{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.692 visninger | Oprettet:

at bruge viskestykket som håndklæde? {{forumTopicSubject}}

Jeg sidder lige for mig selv og tænkte lige at jeg ville høre nogle flere meninger om dette.

Bruger i viskestykkerne i køkkenet til at tørre hænderne i?

Jeg gør ikke fordi jeg synes at det er uhygiejnisk. Det er nemlig ikke altid der fx. er håndsæbe eller jeg lige får vasket mine hænder 100% ordenligt. Dog bruger jeg altid sæbe hvis jeg har håndteret noget bakteriemæssigt i køkkenet som fx. råt kød.
Så er det jo ikke fedt at vide ens service bliver tørret i et snavset stykke stof.
Dette har jeg dog svært ved at overbevise min kæreste om smiley

Men ja, hvad er jeres holdning? Er i lige glade eller synes i også at det er lidt ulækkert ?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  at bruge viskestykket som håndklæde?
  • #1   16. jul 2009 nu er der jo bakterier på alting så nej bruger ikke viskestykket men jeg er også uddannet inden for køkken så der er indprintet imig og har inprinet det i min mand og mine børn

  • #2   16. jul 2009 Har en opvaskemaskine som jeg propper ALT i. XD

    Men jeg har et køkken-håndklæde og et viskestykke i mit køkken.
    Viskestykket er glat bomuld og køkkenhåndklædet er i frotee.
    Så kan man da se forskellen. =)


  • #4   16. jul 2009 Ja jeg er en af de lidt uhygiejniske... jeg bruger viskestykket til at tørre hænder... har opvaskemaskine, så vasker meget sjældent af i hånd, er kun pander (bruger køkkenrulle til at tørre dem af) og de dyre skarpe knive der vaskes af i hånd.

  • #5   16. jul 2009 Nej, jeg har et høndklæde for sig og viskestykke for sig.

    Og sprit til at rense hænder i i køkkenet, til når jeg laver mad. Er sart med det der.


  • #6   16. jul 2009 ja jeg tører fingrer i et viskestykke, men det er ikke det samme viskestykke som jeg tørrer opvask af med.
    Jeg tager altid et nyt frem til opvasken. Samtidig ryger det der har været tørret fingrer i så til vask og opvaske-viskestykket hænger så til håndtørring indtil næste gang der vaskes op.
    Det var da egentlig ikke ret nemt atformulerer på skrift smiley


  • #7   17. jul 2009 Vi har både håndklæde og viskestykke hængende i køkkenet. Håndklæde til hænder, viskestykke til opvask. smiley

    Hvis vi ved en fejltagelse griber viskestykket istedet for håndklæde, så ryger det bare til vask. Synes det er mest hygiejnisk at holde håndvask og opvask adskilt. smiley


  • #8   17. jul 2009 Det er dejligt at høre at folk generelt har samme holdning som jeg smiley Så er det ikke bare mig der er gimpet mht. hygiejnen i køkkenet..

Kommentér på:
at bruge viskestykket som håndklæde?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce