{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Islænder Eva From Skive ( R.I.P ) [Tidl. hest] 2005

2.023 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Sisse N
Kvinde | 56 år | Oprettet: 16. sep 2012


Islænder Eva From Skive ( R.I.P )

Fødselsår:
2005
Højde:
Eva er ca 135 cm høj. Men det gør ikke så meget da jeg ikke er ret stor heller.
Temperament
Bund stabil 4 ben på jorden en rigtig hygge hest elsker virkelig at man snakker med hende.
Gangarter
5 stk.
Skridt
Trav
Galop
Tølt
Pas
Stævner
Ingen og kommer det aldrig.
Stamtavle
F: Logi Fra Nørhave
M: Rauduka from Litla-Moshvoli
Køn
Smuk hoppe
Bemærkninger
Købte hende igår ubeset (nok lidt meget dumt) og ved allerede idag pga. smeden har været her at hun ALDRIG bliver den store ridehest. Men ville kunne bruges engang imellem hvis hun får sko og såler. Hun vil derimod kunne bruges i avl.
Har dd. 07-09-12 haft hende 24 timer.
Det kan godt være at hun ikke er brugbar som ridehest men som avlshest det der betyder det hele er at hun er så bundstabil som hun er. Virkelig en hest efter mit hoved.
Da hun kom ud på "mudder folden" Viste hun simpelthen de smukkeste gangarter frem alle 5. Hun svæver over jorden og bevæger ikke ryggen. Selv smeden var lettere rystet.
Hun skal ha besøg af smeden hver 4 uge fremover og til Feb. bliver hun nok sat i fol da føllet så vil tage næringen fra græsset. Men ligegyldig hvad så holder jeg ufattelig meget af Smukke Eva som bare kommer når man stiller sig ud på folden.
10/10-12
Eva har siden Søndag været på meget streng diæt bestående af roepiller vit og mineral pulver meget lidt wrap masser af halm samt en mudderfold med meget lidt græs. Resultatet er heller ikke udeblevet.
Hendes hove er kolde og begyndt så småt at blive faste :D Hun tølter og passer på folden og smækker bagbenene i vejret. Og smeden har da også sagt i dag at om 1-2 år så kan hun bruges med alm. sko. Men så kan hun passende få lov at blive mor. Hingsten er også beset og hun skal besøge ham til feb. for så kan hun få lov til at gå på sommerfold uden restriktioner fordi føllet optager næringen fra græsset. Ikke det optimale men......
11/10-12
Eva er begyndt og vise hvor lidt i hænder hun har været ;-). Hun kan absolut IKKE stå stille på en staldgang. Hun har krudt bag i men ikke på en ubehagelig måde. Så opdragelsens første trin hedder lære at stå stille. Hun er bare dejlig. Der er mange ting hun ikke har lært men det skal nok komme stille og roligt hen ad vejen. Hun er i sandhed den hygge hest jeg havde ønsket mig men aldrig turde håbe på at jeg fik.
24/10-12
Smeden var her i dag igen for at se til Eva. HURRA hendes hove er næsten helet helt op efter den gang forfangenhed hun har haft. Hun kunne beskæres normalt så hun står på sine hove nu og fremtiden som skovturs hest er inden for rækkevidde. Hendes daglige trækture er blevet øget lidt i tid og stadig på forskelligt underlag.
02/11-12
Eva forstår virkelig at overraske når man mindst venter det ;). Hendes fedtkam er væk og hun har øget sine bevægelser samt sine løft. Hun passer virkelig til sit navn (alle troldes moder) for hun er i sandhed en trold.
Kommentér på:
Islænder Eva From Skive ( R.I.P )
Annonce