redet en hest bidløst (jo i grime og trækketov, men det kan vidst kaldes lidt useriøs ridning), og ville derfor høre om der er nogen der har nogle råd til hvordan jeg begynder?

På forhånd kan jeg fortælle at jeg har en følsom hest, med stor fremdrift. Jeg rider i forvejen ikke på tøjlen, men da jeg har fået større og større problemer med mine knæ (har noget i knæene der kan minde en smule om gigt, så de bliver stive og gør ondt - specielt om vinteren, og det giver mig sværer ved at støtte hesten med bene), er det blevet endnu vigtigere for mig, og jeg er blevet mere opmærksom på, at jeg ikke bare tyer til tøjlen.

Min hest reagerer hurtigt på signalerne fra sædet, og jeg tænker derfor det overhovedet ikke bliver noget problem at ride uden bid, men derfor er det jo rart at få lidt tips fra kendinge inden man går igang, så der ikke bliver gjort mere skade end gavn.

Hvordan lagde netop DU ud med at ride med sidepull?

På forhånd tak smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Jeg har et stoppe afløb i køkkenet. 1.800 kr.
  • Siemens vaskemaskine - Vand tilførselsfejl / lunkenvand 1.700 kr.
  • Rensning af ovn 1.062 kr.
  • Min opvaskemaskine drypper. Den drypper for neden så under opvaskemaskinen, ved lågen 900 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Start på bisløs ridning - hvordan?
Kommentér på:
Start på bisløs ridning - hvordan?

Annonce