{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
702 visninger | Oprettet:

Bøjeprøve {{forumTopicSubject}}

Står i et dilemma, at min forsikring gerne vil have en handels/forsikrings undersøgelse fortaget på min 2 1/2 års.

Jeg er næsten lige flyttet og har skiftet dyrelæge og kender hende ikke så godt endnu.

Dyrelægen forsøgte at foretage bøjeprøve, men da min hest ikke ville stå stille, blev vi enige om at vente en måned så jeg havde tid til at træne hende.

Jeg ringede så til mit forsikringsselskab og spurgte om det var nødvendigt med bøjeprøve, da jeg bagefter læste på nettet man ikke anbefaler bøjeprøve til så unge heste. Men tryg kom frem til at det var op til dyrelægen, skal lige siges dyrelægen ikke nævnte noget om at det ikke var så godt at tage bøjeprøve på så ung en hest.

Overvejer lidt at vente et halvt års tid indtil hun er 3 med at få hende syge og uandvendligheds forsikret, også vente med bøjeprøven, hun er livsforsikret.

Hvad er jeres erfaring og hvad siger jeres dyrelæge til bøjeprøve på 2 1/2 års heste?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Removal of mattress and Bed frame - already dismantled. 700 kr.
  • Ophæng af: gardinskinner, 2 x tv, væghængt vasketøjs-kasse 1.500 kr.
  • Opsætning af loftslamper 600 kr.
  • Samling af møbler 1.200 kr.
  • Udendørs lampe re-montering 800 kr.
  • Murer arbejde 3.800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Bøjeprøve
  • #1   19. feb 2016 Alt under 3 år må ikke bøjeprøves

  • #3   19. feb 2016 Bøje prøver er faktisk noget fanden har skabt og burde ikk være noget man brugte

  • #4   19. feb 2016 Altså min var 3 år da jeg købte Ham og han kom lige fra løsdrift så han var ved at slå både dyrlæge og avler ned da de ville lave bøjeprøve. Han fik dog bøjet forbenene og der var intet overhovedet. Bagbenene kunne dog ikke løftes og jeg har også tryg hesteforsikring og min blev uanvendeligheds, sygeforsikring og livsforsikring dog med forbehold på begge bagben. Så begyndte han at vokse helt vildt og lege vurderede sammen med dyrlægen at det ikke var smart at lave bøjeprøven det men i december fik jeg endelig lavet bøjeprøven og han er nu fuldt ud dækket uden forbehold smiley altså jeg ville nok vente til du evt ville skulle begynde at gøre ryttervant? Men hvornår bliver den 3? Min var 2 år og 11 mdr da han fik lavet på forbenene og han har altså ikke taget skade smiley

  • #5   19. feb 2016 Hun bliver 3 til slut juli, men tror jeg vil ringe og sige jeg vil vente til hun skal gøres ryttervandt til sensommeren smiley

  • #6   20. feb 2016 God ide, bare at du får det gjort inden du starter så du ikke ender med at stå med en gaffelbåndsskade eller noget andet som de ikke dækker smiley selvfølgelig sker det ikke i alt almindelighed men man ved jo aldrig hvad der kan ske smiley

  • #7   20. feb 2016 Jeg ved ikke hvorfor at din dyrlæge ikke har sagt at det er en dårlig ide. Jeg ville vente til at din hest er over de 3 år gammel. Alt i kroppen er ved at udvikle sig og gør det konstant. En bøje prøve er ret voldsom i sådan en krop. smiley
    Held og lykke med hende.


  • #8   20. feb 2016 Det undre også mig, men har kun brugt hende til tandrasp før for et par år siden også her sidste gang, så kender ikke hendes holdninger og synspunkter osv. Men troværdigheden er ikke den største. Så regner også med at finde en anden fremover.

  • #9   20. feb 2016 Hun sagde nemlig bare til mig at det enteligt var op til tryg om det var nødvendigt.

    Jeg har aldrig overværet en forsikrings handelsundersøgelse før, så vidste ikke bøjeprøven var med da jeg bestilte dyrelæge ud inkl. hvad en bøjeprøve gør, det har jeg jo så fundet ud af efterfølgende på nettet.



Kommentér på:
Bøjeprøve

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce