{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
3.905 visninger | Oprettet:

Skagler til denne sele? {{forumTopicSubject}}

Jeg er ikke så meget inde i det med kørsel (endnu). Men jeg har skaffet denne sele til min shetlænder:
http://hestegalleri.dk/uploads_alb_large_wm/6565621_l.jpg

Hvilke skagler skal jeg bruge? Kan man godt bruge rebskagler?

Hvad hedder de remme, vognstængerne skal spændes fast med? Og hvor kan man evt købe sådanne? (:

Skriv også gerne andet, hvis der mangler noget.
Det skal siges der er bremser på vognen - derfor intet bagtøj lige pt.. Det skal nok komme på et tidspunkt (:


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte toilet 1.200 kr.
  • Jord græs oprydning 2.500 kr.
  • skifte vandhane i bryggers 500 kr.
  • Sort and organize it equipment and cables 1.000 kr.
  • Udbedring af tilkalder stophane og montering af vaskemaskine 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Skagler til denne sele?
  • #2   15. jun 2011 Det er en arbejdssele og er egentlig ikke lavet til at have vognstænger på. Man kan dog lave stangstropper i form af en læderrem der spændes rundt om "øjet" i siden.

    Den er lavet til reb-skagler (typisk af hampreb). Prøv at kigge på det her billede: (link fjernet) der kan du se rebet fra øjet og ned. Der er så sat et stykke læder (som jeg ikke aner hvad hedder;o)) om rebet foroven, så det ikke gnaver hesten i siden.

    Det er i samme ring du kan sætte en stangstrop i -problemet er så bare hvis der køres med 2-hjulet vogn, at stangen så ofte vil sidde for lavt


  • #3   15. jun 2011 Fandt lige det her billede hvor man bedre kan se det (link fjernet)

  • #4   15. jun 2011 Okay, tak for svar (:

    Jeg har haft lånt en bringesele, hvor ringene sidder ca samme sted, som på denne ^^
    Billedet er taget lidt oppefra - så det ligner, de sidder ret langt nede. Men vognen er en tohjulet sulky - så jeg håber ikke, det bliver noget problem (:


  • #5   16. jun 2011 Må indrømme at jeg tror det bliver for langt nede -men i må jo prøve jer frem. Vognen skal være i balance sådan at når du sidder i vognen, skal stængerne sættes på seletøjet i den højde hvor der hverken er træk eller tryk op eller ned.
    Prøv at få en person til at holde stængerne op men du sidder i vognen -når h*n kan holde stængerne og vognen ikke vipper op/ned har du højden som stængerne skal sidde i.


  • #6   16. jun 2011 Okay. Men hvis det ikke passer, kan min far måske sænke stængerne - han er lidt af en handyman smiley

    Men vognen mangler et hjul pt, så der går lidt tid, inden jeg kan prøve det ^ (:


  • #7   16. jun 2011 jeg vil sige du skal have fat i en saletsele. den har alle de dele du mangler da den er lavet til det du skal bruge den til.

    som michelle er inde på er den sele du har ikke god til en to hjulet vogn.



  • #8   16. jun 2011 Nu er det sådan, at jeg desværre ikke har særlig mange penge for tiden - og slet ikke til en ny sele.
    Men jeg skal først til at tilkøre min shetlænder, men hvis det er noget vi vil fortsætte med, vil jeg da få skaffet en ordenlig sele.. Min shetlænder har nogle problemer med det ene bagben, dyrlægen har vurderet han godt vil kunne gå for vogn, men det er mange penge at bruge, hvis det alligevel ikke er muligt, hvis I forstår (:


  • #9   16. jun 2011 Hej.
    Jeg syndes lige at jeg vil gøre dig opmærksom på at du kan få en ny sele hos Møldrup køre- og rideudstyr.dk for 750,- kr. Det er så godt nok uden bagtøj, men den er nu heller ikke ret dyr. smiley
    Desuden syndes jeg det er en meget dårlig ide at køre uden bagtøj specielt i en sulki også selvom der er bramser... Det kan gå rigtig galt hvis ikke du når at bremse hvis din pony stopper. En dårlig oplevelse kan være nok til at din pony aldrig kommer til at kunne gå for vogn...
    Har du spørgsmål om udstyr, så ring til Møldrup. Han er super billig og kan helt sikkert hjælpe. smiley

    Held og lykke. smiley


  • #10   16. jun 2011 Det er denne du mener, ikke?:
    http://www.moldrup-rideudstyr.dk/shop/ponysele-241p.html

    Jeg har fået at vide, det er en rigtig dårlig sele, og at den ikke kunne anbefales..

    Men nu vil jeg først se, om hans ben kan holde til, at han går for vogn - derefter køber jeg en bedre sele (:


  • #11   17. jun 2011 møldrup har mange gode seler., bla. også salet. den der er link til er bestemt ikke bedre end den du har, nok nærmere tværtimod.
    så nej, den kan ikke anbefales.

    kan godt forstå du ikke vil bruge en formue på ny fin sele når du ikke ved om kørsel er noget eller ej. men man kan nu også købe gode brugte til billigere penge. og så er det jo bare at sælge igen hvis det ikke duer. så taber du ikke nogle penge (ihvertfald ikke ret mange) så er det til at overskue.


Kommentér på:
Skagler til denne sele?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce