{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Tysk Sportspony Whysky <3|Mit alt| 2003

4.758 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

WHYSERNE .
Kvinde | 29 år | Oprettet: 7. jan 2010


Tysk Sportspony Whysky <3|Mit alt|

Fødselsår:
2003
Højde:
145, tror jeg nok. Der var nogle piger der målte ham forleden.
Han var bare lidt af en tøsedreng, fordi det var lavet af skinende metal og det syntes han var farligt.
Bennita siger det også så det er nok rigtigt.
Det er en ret fin hoejde i forhold til jeg ikke er saa hoej :)
Temperament
Han har sit eget temperament, og han finder sig ikke i alt.
Han vil gerne have sin egen mening om tingene, men det er bare med til at gøre ham en helt fantastisk pony!
Han er lidt hoppet, selv om han er en vallak (:
Han har dog nogle daarlige dage engang imellem, men hvem har ikke det? Det skal bare accepteres.
Gangarter
Skridt: Den er ofte sådan lidt gyngende, han vipper rigtig meget med hovedet. Den er lidt underlig at side på specielt uden sadel, men jeg kan godt lide den. Den er over middel, ret fin bevaegelse.
Trav: Rigtig smuk, men er meget svær at side i. Man skal blive meget vandt til den. Han kan bare en masse øvelser i trav. Han har nogle virkelige fantastiske bevaegelser, dog har han lidt problemer med at holde sin samling, men det gaar nok. Det skal bare traenes,
Han tager virkelig gode lange skridt og er virkelig skoen.
Galop: Han har en dejlig galop med kæmpe skridt af gangen, det er som at side på en hest på 160!.
Han har nogle rigtige skønne gangarter, og har stort potentionale inden for dressur!
Han har ikke gangarter som Andreas Helgstrands heste, men han har nogle virkelig gode nogle! specielt når han er løs kan han virkelig løfte de fusser. SYGO gangarter.
Dog har han svaert ved at suge meget paa biddet og bruge ryggen ordenligt, men hvis man bruger meget ben istedet for toejle saa gaar det ;) fordi han har potenciale det er helt sikkert!!!
Stævner
WhySky ville klare det virkelig fint som staevnepony, men jeg er ikke den store staevnerytter. Han ville godt kunne vinde det hele og starte hoeje klasser, hvis det ikke var for at jeg er saadan en lille kylling :)
I sommers|2009. IR;
Klasse: Spring LD.
Placering: Jeg glemte banen, men vi fik en groen roset, da vi var afslappede og jeg roste ham meget.
Kommentar: han var super soed og haandterede det hele virkelig fint. Han var liiiidt bange for en vandpyt, men det gik fint efter lidt tid.


d.8maj//2010.
Klasse: Spring: 50 -60 cm.
placering: vi blev desvaerre ikke placeret, da jeg glemte banen IGEN! :)
Kommentar: han var virkelig sød, men virkelig tændt! det gik super ingen nedrivninger!

Lige pt. starter vi ikke staevner, men regner med at komme ud og starte en LB1 i dressur snart, da han virkelig har rykket sig.
Jeg springer ham ikke saa meget, men han kan sagtens gaa de helt hoeje klasser, hvilket han var avlet og solgt til, men det ikke er blevet til noget. man kan jo ikke tage springglaeden vaek fra ham, NOGENSINDE
Stamtavle
Ja, han har en meget meget tyk stak papirer :) han har stamtavle og er 110prc. ren 'tysk sportspony', hvilket sjovt nok er min yndlings race<3

Han har i hvertfald et langt navn foer WhySky.
Why Sky betyder "hvorfor himmel" paa tysk. Syntes det lyder lidt som han er en fejl xD det er bare for soedt!!

Men alt i alt betyder hverken hans gangarter, resultater, stamtavle eller hoejde noget for mig. Bare han er ham selv er han helt perfekt i mine oejne. Han er den bedste pony man kan oenske sig!!
Køn
JA! Han er en dejlig vallak. Men han opfoere sig ikke som en. Han opfoere sig enten som en hoppe eller en hingst, hvilket ikke er normalt.
jeg ved ikke helt hvornaar han blev kastreret, da han er fra hestehandler, men tror det var ret sent.
Hvis i af en eller anden grund kender ham eller har set ham tidligere saa skriiiiiiiiiiiv! det ville betyde virkelig meget!
Bemærkninger
At beskrive sin bedste ven er svært, men at beskrive en ubeskrivelig hest er mere svært.
Kender i det når man glæder sig til at komme over i stalden hver dag? Smile når sin pony vrinsker, når man kalder på den? Når den kommer galloperende når man kalder på den? Når man kan låse sig ind i en boks og græde, imens sin pony nusser til en med sin mule? Når man får den bedste ridetur? Når man får en bedste ven der holder på alle hemmeligheder?
Det gør jeg. Og jeg er så heldig at kunne opleve det hver dag.
Den pony. WhySky elsker jeg helt op til stjernerne. Han er helt sin egen. En dejlig fyr, underlig og unik. Han er en glad lille fyr der elsker kærlighed. Han elsker smil og når man synger eller der kommer en sjov sang i radioen. Så stråler hans øjne og hans ører er så langt fremme at man tror de falder af. Han får mig til at smile og gør mig så glad, når han kommer når jeg kalder eller bare når han er ham.
Han finder sig ikke i alt, hvilket er helt OK. Jeg syntes det er sejt af ham at han siger fra. Han er dejlig ærlig.
Når han bliver sluppet på fold eller i ridehus, bliver han så dejligt glad og frisk. Han er lidt af en type der ikke er glad for nye mennesker og han er meget tæt knyttet til mig.

1 år siden:
hmm... det er altid svært at beskrive sin bedste ven! Han er den dejligste pony man kan ønske sig og jeg elsker ham helt op til stjernerne <3
Whysky og jeg har kendt hinanden i 1 år nu og han er bare sådan en dejlig hest med en fantastisk personlighed. Han er lidt sin egen, men det er et af de ting der gør ham virkelig speciel. Han er meget frisk og jeg slipper ham somregel ud i ridehuset når jeg er på IR. Han er virkelig frisk på springbanen og han er virkelig dygtig i dressur. Jeg er aldrig faldet af, fordi han er meget let at side på, selv når han er frisk. Han er en pony som jeg aldrig har set noget som før. Jeg er rigtig glad for ham.
Han har tidligere vundet nogle stævner, men jeg kender ikke den tidligere ejer, da han er fra hestehandler..
Han er lidt af en tøsedreng for mange ting, men han har været i skoven nogle gange med andre, men har været MEGET frisk!
Han er lidt bange for biler, men det er ikke for slemt længere!


Han ankom i vinters, en uge før jul sidste år. Først syntes jeg at han ikke så særlig speciel ud, men jeg blev sat til at ride ham, og jeg syntes han var rigtig sød da jeg striglede ham og lærte ham at kende. Jeg red på ham og han galoperede bare man rørte ham lidt med benene og det tog noget tid at stoppe ham. Jeg fik senere en part på ham hvor jeg passede ham og vi begyndte at få et rimelig godt forhold til hinanden og jeg begyndte at få en fast part på ham, så jeg red ham to gange om ugen, selv om han var rideskolepony.
Han har lært mig det meste jeg ved og er den dejligste hest jeg nogensinde har kendt.
Jeg er sikker på at han ville klare sig fantastisk i både millitary, spring og dressur, fordi han er meget lærenem. Han er min drømmepony, og jeg håber at jeg en dag vil kunne købe ham. Han er omgængelig, men kan godt have dårlige dage.
Han er VIRKELIG madglad og han vil gøre alt for noget lækkert.
Han er virkelig nysgerrig og vil hilse på både katte og hunde, men de er bare lidt bange for ham.
Han elsker at være udenfor og stikker ikke af. Hvis han bliver bange så fryser han bare.
I dressuren søger han meget ned, så det gør det rigtig let at få ham til bidet.
Hans ansigt er virkelig smukt struktureret, og har en virkelig smuk rødlig farve :D
De første gange jeg red på ham ( halvt år) var det hygge, uden sadel og løse tøjler så vi kunne lære hinanden bedre at kende(:
Han er den bedste og gør alt for mig og jeg ville gøre alt for ham! Jeg har lovet ham aldrig at give op på ham og det holder jeg ALTID. Jeg vil give ham det bedste liv for en rideskolepony som muligt, fordi han er min lille øjesten. og det vil han være for evigt og altid.
Jeg glæder mig så meget til at ride WhySky mere! Jeg har købtet rigtig fint underlag til ham , af John Whitaker(; Det er et rødt springunderlag, som jeg gerne vil starte stævner på ham med! Så har jeg lige fået et hvidt VIRKELIG flot dressur underlag af Hannah som jeg vil bruge til når jeg skal starte dressur på ham! :D Så har jeg et sølvunderlag til dressurtræning, men det er bare grimt :b
Nå. Jeg elsker ham da!

KÆLENAVNE:
-Whysen. (siger lidt sig selv)
-basse&bumle. (fooordi han er deeeejlig.)
-tykke. (han er egentlig i fin form, men det passer godt til ham alligevel).
-manse. ( <3)
-baby. (han er en babyhest<3<3<3)
-buller. (fordi han er en bullerhest!:)
-gris. (madglade lille bebs)
-putte. (<3)
Og mange flere, jeg ofte kommer i tanke om. <3

Jeg tror ikke jeg vil kunne leve uden ham, han betyder så meget! jeg ved at han en dag vil blive solgt, fordi han er rideskole-pony, men jeg vil nyde alt min tid med ham. Jeg ville ønske vi kunne købe ham..
Jeg har været meget igennem og for mig er han ikke bare en rideskolepony! Han er en skøn pony med et kæmpe temperament og en personlighed der er større end Big Ben!
WhySky er en utrolig unik hest. Han finder sig ikke i hvad som helst, men siger fra når han føler sig truet og ikke er bange for at vise hvad han mener. Han reagere super godt på schenklerne og er dygtig både i spring og dressur. Han er ikke så gammel og har et kæmpe potentiale foran sig! Jeg håber på at købe ham en dag. er fuldkommen ligeglad med om han er rideskolepony, fordi han er speciel ligegyldigt hvad og det kan en eller anden rideskole ikke lave om på. er ligeglad om han er dygtig eller ej, men WhySky og jeg har et unikt forhold, som jeg vil gå igennem ild og vand for.


UNDERLIGE TING OM WHYSKY:
-han elsker 'fireflyes' af owl city. han bliver altid herre glad og elsker når jeg synger med på den :b<3
-han spiser strigler, hvilket er meget underligt..
-HADER pisk. han begynder bare at løbe nogle gange :b, men det er fint nok. rider alligevel ikke med dem. Dog har han fået tillid til det med mig på ryggen, så det er skønt &#61514;<3
-ELSKER hunde. er de blide er han blid. loeber de rundt, loeber han efter somom han var en hund :)
-han er meget beskytsom, hvis én kommer over og krammer mig eller giver mig et chok, puster han sig op og skubber dem væk. Ikke en god vane, men syntes alligevel at det er rigtig sødt.
-Han eeeeeeeeeeeeeeeeelsker kys. Det er det bedste han ved. Han kunne stå stille og blive kysset heeeeele dagen.



>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>SPRING<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Han elsker bare spring og bliver så glad! han har sprunget 1.20, så han er virkelig dygtig, og så er han også glad for det. Hvis han kunne vælge ville han springe fra skridt af. Giver man ham løse tøjler prøver han at snige sig over til det, men det får han ikke lov til når man skridter varm <3. Jeg har aldrig løssprunget ham, men vil tro at det vil gå ekstremt hurtigt! Når jeg får bedre styr på dressuren, så vil jeg helt klart begynde at springe på ham, fordi jeg syntes det er virkelig sjovt, og så har jeg to seje springunderlag til ham :b<3
WhySky springer ALT(!) han kigger ikke engang. han springer bare og kan sagtens gaa til biddet lige inden springet og changere galloppen. Han kan sagtens changere galloppen inden springet og bliver altid herre glad når han springer..


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>DRESSUR<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Han er godt nok god til dressur! han suger meget på biddet og søger godt ned. Han er en rigtig lille dressur-stjerne! han er virkelig god til schenkelvigninger og reagere på schenkler. Jeg glæder mig til at ride mere på ham, fordi så skal jeg helt klart træne det ,meget med ham! Og så har jeg to seje underlag til dressur :b
8/2-11:
OPDATERING:
WhySky og jeg har udviklet os meget i dressur og kan diverse øvelser. Er ved at lære ham at bruge bagparten og ryggen ordentligt og hans gangarter er også rigtig fine. Han har fået massere af tillid, så han kan ALT, hvis jeg bare snakker til ham.

OPDATERING: 24/4-11
Det går kun fremad i dressur. kontra, versader, changementer, you name it! han er bare blevet så samarbejdsvillig. Det er SÅ skønt efter at alle mulige har sagt at han aldrig rykker sig i dressur at han opnår så sindsyge fremskridt. vi skal nok vise dem når vi slår dem på stævnepladsen;)

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>LONGERING<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Han er meget god til det, og man skal ikke bruge pisk, bare rebet. Han har det med at ville komme ind til mig, det er meget meget sødt, men sådan gør man ikke når man longere ;b
Han kan både i trense og grime og er lige styrbar!
Han syntes også at det er rigtig sjovt.


>>>>>>>>>>>>>>>>>MITALT(L'<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Jeg er blevet tilbudt mange parter på forskellige heste. Nogle har været MA-MB heste og andre er meget dygtige og med mange faciliteter, men det ville både tage for mange penge og for meget tid. Så jeg vil 10000000 gange hellere ride rideskole på WhySky.
Han er alt.
NYT: har lige fundet ud af at han stod på GEK før(:
Jeg elsker ham så ubeskriveligt højt og jeg giver aldrig op og hvis jeg køber ham skal han aldrig sælges og bo på et skønt sted resten af hans liv :)<3
Jeg ville bare ønske jeg havde råd til ham. Vil ikke have andre.
OPDATERING:
8/2-11:
Mennesker spørger mig konstant; ’’hvorfor den hest? Du kommer ingen steder, kom videre med din ridning, den er sindssyg, hvorfor blive ved?’’ og mange andre.
Hver gang er svaret: ’’Jeg elsker ham, jeg tror på ham, han forstår mig og jeg vil ikke andet.’’
Skal faktisk snart starte en LC1, det er ikke så højt, men det er vores første udestævne, så vil bare gerne give ham en god oplevelse&#61514;


8/7-10:
idag kom whysky paa sommerfold. Jeg var med ham fra kl. 0830-2230. tudbroelede da han koerte afsted. han vrinskede efter mig da jeg gik og havde bare lyst til af springe op i traileren igen. jeg striglede ham i 3 timer, han var loes og vi red uden sadel, hvor efter jeg graesede ham op igen og gik en tur.
nu skal jeg over og besoege ham . er du gal jeg glaeder mig!
2 AUG 2010:
ØV! igår blev WhySky's bedste veninde lady solgt ;( Er du gal han var i dårligt humør idag. Han skulle bare opmuntres, men der er lige kommet en ny 1'er som jeg HÅBER han kan være løs med siden de passer ret godt sammen, da den anden også er meget ung. Har fingrende krydset!!


WhySky er min soulmate. Jeg forstaar ham og vi kender hinanden ind saavel som ud. Jeg har aldrig foelt saadan for en hest foer. Da jeg moedte WhySky var jeg desvaerre en rytter der ikke striglede heste eller red specielt godt :/ Jeg gjorde saadan med WhySky foerste gang jeg red ham, men dte var somom han var helt anderledes? Han vendte op og ned paa det hele og efterhaanden blev jeg en mere blid hestepasser og rytter. brugte mindst 4 timer paa at strigle, lukkede loes, graessede hyggede etc. Og hvem kan jeg takke? WHYSKY! hvad villle jeg goere uden dig? jeg forlader dig aldrig. Du er bare den bedste basse!:) Jeg elsker ham helt ubeskriveligt.. hvad mere kan jeg sige?
Du vil altid vaere i mit hjerte. Fylde en stor del og goere mig hel inden i. Du er en hest man ikke kan andet end at elske.
-Naar jeg kommer ind i stalden kalder paa dig og faar et kaempe vrinsk foeler jeg mig hjemme?
-Naar jeg har haft en haard dag og kan graede med mit ansigt i din man, imens du lige saa stille lytter, kan jeg foele mig helt tilpas i dit naervaer.
-Naar du kommer travende eller galloperende naar jeg kalder naar du baade er paa graesfold, jordfold og i ridehus, kan jeg ikke andet end at smile.
-Naar du giver mig de bedste rideturer kan jeg maerke at det er her jeg hoere til.
-Naar du nusser mig i boksen foeler jeg mig hel og jeg ved at du er min bedste ven og min soulmate.

Selv hvis WhySky ikke kunne rides ville jeg blive med ham. Er fuldkommen ligeglad med ridning, konkurrencer og gangarter. Din personlighed og din kaerlighed er mere end nok.

Nu kommer det endelige spoergsmaal. Hvad ville jeg goere uden dig skatter?<3
Alle disse ting jeg har skrevet om ham er alle de smaa ting der goer ham til en skoen pony og min bedste ven. WhySky du er og vil altid vaere elsket skat <3

NYT: (dansk opgave om WhySky)
Indslag:

Jeg løfter vallakens hove og skraber halm og jord ud, så det ikke generer. Jeg stryger en børste over ham, han slapper af.
Jeg tager den støre børste og løber fingrene igennem hans man. Den er blød og glat. Han rykker hans hoved lidt, når jeg skal rede hans pandelok og jeg bliver nødt til at stå på tæer. Han er endnu ikke helt tryg om øjnene.
Jeg ser ind i dem. De er glade og fyldt med kærlighed og omsorg.
Jeg kysser ham på mulen, før jeg svinger en sadel over ryggen på ham, klapper ham og retter på underlaget. Han spænder musklerne lidt, når jeg spænder gjorden.
Jeg tager hans grime af og han venter tålmodigt på at jeg tager hovedtøjet. Jeg smiler lidt.
Jeg tager tøjlen over hans hoved og skubber biddet ind i hans mund. Han tøver lidt før han åbner.
Jeg trækker ham ud på banen, klapper ham og sætter foden i stigbøjlen, før jeg svinger højre ben over hans ryg.
Sadlen er bekvem og jeg føler mig tryg.

12/12-10.
Idag mugede jeg. Sagde hurtigt hej da jeg kom, og da jeg mugede boksen ved siden af så jeg bare hans snude prøve at mase sig igennem tremmerne. Jeg kyssede ham massere gange og blev stående i lang tid, før jeg arbejdede videre. Fik det pludselig ret skidt, da jeg mugede og satte mig derefter ind til ham. Det var somom han kunne mærke jeg havde det dårligt, fordi han lagde bare sit hovede ned i mit skød med halvlukkede øjne.
Tror jeg vil skrive hver dag jeg er sammen med ham, hvis jeg kan nå det :-)
Elsker dig pony-basse.<3

29/12-10
UNDSKYLD. har så ikke lige holdt det jeg havde aftalt med mig selv:)
WhySky var super fin, men havde det desværre med at skyde skulderen... heldigvis har det kun været idag.
Der var en anden hest der gallopperede og Whysen skal lige lære at det er OKAY at heste gallopperer når han traver, fordi han eeeelsker en god galloptur. han tog hovedet helt op, men tog ham ned i skridt, talte beroligende til ham og satte i trav da han var afslappet og samlet. Så gik det fint igen. Han er jo ved at lære at bruge ryggen ordentligt, så jeg syntes at han var fin. Sideøvelserne var super fine og galloppen var også god hele vejen igennem, da han plejede at tage hovedet op ved anspring, men i dag fortsatte samlingen og han gik i gallop. Nu har jeg jo ikke redet i 2 uger, pga. sygdom, så Nina har haft ham. Det går virkelig fremad i dressur. dygtige pony.<3
elsker dig pusser. <3

30/12-10:
Han var meget legesyg idag, det var sødt i begyndelsen, men det blev liiiiiidt irriterende da han blev ved med at skubbe til mig og kysse mig, da jeg skulle strigle:)
Han var sød at ride, mere koncentreret, men han skød skulder, som var lidt irriterende, da jeg hele tiden sørgede for at have ben på. Måtte lige stoppe ham engang imellem og tælle til ti:) Men sød var han. Han prøver jo hårdt.
Han har jo tidligere bare flippet ud, løbet, stejlet når jeg tog en jakke af eller på eller noget bare viftede bag ham, men idag var hans skridttæppe på en lav stol. Imens jeg sad på ham lænede jeeg mig ned og tog den, svingede den foran sadlen bakkede ham ud af hjørnet, svingede den over hans bagpart og rettede det. Han stod bomstille. Det er så rart med den tillid. Og det betyder også en del.<3
17/5-11
Var virkelig ikke i form til at ride, men vi fik redet noget dressur, hvor han næsten aldrig har fået bedre. Perfekt i alle gangarter, undtagen gallop. Vi red ud på en skridttur, hvor vi var ude i reeet lang tid. Vi fik også lige jordet lidt ;)
Løb med ham ude på banen hvor han travede efter mig og er simpelthen så stolt af at han kan gå igennem vand, særligt da han tidligere, virkeig har været skrækslagen. Løb en tur med ham på en time, så kom jeg i form ;)
Han travede bare efter, så fin så fin. Elsker dig musling.
100%trafiksikker!

Elsker dig mus.<3
sætter 2011's mål ind om lidt:)
xoxo,
WhySky&Maddie.


Denne sang er til whysky..
http://www.youtube.com/watch?v=D9AFMVMl9qE


Lig gerne en kommentar og bedømmelse, men vil i ikke være søde at skrive en anden kommentar end; 'høj. fin hyp. kig forbi,' det fylder nemlig virkelig meget!;)vi ville foretrække en længere kommentar med beskrivelse, da det er lidt rarere efter vores mening!;) på forhånd tak!
Jeg har fravalgt bedømmelser på min lille dreng, fordi ikke engang en x-høj kan måle op til det han er værd i mine øjne, men kom endelig med en kommentar:-)
OBS!!! Jeg har ikke sat bedømmelser til da han ligegyldigt hvad altid vil være meget mere end en x-høj i mine øjne. <3

elsker dig manse.

Lad venligst være med at kopiere den tekst eller jeg anmelder det, da den er skrevet specielt til den hest jeg elsker og holder af, WhySky. <3
Kommentér på:
Tysk Sportspony Whysky <3|Mit alt|
Annonce