{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

New Forest Odbjergs Tzatziki 2005

1.271 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Cecilie  K
Kvinde | 22 år | Oprettet: 7. jun 2018


New Forest Odbjergs Tzatziki

Fødselsår:
2005
Højde:
144 ca
Temperament
Tzatziki (Ziki): Er en virkelig dejlig pony, men også en meget bestemt dame man rider hende. Dog kunne det tænkes at det er fordi hun ikke er blevet redet så tit, eller seriøst. Inden jeg fik hende.

Staldgangen: På staldgangen står Ziki så stille og roligt. Sommetider smiler hun bare lige pludselig, hvilket altid for mig til at små grine lidt.

Fold: Næsten hvergang eneste gang jeg køre forbi hende, når vi køre ind til stalden, galoppere hun altid efter vores bil langs hegnet, og hun går mig altid i møde på folden, når jeg skal hente hende, det er bare så dejligt<3

Boks: Hun står for det mindste altid stille, og spiser.

Ridehallen: Super sød og dejlig, men sommetider også en lille drillepind, og meget frisk. Hun er lidt stiv i hendes gangarter og i halsen. Hun tager lidt også sit hoved op i luften, og smiler (lidt sjovt). Men hun jo ikke er blevet redet så tit, så jeg tænker det er derfor hun er sådan nogen gange. Men det arbejder vi på, og det går frem af hver eneste gang.

Uden sadel: Virkelig sød, men frisk.

Tur: Har ikke prøvet det endnu, men jeg tror hun ville være rigtig sød.
Gangarter
Skridt: Middel, Hun tripper lidt en gang imellem, og er meget frisk sommetider. Men det er meget blevet bedre, og vi arbejder stadig på det.

Trav: Over middel, god og er dejlig at sidde i, men kan fremhæves.

Galop: Over middel, dejlig rummelig galop, som er god at sidde i, dog lidt stiv i bagparten. Da hun jo ikke er blevet redet så tit, men det arbejder vi på.
Stævner
Hun har vist ikke startet nogle stævner af hvad jeg ved.
Men jeg regner med jeg skal starte nogle stævner på hende, når vi begge er klar til det.
Stamtavle
Orchid's Pride
NFHR 123
rn 146 cm s. 2001 NLD

nf
Marit's Mistique He.STB.89 NLD
rn 142 cm s. 1995 NLD

nf
Beechwood Lucky Star He.IMP. 80 NLD
trn s. 1980 GBR Bridgelea Buccaneer NFS 5072 mksrt s. 1974
Oakley Stardust NFM 3531 trn s. 1965
Perfection's Marit STB.3138 NLD

rn Silverlea Golden Guinea He.IMP.72 NLD rt s. 1971
Lyndhurst Perfection IMP.1248 NLD rn s. 1964
Orchid's Kelly STB. 6174 NLD
rn s. 1995 NLD

nf Ralph RNF 177 prt s. 1984 NLD
Priory Prickle He.IMP. 78 NLD rn s. 1978†

Broomy Perfection IMP. 1364 NLD rt s. 1965
Orchid's Lady Constance STB. 5357 NLD
NLD Rusty He.STB. 195 NLD rn s. 1986

Daisy STB. 4636 NLD rn
Odbjergs Estrella
NF 1793
rn 147 cm s. 1997 DNK

nf
Anydale Martien NFH 95
rn 146 cm s. 1991 NLD

nf
Ralph RNF 177
prt s. 1984 NLD Priory Prickle He.IMP. 78 NLD rn s. 1978†
Broomy Perfection IMP. 1364 NLD rt s. 1965
Anydale Marike Stb. 4715 NLD

Køn
Hoppe
Bemærkninger
Jeg har kun haft Ziki i ca en måned, og vi har allerede udviklede os utroligt meget sammen. Da jeg startede med at ride hende kunne hun næsten ingen øvelser, og kunne knapt nok gå til bidet. Men nu har hun lært at lave nogenlunde bagpartsvendInger og schenkelvigninger, i både skridt og trav, hun kan nu også til bidet i skridt og trav, men dog skal vi stadig arbejde på det i galoppen.
Hun er super lærenem, og er en super dejlig pony, hun er helt perfekt til mig<3
Kommentér på:
New Forest Odbjergs Tzatziki
Annonce