{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.145 visninger | Oprettet:

Vokspropper. hvornår? {{forumTopicSubject}}

Min hest fik vokspropper igår eftermiddags og vi har så tjekket hende i løbet af hele natten dog er der ikke kommet noget.
men så sad mig og min far og snakkede om det i morges og han mente at der gik et par dage endnu da han ikke mener at hendes yver er hårdt nok. dog syntes jeg det er stenhårdt. men jeg har så fået at vide at efter de har fået vokspropper går der højst 48 timer før de foler.
nogen der kan fortælle mig om min far kan have ret i det han siger??


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte toilet 1.200 kr.
  • Jord græs oprydning 2.500 kr.
  • skifte vandhane i bryggers 500 kr.
  • Sort and organize it equipment and cables 1.000 kr.
  • Udbedring af tilkalder stophane og montering af vaskemaskine 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Vokspropper. hvornår?
  • #2   1. apr 2009 Altså tænker du på om hun er meget blød eller???
    for hvis så er hun ja..
    skal lig sige at det er første gang jeg har hest der skal fole og det var ikke planligt så er ikke den stærkeste på dette område:)


  • #3   1. apr 2009 De kan få vokspropper op til et par dage før, min hoppe har kun haft vokspropper 2 gange, og det var ca 1 døgn før

  • #4   1. apr 2009 Vi forstyrre hende heller ikke når vi tjekker hende. der er lidt lys tændt hos hende og så gemmer vi os bag traktoren for at hun ikke ser os. men vi har fået at vide af dyrlægen at det er te stort føl så vil godt holde lidt øje med hende. ville have dårlig samvittighed hvis der ligger et føl dødt i boksen om morgenen:(

    Men er det muligt at hun sagtens kan gå med vokspropper over 48 timer??


  • #5   1. apr 2009 Jar oki. så der kan være chance for at hun også bar snyder os de første par dage her??
    Men ville man kunne mærke på yveret om hun er ved at være der for de er meget store ved at være godt ømme men den gamle mener ud far yveret at der går et par dage jo..??


  • #6   1. apr 2009 Ja det er det hvis hun føler sig forstyret, jeg bruger gerne en baby alarm i stalden om natten, netop for ikke at forstyre hende, og efter et par dage så kender man de forskellige lyde der er i stalden, jeg har hørt hver gang vandet er gået, og når det sker er der ingen vej tilbage for hoppen, først der går jeg i stalden med kamera og vidio,

  • #7   1. apr 2009 Mine to hopper foler indenfor 12 timer efter vokspropper, mens de to andre kom 2 døgn efter.. Første dag vokspropper, næste dag dryppede mælken og sidste dag løb den helt vildt..

  • #8   1. apr 2009 Hvad er hendes termin og hvilken farve har vokspropperne??

    Vores satte vokspropper samme dag hun folede.

    De kan gå med vokspropper helt op til 8 dage inden de foler.


  • #9   1. apr 2009 nåh ok =0)

  • #10   1. apr 2009 Nej jeg ved ikke hvornår termin er det er rigtig nok "g´hestehaven" men dog ved vi at det skal være inden d. 10 april.
    men vokspropperne er såen lidt gult/hvid agtig. sys det er svært at beskrive farven.


  • #11   1. apr 2009 hvis de er gule, så vnter hun lidt, de skal være helt hvide først.

  • #12   1. apr 2009 Som regel siger man 48 timer, men min hoppe har haft propper i næsten en uge..

  • #13   2. apr 2009 Da min hoppe folede første gang havde hun vokspropper lidt over en uge, så blev propperne større og på anden dagen m store propper og begyndende mælkeløb folede hun om formiddagen ude på folden....
    Så hun var absolut ikke normal. smiley Hun anede ikke hvad der foregik. Hun folede føllet og så gik hun sin vej. Så vi greb hurtigt hoppen og bar føllet i armene ind i boksen og så fattede hoppen at det rent faktisk var hendes bebs. smiley
    Anden gang gik bedre. smiley Da vidste hun hvad der foregik og da folede hun kl 22 om aftenen.

    Jeg har altid sovet i stalden hos dem når folingen nærmede sig. Det var jo også en mulighed for dig. Træk en bigballe hen foran boksen og red op m masser af tæpper og sovepose så du kan holde varmen. Det eneste du skal bruge er et vækkeur og en lommelygte. Jeg tjekkede hver time i løbet af natten. Sådan har vi også gjort på de stutterier jeg har arbejdet på, så jeg har haft mange nætter i stalden. smiley Det ene år fik vi 10 føl, så da boede jeg nærmest i stalden. smiley Men så er du sikker på at få oplevelsen med og kan gribe ind hvis der opstår komplikationer.
    Ved min hoppes andet føl blev jeg nødt til at hjælpe med at trække det ud da føllet var stort. Du skriver at føllet er stort hos din hoppe, så vær ekstra opmærksom! Træk kun når der kommer en ve! Det kan du tydeligt se for hoppens mave trækker sig sammen og hun puster, stønner garanteret samtidigt. Held og lykke! smiley


  • #14   2. apr 2009 Jeanette N: fine råd du har givet mig.
    Men hun nåede at fole inden. vandet gik igår da vi skulle ud og strigle hende så heldigvis kom vi til at følge hele fødslen som heldigvis gik som den skulle:) og det er blevet til en stor hingst


  • #15   2. apr 2009 Tillykke med ham

  • #16   2. apr 2009 Tillykke med ham =0)

  • #17   4. apr 2009 Neihj hvor fint. smiley Stort tillykke m dengsedrengen. smiley

Kommentér på:
Vokspropper. hvornår?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce