3.344 visninger
|
Oprettet:
ridning efter foling {{forumTopicSubject}}
hvornår er det bedst at begynde at ride hoppen igen efter foling en uge efter eller før, ved godt man skal føllet med og man skal skridte:D
jul 2007
Følger: 35 Følgere: 47 Heste: 12 Emner: 13 Svar: 120
mar 2008
Følger: 108 Følgere: 114 Heste: 4 Emner: 194 Svar: 2.093
Det hårdt for den at sku amme et føl, og lave mælk .
Vent som nicole siger til Oktober måned, det har hoppen bedst af, og der er føllet heller ik så morsyg .
Dyrlægen siger præcis det samme som jeg, så der må jo være noget om det .
Både min mor og moster er dyrlæger såe
mar 2008
Følger: 15 Følgere: 14 Heste: 2 Emner: 9 Svar: 106
sep 2005
Følger: 22 Følgere: 21 Emner: 52 Svar: 275
Det var faktisk også meget nemmere for Krummi at blive fravendt, end det var for hans jævnaldrene foldkammerater. Han var jo vandt til, at mor var fra ham et par timer om dagen, så han kaldte kun en 2-3 gange, da han blev kørt i "børnehaven", og så var han egentligt flyttet hjemmefra:)
Men ja, du kan nok starte din hoppe lidt op igen efter en måneds tid, det ville jeg selv gøre, hvis det ikke var fordi min hoppe skal ifoles igen til sommer.
Mvh. Kirstine
mar 2008
Følger: 108 Følgere: 114 Heste: 4 Emner: 194 Svar: 2.093
Nu har den været ifolet så længe, så skal den altså også ha tid til at komme sig oven på fødslen og hygge sig med føllet uden at skulle lave alt muligt .
jeg red min hoppe i slutningen a september starten a oktober og føllet var mindst lige så nemt a vende fra som alle de andre vi har haft, og det er mange!
Jeg synes ikke det er fair overfor hoppen at den ska til at bære rundt på en rytter når den ammer og stadig har stor mave .
Tænk på hvis det var jer selv der har været gravide, og så efter en måned blev der allerede krævet noget fysisk a jer!!
Det måske svært a sætte sig ind i hvis i ik har prøvet det, men så spør mange mødre om det . De v give mig ret!
sep 2005
Følger: 22 Følgere: 21 Emner: 52 Svar: 275
Hvis føllet alligevel ikke vil følge efter moderen med ud af folden, så går det heller ikke i panik hvis du tager med ud i 5 minutter. Når føl er omkring 1 måned gamle, er de så tilpas selvstændige, at det ikke gør dem det helt store, hvis hoppen er ude af folden i så lidt tid. Det er i hvert fald min og flere af mine bekendtes erfaring. Det var rent faktisk min dyrlæge der anbefalede mig, at lade føllet blive på folden, så jeg har bestemt ikke drlig samvittighed på nogen måde:)
Krummi gik i hvert fald ikke i panik, han var faktisk stort set ligeglad. Det eneste han stort set gjorde, var bare at drøne hen til Björk for at få noget mælk, da jeg kom tilbage med hende igen. Desuden mener jeg personligt, at føl har godt af at man vender dem til at man tager hoppen væk fra dem en times tid om dagen.
Under alle omstændigheder kan en plag på 6 måneder også løbe igennem hegnet, hvis den ikke er vandt til at være fra sin moar. Så hvorfor ikke bare vende føllet til det fra starten?
sep 2005
Følger: 22 Følgere: 21 Emner: 52 Svar: 275
Hvis vi snakker let motion, så kan jeg faktisk ikke se problemet i, at ride hoppen 1 måneds tid efter at hun har folet. En fødsel tager bestemt ikke lige så hårdt på en hest, som den gør på et menneske, der kan du slet ikke sammenligne. En hest er konstrueret sådan, at den hurtigt kommer sig oven på en fødsel, fordi den er et flugtdyr/byttedyr, og derfor hurtigst muligt skal kunne være i stand til at kunne bevæge sig hurtigt og over store afstande, for at holde sig i live.
Jeg er overbevist om, at hoppen har godt af at røre sig en lille smule - ellers slipper hun jo heller ikke af med den store mave. Min hoppe, eller føl for dens sags skyld, har bestemt heller ikke lidt overlast, fordi jeg begyndte at gå en tur med hende i 5-10 min. tid 1 måned efter at hun havde folet, og så småt begyndte at longere hende omkring 1½ måned efter fødslen. Så længe du motionerer din hoppe med omtanke, og ikke anstrenger hende for meget, så kan hun kun have godt af at blive rørt.
mar 2008
Følger: 108 Følgere: 114 Heste: 4 Emner: 194 Svar: 2.093
Kan ikke se hvorfor hoppen ikke bare skal ha lov til at ha ro mens den har føl ? Hvorfor er det så vigtigt a komme igang med den hurtigst muligt ?!
mar 2008
Følger: 108 Følgere: 114 Heste: 4 Emner: 194 Svar: 2.093
For det første er det enormt hårdt for hoppen at skulle producere en masse mælk og amme føllet . Faktisk langt mere end man tror!
Dernæst er det hårdt psykisk for hoppen at skulle ta sig af hvor føllet er hele tiden og sku passe på den .
MEN IKKE NOK MED DET!!! så overbelaster man faktisk føllet ved at den løber rundt sammen med sin mor på en bane eller sådan!!
Man må TIDLIGST ride 4 måneder efter den har folet!!
mar 2008
Følger: 108 Følgere: 114 Heste: 4 Emner: 194 Svar: 2.093
sep 2005
Følger: 22 Følgere: 21 Emner: 52 Svar: 275
Det er jo ikke sådan, at jeg forlanger, at hun skal ud og tölte/trave/galopere 1-2 timer og dermed være væk fra hendes føl 3 timer dagligt.
Hoppen har skam stadig ro og fred til at være sammen med sit føl resten af døgnets 24 timer, så jeg kan altså bare ikke se problemet i, at hun bliver rørt 1 time et par gange om ugen.
Line
Føllets reaktion bliver selvfølgelig også vurderet, inden hoppen føres uden for dets synsvinkel. Men generelt synes jeg, at langt størstedelen af alle føl tager det pænt.
mar 2008
Følger: 108 Følgere: 114 Heste: 4 Emner: 194 Svar: 2.093
Jeg vil bare umådelig gerne ha svar på hvorfor det er så svært at vente med at ride den ?!
mar 2008
Følger: 108 Følgere: 114 Heste: 4 Emner: 194 Svar: 2.093
På Island går hopperne i fjeldende helt til September måned, uden at man forstyrrer dem det mindste .
Der kan de bar få lov a være heste og de har det altså super godt .
Hvorfor ska danskerne være så pylrede ?
sep 2005
Følger: 22 Følgere: 21 Emner: 52 Svar: 275
Hvis du nu kigger på, hvor lang tid der egentligt gik, før jeg satte mig op på ryggen af min hoppe, for at skridte lidt, så vil du også komme frem til, at føllet må være omkring 3 måneder - og det var ifølge mig meget kompetente dyrlæge en fin alder til at ride hoppen i. Føllet kom i øvrigt heller ikke med ud på tur, og dette passede både hoppen og føllet FINT! Hoppen fik ekstra mad når hun var uden for folden, hun var i pænt huld, og var blevet tjekket igennem af en kiropraktor.
Hvornår jeg starter min hest op er i øvrigt ikke din sag. Jeg passer min hest som jeg mener er forsvarligt, og sådan er det bare. Punktum!
maj 2005
Følger: 66 Følgere: 63 Heste: 3 Emner: 12 Svar: 168
mar 2008
Følger: 108 Følgere: 114 Heste: 4 Emner: 194 Svar: 2.093
jeg regnede ikke med a jeg kunne ændre din holdning, men bar give dig noget at tænke over . Prøver ik a tale din sag overhovedet, det gider jeg bar slet ik blande mig i, jeg synes bar ik det er forsvarligt a gøre som du og noen andre gør!
ridning efter foling
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside