{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
3.361 visninger | Oprettet:

Hævelse ved kæbe/kindben {{forumTopicSubject}}

Hej alle sammen

Nu ville jeg lige høre jer til råds;
Min kære fjordhest havde en lille hævelse i venstre side af hovedet ved kæben/kindbenet i tirsdags. Det var så blevet en lille smule værre i torsdags, og hævelsen var ligesom rykket op mod øjet. Han spiser stadig, og viser ikke tegn på ømhed, også selvom man trykker ham på det hævede sted.
Dog har han lidt svært ved at bide over et æble, men ned skal det! smiley
Er der nogle af jer der har været ude for noget lignende?

På forhånd tak smiley
Hilsen Pyrus og Liva


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Installation kogeplade 600 kr.
  • Min cykel er punkteret. Jeg har brug for hjælp til at fikse det i dag? 300 kr.
  • Hjælp til at montere fjernsyn på på væggen. 890 kr.
  • Opsætning af reol og billeder 750 kr.
  • Fikse geberit væghængt toilet, der løber 1.000 kr.
  • montering af gardiner 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hævelse ved kæbe/kindben
  • #1   3. sep 2011 Jeg har oplevet heste derh æver i ganascherne pga allergiske reaktioner over for noget på folden. Det plejer at fortage sig om aftenen, hvis de står inde om natten- ellers fortsætter det bare.
    Jeg vil råde dig til at se det an, evt skifte fold hvis det er en mulighed og så holde øje med om ikke det forsvinder igen. Ellers ville jeg lige ringe dyrlægen op mandag morgen og få en snak medmindre det bliver forværret i løbet af weekenden her.


  • #2   3. sep 2011 Tak, ja det kan sagtens være. Han har nemlig næsten lige skiftet fold (for ca. 1 uge siden) Så man kan jo håbe det bare er det!

    men selvfølgelig kontakter jeg dyrlægen hvis det bliver ved.


  • #3   3. sep 2011 Det kan min også have tendens til når han kommer på sommergræs. Jeg plejer, at give citronsaft hvis han er hævet i mængden giver jeg noget omkring det der svarer til en spiseskefuld - det hjælper på det smiley

  • #4   3. sep 2011 Evt. Billede? smiley

  • #5   3. sep 2011 Har desværre ikke taget billede af det, men han er hævet fra kæben og op til kindbenet, og nu også lidt over kindbenet op mod øjet. Det er slet ikke noget man kan se på afstand, så man skal tæt på for at se det. Jeg tænker at han ville have haft ondt hvis det var en tandbyld mon ikke??

  • #6   4. sep 2011 Den har bare hævede ganascher, prøv nu at gøre som jeg har skrevet tidligere...

  • #7   4. sep 2011 Det vil jeg da prøve, men han har jo været på sommergræs siden april, så det er ikke fordi det er nyt for ham.

  • #8   4. sep 2011 NEJ. Men pointen er: GIV DEN DOG NOGET CITRONSAFT !
    der er da stadig noget krudt i græsset, nu hvor det gror og gror pga. regnen.


  • #9   4. sep 2011 Wow, ro på! Der er da ingen grund til at hidse sig op.
    Desuden har jeg snakket med hestetandlæge og dyrlæge i dag, og dyrlægen kommer ud imorgen.

    Tror desværre det står lidt værre til så citronsaft ikke gør nogen forskel.


  • #10   4. sep 2011 Det kan du jo ikke vide, uden at have prøvet det.
    Og prøvede jo egentlig bare at hjælpe, men det virker ikke synderligt så meget, som om du vil hjælpes, eftersom du nærmest "ignorerede" det jeg skrev - troede selvfølgelig derfor at du ikke havde forstået det (trods det er simpelt..). Så nej, hidser mig ikke bare op, hader bare at gentage mig selv..


  • #11   4. sep 2011 Jamen søde ven... hvis du nu læser så skriver jeg at "det vil jeg da prøve" til det du skrev!
    Efter at have snakket med nogle fagpersoner i dag, er det ikke "bare" en hævelse i ganascherne. Det er højt sandsynligt et slag eller en tandbyld, og derfor vil jeg mene at citronsaft ikke virker.
    Jeg ønsker at høre om i andre har nogle erfaringer med lignende tilfælde, men undværer gerne en kommentar fra dig hvis du skal skrive på den måde.


  • #12   4. sep 2011 Nu sætter du virkelig mit pis i kog, du behøver aldeles ikke at skrive nedladende til mig, hvor er det dog respektløst og typisk sjællendere.

    Jeg om den første besked jeg skrev - og hvor fra skulle jeg vide, at du i dag har snakket med fagpersoner undskyld mig? Jeg tænker bare, at hvis det var en tandbyld, ville den nok ikke spise noget fordi den havde smerter.

    Men bare glem det - undskylder for min hjælpsomhed...


  • #13   4. sep 2011 *sjællændere

  • #14   4. sep 2011 Sandra rolig nu, prøv læs, er faktisk dig der starter det hele..

    Liva skriver at hun vil prøve det og så begynder du med store bokstaver :S

    Hvorefter Liva fortæller at hun har snakket med fagfolk idag som mener det er mere end blot hævelse..

    Og pludselig mener du at hun ignorere dig, og det ene og det andet..

    Men i virkeligheden har hun faktisk sagt at hun vil prøve det..

    Så læs beskederne i stedet for at hidse dig op og pludselig generalisere fordi hun ikk er fra fyn osv osv osv..


  • #15   5. sep 2011 Hvorfor blander du dig ikke bare udenom..? Lad mig dog hidse mig op og generalisere, hvis det er det jeg vil. smiley

    Men det ER faktisk typisk sjællændere (ved ikke hvor mange gange jeg har været oppe, at diskutere med sjællændere, de lytter ikke og tror de er bedre end alle andre - og tro mig, det er ikke kun her på HG).


  • #16   5. sep 2011 Haha jeg havde reageret præcis som Liva..

    Og jeg blander mig fordi du ikk har ret til at skrive som du gør (eller jo det har du pga. ytringsfriheden meeen), du har jo slet slet ikk læst hvad hun har skrevet for så havde du ikk endt med at hidse dig op :S

    Men nej det er ikk typisk sjællændere det er lige så typisk jyder og fynboer..

    Lig mærke til du diskutere selv med hende smiley


  • #17   5. sep 2011 Ytringsfriheden længe leve.

  • #18   5. sep 2011 Hvor må man få meget lidt opmærksomhed når man har behov for at skabe en diskution som ikke var nødvendig hvis bar man havde læst hvad en anden skriver :S

  • #19   5. sep 2011 Klokken er ved at være klar til at tage i børnehave - skal du ikke snart afsted? Jeg smutter op på mit gymnasie lige om lidt..

    Nu prøver jeg igen: hun bad om nogle som havde erfaringer med det, og det havde jeg ergo svarede jeg altså i en god mening og du behøver stadig ikke at blande dig. Men jeg smutter trods alt nu, har du ikke en anden anden diskussion du kan blande dig i? For det er vist nærmere dig som trænger til opmærksomhed, når du absolut skal blande dig.


  • #20   5. sep 2011 Okay Sandra, så tror jeg du fylder nok i denne tråd! Du kan søge konflikter andre steder, jeg gider ikke at høre på det her!
    Og ja, jeg bliver sgu nok lidt nedladende at høre på når en ung dame på 16 år begynder at være nedladende overfor mig! Her refererer jeg til det du skriver om at jeg ikke forstår, skønt det er simpelt. Alt det du beskylder os for, er noget du helt selv har startet på denne tråd! Inden jeg har snakket med fagfolk skriver jeg til dig: Det vil jeg da prøve. Så forstår slet ikke hvorfor du hidser dig op?
    Men i hvert fald slutter det her, og jeg beder dig venligst forsvinde fra min tråd, tak!


  • #21   5. sep 2011 Jeg skal nok holde mig væk fra nu af. Men jeg kan ikke se, hvorfor du som 27-årig, måtte have lov til at være nedladende over for mig, bare fordi du er ældre end mig, det er da en dårlig undskyldning.

  • #22   5. sep 2011 Det har skam heller ikke noget at gøre med at jeg er ældre end dig, det har noget at gøre med at du starter en diskussion ud af det blå, og taler nedladende til mig uden belæg!

  • #23   5. sep 2011 Ligeså gør du.

  • #24   5. sep 2011 Starter jeg en diskussion? Nu tror jeg det er kommet så langt ud, at du lige skal læse fra start af så du kan se hvad der egentlig sker.

    Ja, jeg siger søde ven til dig fordi jeg er så forbavset over din opførsel på denne tråd! Jeg føler at jeg skal forsvare mig da du overrumpler mig med store bogstaver og nedladende sprog! - Og det er uden at nogen overhovedet har snakket grimt, nedladende eller lign. til dig, så excuse me, men så bliver jeg sgu irriteret!
    Min hest er syg, og skal have dyrlæge om ikke så længe, derfor har jeg ikke brug for flabede og nedladende kommentarer fra dig ok? Nu skriver jeg igen: forlad venligst min tråd!


  • #25   5. sep 2011 Haha søde ven jeg går på Hg på samme skole som du haha.. så du lidt til grin, og har nok prøvet mere i mit liv end du:)

    Du snakker om folk der er nedladende ikk lytter osv, men du er selv sådan du kan bar ikk se det smiley


  • #26   5. sep 2011 Det er da lige meget, om du har oplevet mere end mig - det gør dig jo ikke "bedre" end mig, af den grund. Liva spørger, efter nogle som havde erfaringer med noget lignende og der havde jeg, og jeg indrømmer gerne, at jeg er flabet i det jeg skriver - hvor jeg faktisk undskylder for at skrive flere gange. I øvrigt går jeg ikke på HG, men VG.. Meget vel de ligger i samme område, men de er jo ikke de samme smiley Men at du synes jeg er til grin, er jo dit problem - ikke mit. smiley

  • #27   5. sep 2011 Jeg er ikk bedre end nogen overhovedet, men der er heller ingen der er bedre end mig, hvilket du tror du er:)
    Dejligt du selv kan se det, var blot det jeg ville se..

    Og nej ved godt det ikk er det samme og du går på vg, var blot for at sige du ikk er mere end mig fordi du går i skole, og ikke havde ret til at sige jeg skulle i børnehave :S

    Det jeg synes er til grin er din måde at være overfor folk på, og at du mener noget om sjællændere men faktisk beskriver den måde du har været på i dette indlæg altså dig selv..

    Men synes vi skal stoppe nu, for tror du har forstået at du ikk er bedre end andre, og du har været rimelig ondskabsfuld i dette indlæg samt at du ikk kan generalisere når du selv er sådan smiley

    Slut stopper du med at skrive gør jeg os, så skriver du vil du ikke slutte diskussionen og så bliver vi bar ved, stopper du her stopper vi begge


  • #28   5. sep 2011 Jeg stopper gerne efter dette indlæg:

    Jeg har da også ret til at hidse mig op, når jeg skal gentage mig selv (som også står skrevet) og når folk blander sig - det er bare sådan jeg er - vi skal vel også alle have lov til at være her - gudskelov vi er forskellige. Direkte ondskabsfuld, synes jeg godt nok ikke - men dig om det, men flabet ja og det er jeg ikke bleg for at indrømme smiley


  • #29   5. sep 2011 Du havde ikk behøvet at gentage dig..

    Hun skrev rent faktisk at det ville hun prøve, så burde du have stoppet der for der havde hun allerede taget i mod dit råd..

    Du mener ikk det er ondskabsfuldt at sige jeg skal i børnehave ? den havde intet grundlag overhovedet, det er som at sige jeg har en hjerne på størrelse med en på 6år :S og tror nu ikk den alder ville kunne ligge på 10 og 12 i alt de går op i på mindst c niveau ?
    Så det kalder jeg sku ondskabsfuldt..

    men der viste du lige for mig at du ikk er specielt voksen, for så havde du stoppet den da jeg skrev det smiley

    Nu er jeg den voksne og siger alt lige gyldigt hvad du skriver tilbage stopper jeg her..


  • #30   5. sep 2011 Tak for dine søde ord Mulle smiley Pyrus har nu haft dyrlæge, og det viser sig at han har to store sår helt bagerst i munden i begge sider, og en tandspids i venstre side, hvilket også var årsagen til hævelsen. Han er nu på smertestillende og pencillin, så nu må vi håbe han bliver rask smiley
    Tak fordi du blandede dig Maria smiley Jeg er glad for at høre at det ikke er mig der er galt på den her!


  • #31   5. sep 2011 Liva
    Puha sikke en omgang da, men nu kan det da kun gå den rigtige vej:)

    Og velbekom smiley blander mig når folk bliver uretfærdig behandlet og sådan er det bar smiley


Kommentér på:
Hævelse ved kæbe/kindben

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce