dressur i bomløs {{forumTopicSubject}}
jeg har længe gået og overvejet at købe en bomløs sadel, som min næste sadel.
bla. fordi jeg så en kort 'film' lige her: (link fjernet)
og så tænkte jeg; hvorfor ikke? det jo træls at ende med en hest der har dårlig ryg hvis sadlen nu skulle ligge forkert, og det jo smart med de bomløse, at uanset hvordan hesten går passer den altid ind sammen med ryggen..
men inden jeg går igang med at kigge efter en, ville jeg lige høre om de overhovedet er noget ved? jeg er selv dressur rytter, og er lidt i tvivl om en bomløs overhovedet er god at sidde i når man rider dressur..
-ja jeg er godt klar over den ikke giver samme støtte osv som en alm dressur sadel.
men ville lige høre om der er nogle her der rider i bomløs - og som rider lidt dressur i den. hvordan det føles - og om det overhovedet er godt at ride i en bomløs
okt 2007
Følger: 44 Følgere: 40 Heste: 2 Emner: 98 Svar: 465
-så jeg holder mig til de alm, men med bredt kammer, så de ikke bliver mast i ryggen..
og hvis man rider i bomløs, og har en af dem der ligger ned på rygraden, skal man lige tænke over, at alle små stød osv en rytter altid vil give hesten, får den lige ned i hele skroget
okt 2007
Følger: 44 Følgere: 40 Heste: 2 Emner: 98 Svar: 465
Okay, fint
mar 2008
Følger: 121 Følgere: 116 Heste: 3 Emner: 346 Svar: 1.687
overvejer stadig om det skal være en alm dressur eller bomløs sadel jeg køber. men tak fordi i gad svare :o)
dressur i bomløs
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside