{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Dansk Varmblod KOKO R.I.P [Himmelhest] 2005

1.308 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Katja O
Kvinde | 40 år | Oprettet: 18. apr 2010


Dansk Varmblod KOKO R.I.P

Fødselsår:
2005
Højde:
172
Temperament
Rolig, men bliver tændt når hun bliver presset :) Elsker den hest højere og højere for hver dag der går <3
Gangarter
Over middel
Stævner
Ingen endnu - men de kommer

Både Dressur - Spring og evt Jagt
Stamtavle

F: Kubrick xx
FF: Esclavo xx
FM: Königslilie xx
FFF: Viceregal xx
FFM: Esclave xx
FMF: Frontal xx
FMM: Königswürde xx

M: Boomerang
MF: Come Back II
MM: Josefine
MFF: Cor De La Bryére
MFM: Amoene
MMF: Lavallo
MMM: Betina
Køn
Hoppe
Bemærkninger
Har fået denne dejlige tøz her den 24 Maj... Så det hele er stadig nyt :)

Men indtil videre er jeg stadig dybt imponeret over hvor sød og dejlig hun er :o)

Hun er simpelthen den mest velopdragne hest jeg nogensinde har mødt og jeg har mødt en del :)

Første aften skulle vi lige en tur på stranden, det endte med en længere tur end vi lige havde planlagt, men det tog hun i stiv arm.
Vi red et par km i vandkanten og nød det begge, det var så fedt. Lækker tur. Men vi tabte den ene bagsko og måtte vente weekenden over til smeden havde tid at ordne hende,

Smeden roste hende helt vildt og sagde at han mente det var en mega god handel jeg der havde fået lavet.

Hun er nem at læsse, også selvom man står med hende ene mand, hun venter pænt på mine signaler og gør præcis som jeg ber hende om :)

Idag den 31/5 var vi i skoven i blæsevejr. Læssede hende bare, det tog under 5 min at læsse begge heste og afsted det gik, og det var en helt fantastisk skovtur, hold op vi nød det, Både min veninde på min den anden hest og mig på Koko :)

Selv manden er vild med hende.


Oktober 2012.

Prinsessen kan til tider blive noget hysterisk, specielt når hun bliver presset i dressuren. Men når hun laver ballade så er det ikke værere end at jeg da bliver sidende, selvom vi ind imellem får en lettere rodeo tur gennem ridehuset :) Hun er ikke en hest man skal hidse sig op på for så bliver det bare meget værere, men lader man som ingenting og griner af hende, så går hun sindsygt godt bagefter, så har hun en gang der ligger langt over middel :) Vi skal dog lige en tur i fuld røgent, da jeg gerne vil være 100% sikker på at det ikke er fordi hun har ondt nogen steder... Jeg har kiropraktor til hende jævnligt for at være sikker på at hun ikke har ondt og hun elsker det, hun nyder det hver gang og jeg har en helt fantastisk hest bagefter, så det er helt bestemt alle pengene værd :)


Koko er den 13/11-2012 IKKE blandt os mere....

Koko havde flere lidelser og i samråd med 2 dyrlæger fra Kassernens hesteklinink, så fik Koko fred... Det er den mest smertefulde beslutning jeg nogensinde i mit liv har skulle tage og jeg er stadig fuldstændig knust indvendigt, men med de ting Koko fejlede og led under, var der desværre kun en ting at gøre.

Koko du vil altid være min stjerne og jeg elsker og elskede dig højere og højere for hver dag vi havde sammen.

<3 Tænker på dig hver eneste dag <3
Kommentér på:
Dansk Varmblod KOKO R.I.P
Annonce