{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.090 visninger | Oprettet:

pelsen klør {{forumTopicSubject}}

Hej

Silke har i den seneste måned kløet sig som bare f..... på halsen. Så meget at pelsen nu er helt kort.

Jeg havde overvejet at hun svedte og derfor kløede pelsen af.
Jeg har tjekket og dobbelt/trippel tjekket for lus og da jeg har haft lus i stalden et par gange ved jeg hvad jeg skal kigge efter - men har ikke fundet en eneste.

Skæl er der til gengæld en del af.

Dyrlægen sagde god for helbredet og sagde at lidt olie måske kunne hjælpe.

Der er lagt en komplet foderplan hvor hun får Tjørnehøj mølles tilskudsfoder Champ (dog kun 100g/dg), En håndfuld Safe and Sound slankemad fra Brogaarden, en lille bitte smule sort havre og hvidløgsgranulat. Derudover får hun loppefrøskaller og zinkfit. Og selvfølgelig hø og frøgræs på folden.

Kan pelsen virkelig klø så meget at hun kradser den af? Eller er der andet på spil?

Hun har KUN kløet halsen og lige bag det ene øre - resten er kroppen er fin og pelset uden en eneste bar plet.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  pelsen klør
  • #1   20. feb 2011 Det var godt nok ikke meget mad hun får, måske hun mangler noget vitaminmæssigt??
    Ellers er lus ikke altid nemme at se og har kun oplevet heste klø så kraftigt pga lus eller hvis de har haft sommereksem smiley


  • #2   20. feb 2011 Mine shettere gør det også og det er pga de fælder helt vildt for tiden og det klør !!!!

  • #3   20. feb 2011 SC: jeg har virkelig gennemsyret pelsen for lus og jeg har haft rigtig mange eksempler på lus i min stald gennem de sidste år så jeg ved hvor de sv.. gemmer sig. Og da det kun er halsen og intet andet sted på kroppen der klør har jeg udelukket luse teorien... Men jeg kan da give hende et skud frontline i morgen - det skader vel ikke selvom der ikke skulle være nogen?!

    EKSEM: fortæl fortæl - hvad går det ud på.

    foder: hun får 50g champ, 150 g. safe and sound, en lille håndfuld havre PER måltid to gange om dagen. 2,5 kg hø og så frøgræs på folden... hvis jeg giver hende mere taber hun da aldrig den tykke mave...??? Foderplanen skulle altså være god nok smiley
    Vitaminer er fuldt dækket ind i følge foderplanen - der er sådan nogle fiiine søjler på der går fint over 100% grænsen.


  • #4   20. feb 2011 DD kløede sig også. Så fik han en flusa kur. Nu klør han sig ikke mere, men fælder sindsygt.

    Han bliver klippet i næste uge eller næste uge igen. Så kommer der luft til pelsen og pelsen er pænere når man klipper igen ugen inden kåringen smiley


  • #5   20. feb 2011 Trine: Hvad søren er en Flusa kur?

    Jamen hun skal jo først kåres til april... og det er jo tiiiiisse koldt nu. Jeg har slet ikke dækkener til at holde hende varm...


  • #6   20. feb 2011 Ja jeg havde også planer om at klippe halsen så hun ikke skulle have dækken på, men nu har hun jo så klaret det selv. haha!!

    Bør jeg klippe underhalsen også - den har hun sjovt nok ikke kløet fri for pels. Kun på siden der hvor manen går ned over...

    Men jeg turde ikke bare lade pelsløs hals være pelsløs hals hvis I havde nogle input til andre årsager end varme. Men det lader til at være tilfældet når det ikke kun er Silke der 'pelser sig'


  • #7   20. feb 2011 Flusa er lusse, loppe, mitte osv. dræber smiley

  • #8   20. feb 2011 Det er helt sikkert bare svamp - det kommer fordi hårlaget er for isolerende til at huden kan ånde. Klip hesten på halsen, så holder det op.
    Flere af mine miniature har haft det, og det hjalp med en klipning så huden kunne få luft.


  • #9   20. feb 2011 Min egne teori var at hun har gået i løsdrift med ubegrænset adgang til hø før jeg fik hende og rund var tyk som bare pokker, hø var eneste foderkilde. Men nu får hun masser vitaminer, mineraler osv. og det har måske givet hende en anden pels struktur og mere underuld så hun nu pludselig bliver for varm...

    Min pinto sætter f.eks slet ikke lang vinterpels, han har bare en super tyk underpels og ser derfor helt tyndpelset ud udadtil.

    Så måske Silke gør det samme men hun havde jo temmelig meget pels da hun kom i september og derfor allerede udstyret med varme...! og nu blev det så bare for meget


  • #10   20. feb 2011 Pia: men skal svamp ikke behandles? Er det nok bare at klippe?

  • #11   20. feb 2011 Nej Atamon vil jeg aldrig bruge

    Atamon er til fødevarer og indeholder stoffer der ikke er beregnet til dyr.
    Det kan være skadeligt. Dyrlægen fraråder al brug af atamon til dyr.

    Har nogen erfaringer med vircon?

    Hvordan kan jeg se om det er svamp?


  • #12   20. feb 2011 Det er fordi atamon fjerner også den naturlige forekomst af svamp og derfor giver frit spil for bakterier da hudens egne gode svampe ikke kan stoppe bakterien... derfor er atamon noget skidt - for du fjerner 'for meget'

  • #13   20. feb 2011 Jeg har aldrig haft svamp hos mine heste og ej heller har de svedt når det bliver varmere og har derfor aldrig klippet dem med mindre de skulle til show/kåring, så kan slet ikke udtale mig om dette smiley
    Eksem er nok mest islænder der har tendes til dette, men man ved jo aldrig. Ved ikke noget om eksem heller, det har jeg heller ikke været udsat for smiley
    Det er meget normalt de klør sig når de fælder, men ikke så meget at de bliver helt bare eller får sår, så er det et eller andet galt.
    Nu siger du hun er dækket ind med vitaminer, har du taget en blodprøve der bekræfter dette?? Ellers kan man jo ikke være sikker. Hvis hun f.eks. er i underskud af et eller andet, så er det daglige tilskud jo ikke nok. Hun kan også få for meget, det kan jo gå begge veje smiley
    Hvordan se pelsen ellers ud? Er den blank, blød og ligger ned, ellers er en B-vitaminkur god i den tid hvor de fælder.
    Når mine heste kommer i træning med tykke maver sættes de op i krybbefoder, det giver ikke mere mave, den får de af hø/halm/frøgræs, da det jo fylder mere. 1 kg hø fylder jo meget mere end 1 kg foder smiley


  • #14   20. feb 2011 Nej blodprøve er ikke foretaget, men pelsen er super blank, ligger ned og er dejlig blød. Lige som den skal være.
    Og tager i betragtning af at hun kommer fra kun at have spist hø og nu får alverdens kraftfoder og tilskud skulle det undre mig at hun så pludselig får for LIDT vitamin og mineral... nej det stemmer ikke og giver ikke mening. Hun får jo alt andet lige mere nu end nogensinde før.
    Hun har kun kradset de lange yderhår af. Slet ikke ind til huden og der er ingen sår eller hud at se. Hun ser simpelthen bare ud som om hun var klippet på halsen. Ligesom når man trimmer en ruhåret hund, hvor man fjerner de lange tynde hår. Huden indenunder ser fin og lys ud. Ingen sår eller skæl dér.

    Hrm måske jeg skulle give hende mere champ og mindre hø.


  • #15   20. feb 2011 Som sagt så kan hun jo også få for meget, som der står....

  • #16   21. feb 2011 Ja det er nok med at få luft til huden. Hvis det er meget meget slemt og på hele kroppen kan hesten først klippes og derefter vaskes i imaverol.
    Imaverol kan også duppes på de steder der er værst, når det er så koldt som nu.
    Det er et lægemiddel til dyr som tager både ringorm og svamp.
    Hvis du er i tvivl så få din dyrlæge til at se på hesten, men som jeg læser det er det jo kun et lokalt problem på halsen og specielt under manområdet hvor huden bliver ekstra varm.
    Som skrevet har jeg oplevet det mange gange på mine. Islændere og shetlændere er også plaget af det i stort omfang.
    Måske lægger folk ikke mærke til det fordi de tror at hesten bare kløer sig fordi det er rart. Der er altid en årsag til at hesten kløer sig, og det vil da være bedst for hesten at slippe af med årsagen.
    En klipper på og problemet er løst - det er jeg helt sikker på. Der sker i hvert tilfælde ikke noget ved at du klipper hesten der hvor den kløer sig.


  • #17   21. feb 2011 Tusind tak for alle jeres super gode input.

    Jeg har betalt i dyre domme for en kostplan til hende fra nu og så til hun kan gå på rent champ så den vil jeg ikke stille spørgsmål til - da jeg må sætte min lid til at eksperterne ved hvad de laver på det område. Pelsen er som sagt også super lækker og blank og det hele på resten af kroppen og problemet er kun lokalt som beskrevet.

    Men jeg vil så flytte lidt på HØ v. Champ for at se om det virker på den tykke mavse smiley

    Jeg tror løsningen bliver som flere har skrevet nu: En klipper på halsen (også undersiden) og så en vask af halsen efter hun i eftermiddag har fået en kur med frontline på halskammen...

    Så håber vi det duer så hun kan få lidt ro på alt det gnubberi.


  • #18   21. feb 2011 pia H: jeg er helt enig i at mange ikke opdager det, derfor tjekker jeg alle hestene i stalden 1 gang om ugen. Både om de er for tynde/tykke og om der er noget i pelsen.

    Ang, forderkonsulenter, så husk lige at spørg dem om de ved noget om miniatureheste, da man ellers får en foderplan til en shetlænder.
    Man kan ikke bare tage det til 500 kg hest og dividere det ned til 100 kg, det dækker nemlig ikke miniaturen ind, som de fleste tror.


  • #19   21. feb 2011 SC: Det er korrekt, men jeg havde også en laaaaang snak om at det var en miniature, så der ikke var nogen tvivl smiley Så det er der taget højde for smiley
    Men tak smiley

    Og ja der er sikkert nogle der ikke lægger mærke til det med kløeriet - men jeg er psyko på dupperne når mine pruller gør noget 'de ikke plejer' eller opfører sig mystisk - derfor også dette indlæg.

    Hvis klipperi, vask og lusekur ikke virker - så bliver dyrlægen konsulteret, helt sikkert...


  • #20   21. feb 2011 Det er da dejligt du gjorde opmærksom på det er en miniature, for det er bare så vigtigt.
    Jeg vil også sige at hvis det ikke virker, så ved jeg da ikke hvad vil!!
    Jeg synes netop man skal være lidt hys med sine heste, det er jeg også selv he he.
    Skriv lige om det virker eller hvad det ender med.


  • #21   21. feb 2011 Det er en aftale smiley

  • #22   27. feb 2011 Til dem der stadig følger med: en update:

    Silke er nu blevet klippet, vasket og er blevet sprayet mod utøj. Så vil den næste tid vise om det virkede.

    her et lille billede at min halvskallede smuksak
    http://i792.photobucket.com/albums/yy210/Djinsen/klippet_close-up_1.jpg

    Hun har været en perle til alle nye ting jeg har præsentaret hende for indtil jeg kom med klipperen - WOW det var simpelthen det farligste i hele verden. Vi fik kørt den tør for strøm 2 gange mens vi trænede men i denne weekend fik jeg endelig lov at klippe... hahaha - hun er nu sød.

    Vask har hun vist heller ikke prøvet før for det er okay at drikke vand men det skal da indvendig i halsen ikke udenpå - meget skeptisk.

    Hun har nu været rigtig hyggelig også at træne praktiske ting med og vi har lært meget af hinanden. En ting er i alt fald sikkert - godbidder er rigtig gode når man skal lære at finde sig i en klipper smiley

    Hun er meget varm på halsen så jeg kan sandelig godt forstå det har været for varmt med al den uld - jeg har nok til en herlig blød hovedpude.

    Jeg vender tilbage i næste weekend med en update på kløeriet smiley


  • #23   9. maj 2011 Ja der gik så lidt længere med at vende tilbage - jeg glemte det lige, undskyld

    Nå men det var faktisk skæl og varme der var hovedårsagen til kløeriet. Da halsen var blevet klippet og vasket kom skæl og da huden fik luft forsvandt skællet langsomt - PÅ HALSEN

    I april blev hun klippet helt og sikken en skæl bunke jeg havde i stalden. Hun fik skælshampoo fra dyrlægen og blev vasket 2 gange grundigt med en uges mellemrum. DET HJALP!!

    Nu er hendes pels fin og 'puf' og blød. Skæl har jeg ikke set længe og hun klør sig kun som en 'normal' hest ville - altså lidt i ny og næ på en gren mv.

    Så klip, luft og vask smiley


Kommentér på:
pelsen klør

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce