{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.692 visninger | Oprettet:

Hest med følsom ryg - hjælp :) {{forumTopicSubject}}

Hejsa allesammen

Jeg har været ude og prøve den lækreste lille dame part hest idag, og hun er simpelthen så fin og følsom, jeg er allerede helt forelsket i hende, selvom hun lavede en smule ballade.
Men hun er UTROLIGT fintfølende, reagerer på næsten ingen hjælpe og er blid i mund, for schenkel og sæde.
Idet jeg er lidt ude af træning kom jeg desværre til at bumpe hende lidt, ja jeg fik helt dårligt samvittighed!

Ejeren bruger hende mest som tur hest, men nu ville jeg høre jer, hvad syntes i til en hest med følsom ryg, jeg tænkte om jeg burde overtale ejer til at investerer i et lammeskind eller gel pad, siden hun er så følsom (ellers ender det nok med jeg selv gør det smiley )
Men hvad er jeres erfaringer med følsomme hest, hvad virker bedst til at fordele trygget, lameskind eller gel pad? eller andre forslag smiley

Vil lige indskyde at vi selvfølgelig skal have noget undervisning og komme igang, så jeg vil generer den lille dame mindst muligt, for hvor er hun dog dejlig :O)


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hest med følsom ryg - hjælp :)
  • #1   7. feb 2009 hmm følsom ryg. jeg vil nok råde dig til at få lavet en god og ordenlig kontrakt med ejeren, så du ikke kommer galt af sted.

    for at sidde bedre på hende så læn dig godt tilbage, det hjælper altid. jo og slap af i skulderne

    men jeg synes du skal overveje parten hvis den har følsom ryg.


  • #2   7. feb 2009 Jeg bruger e lammeskindspad til Axel (han har en lidt sart ryg). Men det er vigtigt at man får tjekket at salden MED lammeskind under, ligger korrekt.
    -for med noget under, uanset om det er lammeskind eller noget andet, vil sadlen jo ligger anderledes end uden.


  • #3   7. feb 2009 nu skal det lige indskydes at ejeren ikke sagde dette, men jeg bemærkede at hun er en meget følsom hest da jeg red hende.
    Og det er en ældre sadel, og ejer overvejer at investerer i en god dressur sadel, men det jeg egentligt gerne ville vide var hvad andres erfaringer med såddanne underlag er smiley For hverken hest eller jeg er i træning som sådan, men hun er virkelig fin. Når man ligger benene ligeså fint til hende søger hun frem og skubber ryggen op, og hvis man elt rører hende med pisken tager hun rumpen godt ind under sig, men syntes ihvertfald at hun bør have et lammeskind/gel pad under sadlen til genoptræningen.

    Mange jeg kender har dog oplevet med gel pads at de rykker sig´under ridning og ikke lægger korrekt.


  • #4   7. feb 2009 jeg har rgtig god erfaring med géle pad.
    jeg har ikke oplevet at den glider under sadlen..

    men lige meget hvad. lav en ordenlig kontrakt, så du ikke står med en syg hst


  • #5   7. feb 2009 Der er et problem med gelpads, at de skal ligge 110 % korrekt og sadlen skal ogsaa passe fuldstændig, ellers kan de göre mere skade end gavn, jeg ville forslaa et lammepad!

  • #6   7. feb 2009 Uh en hest med følsom ryg ville jeg nok også betænke mig lidt ved. Har selv en !!!!!! jeg har lavet en masse longe arbejde med min for at styrke ryggen, især træning på kapsun har hjulpet ham meget. Og så er det selvfølgelig alfa og omega at sadlen passer perfekt, jeg ville ikke begynde at stoppe en masse under den før jeg har fået tjekket om den passer. Jeg har skam lært af mine fejl. Og så ville jeg helt sikkert også få lavet en meget tydelig kontrakt hvor i der står at hesten har meget følsom ryg, og at du ikke skal hæfte for skade.

  • #7   7. feb 2009 Nu spørger jeg måske lidt dumt, men kan man som halvpart hæfte for skade ved ridning? Jeg mener jo at ejeren jo også selv rider hesten.


  • #8   7. feb 2009 lige mine ord smiley

    jeg har prøvet at ha en besværlig ejer til en hest jeg lånte. og det håber jeg ikke andre skal igennem


  • #9   7. feb 2009 Nu har jeg jo selv en part til Axel, og det kunne da aldrig falde mig ind at klandre hende for evt skader Axel måtte få når hun rider ham (det skulle da lige være hvis hun gjorde noget virkeligt dumt når jeg ikke er der -men det kunne hun nu ikke finde på).

    Tilgengæld ville jeg blive noget muggen hvis parten uden videre smed en ny sadel på osv. Jeg har gjort meget ud af at Axels sadler passer helt perfekt til ham, netop pga hans lidt sarte ryg, og derfor ville en sadel parten evt kom med, osse skulle under en sadelmagers lup, før parten ville få lov at bruge den på ham (men så ville det så heller ikek være et problem)

    Men en "almindelig" skade der kunne opstaå ved normal brug af hesten, mener jeg bestemt ikke parten hverken kan eller skal hæfte for.


  • #10   7. feb 2009 ja, lyder også lidt underligt i mine ører. Har haft part på en pony før jeg fik hest, og der var ikke kontrakt, og har selv haft en part på min egen hest også - ingen problemer der heller.

    Ejeren af hesten er rigtig sød og fornuftig, har selv avlet hoppen, på sin gamle hoppe, men vil helst hygge og ride tur, er ikke en der har lyst til at starte stævner og træne dressur ligesom mig smiley
    Hvilket hun også syntes hendes dejlige hoppe skal bruges, da hun har fået lov til at gå lidt længe uden at blive brugt, idet hun selv har travlt.
    Det er jo noget andet hvis man låner hesten.

    Men tror da jeg vil bringe det med et lammeskind op til hende. Red selv med lammeskind på min gamle hest, da han havde et svært sadel leje, men han var ikke følsom på samme måde som hende her smiley


  • #11   7. feb 2009 Ronja -nu ved jeg ikke helt hvad du forstår ved følsom. Men du skal være opmærksom på at blot fordi en hest er følsom, betyder det ikke at ryggen er svag eller sart,
    Som udgangspunkt rider jeg helst uden andet end et underlag under sadlen, som self skal passe helt perfekt. Dette fordi at jo mere du stopper under sadlen, jo større er risikoen faktisk for at der ikke er plads nok i kammeret, og at sadlen derfor kommer til at trykke + at det man så har liggende under sadlen, virkelig skal ligge HELT rigtigr for ikke at gøre mere skade end gavn.

    En hest med en decideret svag/sart ryg, kan man jo nogengange blive nødt til at lægge noget under. Men så skal sadlen tilpasses MED dette "noget" under, da man ellers risikerer at en sadel der eller igger godt, pludselig kommer til at være for snæver.

    Udover self meget omtanke på sadlen, vil jeg anbefale god træning af rygmuskulaturen. En stærk ryg, er mine tilbøjelig til skader.
    Axel har jeg ifb med genoptræning (han har haft en del skader, og derfor besluttede vi at give ham en laaang pause fra ridning og kørsel), longeret meget. Både i grimen, og med en løs chambon (rigtig shambon, ikke elastik-dimsen) i roligt temp, og jævnligt over bomme. Dette for at han har skullet strække sig, og har bygget en god rygmuskulatur op

    Derudover har jeg i lang tid ikke forlanget nogen egentlig samling, men blot forlangt at han har gået afslappet og roligt frem og ned, uden at spænde.

    Derudover rigtig mange skridtture i naturen.



  • #12   7. feb 2009 ja, jeg mente heller ikke sart ryg, for hun har ikke smerter.
    Men hun er bare rigtig følsom i alle henseender. Jeg er måske en værre pylremor, men syntes jo jeg gerne vil gøre så meget som muligt for hendes velbehag smiley

    Jeg ved ihvertfald at hun ikke har redet dressur som sådan i et godt stykke tid, da ejeren plejer at tage hende på lange ture i naturen i western sadel, så tror ikke der er været forlangt så meget af hende i et godt stykke tid smiley

    Tror måske folk har misforstået mit følsom med svag/smerter/sart ryg, for det var ikke hvad jeg mente smiley


  • #13   7. feb 2009 Ronja -at hun er følsom når det kommer til hjælpere osv, betyder slet ikke at hun har brug for særlig omsorg når det kommer til ryggen. Hun kan sagtens have en god og stærk ryg og alligevel være superfølsom overfor schenkler, sæde osv
    -det er jo faktisk det der er hele formålet med vores træning;o)

    At hun "bare" har gået ture i skoven, kan faktisk godt være en god ting, alt efter hvordan hun er på tur.
    En som Axel har ikke godt af "bare" at være turhest, da han er ude af stand til at slappe af på ture hvor han går alene. Han spænder op og bruger sig helt forkert.
    Men har man en hest der kan gå aflsappet og rolig, og bare gå og bære sig, så sætter den faktisk en udemærket muskulatur, til mere kræende ridning. På den måde er grundstenene lagt, og man kan stille og roligt begynde at forlange mere af hesten i dressuren.

    Medmindre hesten rent faktisk har en svag ryg eller en dårlig muskulatur, så ville jeg ikke bekymre mig om hestens ryg, men bare nyde rideturene, på en hest der faktisk reagerer på de fine hjælpere:o)


  • #14   7. feb 2009 Ja, nok mig der bare er pylret smiley

    ja, hun er rigtig fin alene på tur. Går bare og slapper af, og det er jo også hvad ejeren nyder.

    Ja, min gamle hest han var slet ikke på samme linje ridemæssigt, man skulle virkelig RIDE hvert skridt fremad - Nok noget af oldenborgeren i ham der spillede ind der, stortset alle dem jeg har redet har været lidt sådan, at de er lidt dovne og kun gør hvad de absolut bliver bedt om - men der lærer man jo også en masse smiley

    hende her, ja hun reagerer bare på ingenting. Det er virkelig en stor forskel smiley

    men selvom hun ikke har været redet sådan rigtig, og har været på tur, så har hun musklerne, både i bagpart, ryg og hals.

    men ja, har også altid fået indprentet at man helst skal være så tæt på hesten som muligt i ridningen, men vil også sige at jeg kun en gang før har redet på sådan en følsom hest, og han var en sent kastereret lippizaner smiley


  • #15   8. feb 2009 Få bygget nogle rygmuskler op og lad vær med at sidde ned på hende, hun kan tydeligt ikke bære det i sine rygmuskler...

    En lammepad vil ikke hjælpe et hat fis...


  • #16   8. feb 2009 og heller ikke gele pad eller andet sjov...

  • #17   8. feb 2009 Ronja -Axel er osse sådan en, og har alle dage været der. Han laver i princippet ikke mere en man beder om. Altså han giver ikke noget af sig selv.
    MEN tilgengæld er det kun små hjælpere der skal til for at han så osse gør det ekstra man beder om.

    -og jeg nyder at ride sådanne heste. Lige sådan jeg synes det skal være. Hader at skulle tvinge" hvert skridt ud af hesten:o)


  • #18   8. feb 2009 Det jeg mente var at alle oldenborgere jeg har redet har været dovne, ikke alle heste :O)
    Men min egen han kunne sku være en værre bandit nogle gange, at han virkelig bare ikke gik et skridt mere end han blev bedt om, men nogle dage var han bare en lille guldhest som virkelig gik fremad, men de var sjældnere smiley Sådan er hende her slet ikke, men det er jo også forskelligt fra hest til hest.

    var også ude og prøve en oldenborger for part, den var virkelig doven, hvis du ikke drev på den hele tiden gik den nærmest og lullede sig selv i søvn.. Ekstremt doven :O) så det er dejligt med sådan en dame der er så fin smiley

    - Lavede heller ikke nedsidning på hende, da hun ikke er i form.


  • #19   8. feb 2009 Giver Anne Forsberg ret, få bygget rygmuskulaturen op, og så tag den der fra. Mht. Kontrakt, jeg har desværre bare lært det på den hårde måde, så jeg ville skrive alt ned i kontrakten. Når først skaden er sket, kan de væreste ting komme op i folk. Derfor er det skønnest at have alt dette på plads inden aftalen indgåes.

  • #20   9. feb 2009 men held og lykke smiley

    det var intet ondt ment med en kontrakt, det er bare altid fornuftigt smiley


Kommentér på:
Hest med følsom ryg - hjælp :)

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce