{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Anden særlig race Magnus [Tidl. hest] 2004

1.353 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Simone F
Kvinde | 34 år | Oprettet: 4. sep 2007


Anden særlig race Magnus

Fødselsår:
2004
Højde:
116
Temperament
Rolig
Gangarter
Pony-gangarter, lidt ligesom trommestikker ;D Men han kan virkelig godt vise sig frem med meget svævende gangarter
Stævner
ingen endnu (er under tilridning)
Stamtavle
tja... Hul-i-hækken regner jeg med ;)
*NYT D. 5/3-09* Er blevet enig med Anne Marie om at han må være af racen Dansk Pølsepony! ;D Med enhjørninge-aner xD
Køn
En skøn lille ponyallak
Bemærkninger
Magnus (kaldet Maggy og lille fis) har stået alene stort set siden han blev taget fra moren, og frem til hvor jeg fik ham. Dette har gjort at han har fået en unik personlighed, meget menneske-hund-hest. Han er en værre nussegøj (kan dog stadig godt nappe lidt) og stort set alt hvad man præsenterer ham for er helt i orden.. Er dog ikke så glad for vand, men vi arbejder på det :)

Da jeg fik ham som 2½ års var han stadig hingst, havde ikke et pløk forstand på personligt rum og hvordan man skulle opføre sig, plus pigen der havde ham før var blevet bange for ham, så han var vant til at slippe afsted med alt. Så han var noget af en mundfuld den første uge, det hjalp dog betydeligt at han fik en hest at gå sammen med som kunne opdrage på ham.
Han er stadig meget mærket af sin besynderlige opvækst, og foretrækker tit menneskeligt selskab frem for andre hestes.

Samtidigt er han utroligt usikker på hvad man forventer af ham, og han havde i starten for vane at stejle når han ikke forstod hvad man ville.
Det er dog blevet meget bedre, og der er ikke blevet registreret nogen stejlen i halvandet år :)
Han er pt igang med at blive tilredet, og er vant til sadel og hovedtøj, diverse benbeklædninger og rytter på ryggen.
Han er flyttet op til Hillerød pr. 1/9-08
Efter vi er flyttet er Magnus blevet endnu bedre, og hviler meget mere i sig selv nu. Han er blevet hele staldens lille kæledægge og mascot :) Han bliver også kaldt pivedyret og ringeklokken fordi hver gang en hest/et menneske kommer og går (vi har nemlig fået et stort vindue i den nye boks hvor vi kan stikke hovedet ud og holde øje med det hele :D) vrinsker han sit tøsevrinsk, der lyder lidt som et føl/pivedyr XD Magnus er vild med opmærksomheden han får fra alle ender og kanter :)

18/10-08
Har i løbet af de sidste 2 uger været oppe på Magnus 5 gange, og skal igen i morgen. Inden jeg flyttede havde jeg kun siddet på ham, og blevet trukket 5 meter i foråret.
Han tager det superfint, så er allerde nået til at jeg kan skridte og trave på ham mens Christina går bagved, foran eller ved siden. Han har kun bukket 2 mini-bukkespring pga. vi gik ham på nerverne fordi han skulle altså *fremad* mens han hellere ville stå og glo ;)
Ellers er han egentlig meget medgørlig, men bliver hurtigt træt.
Christina er en super hjælp, hun ved virkelig hvad der skal gøres, og hun er super til at håndtere Maggy. Og føler mig virkelig tryg når hun hjælper :) Har jo aldrig tilredet noget som helst før, så aner ikke hvordan det forgår, men synes det her fungerer super ;)

11/3-09
Skal prøve at galopere på ham her i weekenden, bliver spændende at se hvordan det går :)

14/3-09
Blev aflyst da min mor mente at Magnus skulle se nærmere på nogle muldvarpeskud og se om der var noget i dem xD (læs: hun faldt over et muldvarpeskud da hun skulle trække ham ind fra fold, og kom til at hive i hans hoved så han er blevet øm i nakken :/ )
Kommentér på:
Anden særlig race Magnus
Annonce