1.302 visninger
|
Oprettet:
Føl brunst {{forumTopicSubject}}
Heii Alle sammen...
Da min hoppe foler lidt sent overvejer jeg lidt a hun ska ifoles i føl brunsten.
Nogle der har erfaringer med det og er der noget man skal tage højde for osv? og er føl brunsten li så a bedække i som en almindelig brunst? hvornår kommer den ca?
apr 2007
Følger: 39 Følgere: 32 Heste: 11 Emner: 92 Svar: 584
jun 2006
Følger: 142 Følgere: 151 Heste: 29 Emner: 55 Svar: 1.894
men kig på din hoppe og se hvordan hun ser ud bagtil, er hun ikke renset helt ud når hun starter brunst, så ville jeg vente hvis det var mig.
min hoppe plejer komme i brunst ca en uge efter foling, og der syntes jeg det er fint nok og bedække, men starter brunsten allerede få dage efter foling ville jeg vente.
det er vigtig hoppen kommer ud og får sig rørt når hun har folet, så hun kan få sig tømt ud.
jun 2006
Følger: 142 Følgere: 151 Heste: 29 Emner: 55 Svar: 1.894
jun 2006
Følger: 142 Følgere: 151 Heste: 29 Emner: 55 Svar: 1.894
jan 2010
Følger: 20 Følgere: 21 Heste: 5 Emner: 5 Svar: 63
Nogle hopper er så overbeskyttende over for deres føl at det simpelthen ikke kan lade sig gøre at bedække dem, selv om de er høj brunstige. De vil ikke stå for hingsten og tænker kun på at komme ind til deres føl.
En af vores hopper har slet ingen føl brunst, hun kommer først på 3o dagen.
Nogle hoppe lykkes det ikke at få drægtige, da de nok ikke er helt i orden inde i.
Men selvfølgelig lykkes det til tider.
Så det er meget an på hoppernes tilstand om det lykkes.
Personligt er jeg ikke tilhænger at bedækning i føl brunsten, men kan godt se at det nogen gange er nødvendigt , hvis hoppen f. eks går 12 mdr. som nogen hopper gør. Bedæknings tidspunktet bliver derfor rykket for hvert år, især hvis den også skal gå om.
feb 2007
Følger: 49 Følgere: 66 Heste: 2 Emner: 103 Svar: 1.444
man boer ikke ifole i foelbrunsten hvis hoppen har haft en haard foling... saa mener jeg det er mest etisk forsvarligt at ifole i 30 dages brunsten... nogle hopper har dog ikke en searlig kraftig brunst paa 30 dagen, da foellet optager en del energi...
med hensyn til hopper der er saa foelskruk at de ikke vil staa for hingsten, saa er det jo hingsteejers job at vaerer erfaren nok til at vuderer hvilken maade der er bedst for den paagaeldende hoppe... nogle vil ikke staa hvis deres foel er vaek fra dem, nogle vil ikke staa hvis foellet er der.
jan 2010
Følger: 20 Følgere: 21 Heste: 5 Emner: 5 Svar: 63
Nu er vi jo ansvarlige for hopper og føllene der kommer her, så nogen gange må man konstantere at det er for farligt for begge dele, hvis man prøver at tvinge sig igennem noget.
Den blev så uden problemer dækket ved 30 dages brunsten, vil jeg lige tilføje: Så vi er erfarne og ansvarlige vil jeg lige påpege !.
Vi har selv valgt at springe et år over for at rykke bedækning tidspunktet frem med en af vores hopper.
apr 2007
Følger: 39 Følgere: 32 Heste: 11 Emner: 92 Svar: 584
Føl brunst
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside