Hjælp, miig ! {{forumTopicSubject}}
Pleas, hjælp mig..
Jeg står med en 6 årig gammel vallak, som er blevet total forelsket i en hoppe, de har stået på sommergræs nu i en månede, og det var på tide at få dem hjem, vi startede med at sætte dem ind i en boks lige vedsiden af hinanden, men så kom der en pige og sagde det var hendes boks, så var nød til at flytte ham, og så blev han fuldstændig mærkelig..
Kunne slet ikke kende ham!,
Han begyndte at skrabe med hoven helt oppe på boksdøren så den kunne sidde fast mellem bokslågen og den låge der var ovenover boksdøren, og han sparkede bagud og alt sådan noget..
Han stod og vrinskede helt vild, man kunne bare mærke på ham han ikke ville væk fra hende, selvom de kun stod 20 meter væk fra hinanden.. ?
Hvad skal jeg gøre,
Er så heldig det er min kusin der ejer hoppen, og hun vil gerne være med til at prøve noget ?
Skal vi prøve at skille dem ad, og ikke lade dem snakke med hinanden, eller hvad ?
Hjælp venligst mig og min hest !
jan 2008
Følger: 152 Følgere: 139 Heste: 1 Emner: 6 Svar: 10
maj 2008
Følger: 51 Følgere: 47 Heste: 1 Emner: 53 Svar: 153
Har prøvet hvor min kusin og jeg lukkede dem løs inde i et ridehus, og så gik hun over mod hendes hoppe, og så blev han helt sur på hende, fordi hun sådan ville have hende frem med pisken ??,
Man skal jo ikke blive bange for ham på den måde ?
Tror han har det lidt som han ejer hende, når de står på fold går de også kun sammen og der er ingen heste der må komme i nærheden af hende, eller for den sags skyld ham??..
jan 2008
Følger: 152 Følgere: 139 Heste: 1 Emner: 6 Svar: 10
maj 2008
Følger: 51 Følgere: 47 Heste: 1 Emner: 53 Svar: 153
Min mor sprugte idag om vi skulle komme af med ham, og måske bare få en undervisningstime på en elevhest,
Men vil jo ikke af med ham pga. det ?
jan 2008
Følger: 152 Følgere: 139 Heste: 1 Emner: 6 Svar: 10
mar 2008
Følger: 34 Følgere: 31 Heste: 2 Emner: 2 Svar: 40
Hjælp, miig !
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside