{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
967 visninger | Oprettet:

longering af hest med seneskade {{forumTopicSubject}}

hej...

håber der er nogen kloge mennesker der kan hjælpe mig,

Min hest fik desværre en lille gaffelbåndsskade i et forben i forået, han blev bahandlet, efter alle kunstens regler, og er igen tip top, hele forløbet er gået godt uden nogen komplikationer. han er fuld genoptrænet efter dyrlægens anvisninger i 15 uger, og har været det i ca to måneder, jeg er netop begyndt og springe ham igen, igen efter aftale med dyrlægen..

men så kom jeg til og tænke på, hvornår er det forsvarligt at begynde og longere igen. jeg har altid gjort det en gang om ugen, da jeg syntes det er godt med noget afvæksling...

er det nogen der sidder inde med en viden omkring dette,...



KH Anna bork.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  longering af hest med seneskade
  • #1   18. okt 2012 kan hesten holde til spring kan den også holde til longe arbejde... bare ikke for lille volte og ikke lad den fræse rundt, men god rolig arbejdstrav og galop hvor den bruger ryggen..

    men dette gælder dog alle heste smiley


  • #2   18. okt 2012 Enig med Sandie. Hvis den kan holde til at springe så kan den også holde til longe.

    Men start stille og roligt ud med den.


  • #3   18. okt 2012 Altså i princippet så burde der ingen problemer være, når han er fuldt genoptrænet igen.. For så er han jo ovre skaden og stærk igen..

    Jeg står selv med en hest, som fik en gaffelbåndsskade i foråret, en voldsom en.. Vi fandt først ud af at det var det efter 3 måneder og så kom hun så i behandling lige efter dyrlægens anvisninger.. Hun blev kontrolscannet her d. 28 september og senen er over 90% helet op igen og der er kun ganske lidt at se på scanningen..

    Dyrlægen har sagt til mig, at når hun er fuld genoptrænet, så er det ikke nødvendigt at der bliver taget hensyn til at hun har haft skaden fremover, da hun er rask og 100% helet op igen.. Tilmed har han sagt at det ingen betydning bør have for hendes salgsværdi, fordi der ikke er noget at se..

    Så umiddelbart vil jeg sige at du kan gøre som du vil, da din hest er rask igen.. Men for en sikkerhedsskyld, så tag da lige at give dyrlægen et kald smiley


  • #4   18. okt 2012 rigtigt mange tak for jeres svar,. jeg har nok den samme mening, men det bare meget rat lige og få bekræftet, at man ikke er helt ved siden af den:)
    men jeg kontakter lige dyrlægen for og være på den sikre side,
    vil så nødigt gøre noget forkert, så skaden evt ville springe op igen eller anden form for overbelastning...


Kommentér på:
longering af hest med seneskade

Annonce