Skal tabe sig {{forumTopicSubject}}
Kære fjordheste folk
Jeg bliver nødtil at have jeres hjælp og viden.
Jeg har en fjordhest hjemme i dk, eller retter han er ved at være en fed hippie pony(overvægtig og lang man).
Så en slankekur til en kær fjordhest?
Jeg overvejer lidt at tage alt fodret fra ham når jeg kommer hjem(jeg ved ikke lige hvad mine forældre fodre ham med lige nu, men det er helt sikkert billigt ;)).
Jeg overvejer lidt at gå over til Pavo, før jeg rejste var jeg ved Brogården icelander power og nogle vitaminer.
Jeg overvejer at gå over på Pavo, da jeg ikke har fået det helt optimale ud af min hest og hans pels ikke skinner som den kunne gøre.
Jeg regner med min fodreplan vil se noget alla sådan ud: Pavo Nature best, bare en håndfuld morgen og aften, så den ikke føler sig helt snydt, når hesten ved siden af må spise nærmest alt hvad den vil. For vitaminer er dækket vil jeg give ham summerfit. Han står på halm, og det vil ikke blive skiftet ud med spåner eller andet. Og han får to gange dagligt, ca en halv plade(bigballe). Han går ude 6-8 timer hver dag, på nedspist græs.
Jeg ved ikke om jeg må ride, når jeg kommer hjem, da jeg er blevet sparket af en hest på mit knæ = knæ problemer. Men ellers til jeg give ham en smule motion ved at lege med ham. Lige nu laver han intet.
Tror i det vil hjælpe? Eller er jeg helt hen i hegnet?
Venlig hilsen
Helle
apr 2005
Følger: 106 Følgere: 96 Heste: 4 Emner: 43 Svar: 658
apr 2005
Følger: 106 Følgere: 96 Heste: 4 Emner: 43 Svar: 658
Men ´mange tak for hjælpen.
Skal tabe sig
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside