{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.106 visninger | Oprettet:

Skal jeg sige stop? (min hund) {{forumTopicSubject}}

ar skrevet nogen gange ang min hund Tilde. den seneste uge spiser hun ikke, hvilket er ret nødvendigt for at hun får de beroligende urter, i går begyndte hun så på Zyklene pulver for at forebygge op til nytår, hun har fået dem i 2 dage nu, og ser slet ingen effekt af dem.
Hendes hverdag er blevet brudt da min mand og børn selvfølgelig har ferie, hvilket nok heller ikke har hjulpet.
Syntes virkelig det er svært om det er nu vi skal sige at vi har gjort hvad vi kunne.
Vi har haft Tilde siden juni. Vi har en formodning om hun ikke har været socialiseret som hvalp hvilket har gjort hende ekstrem sky og stresser meget over det meste.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Samle 1 hjørneskab og 1 reol 1.500 kr.
  • Opsætning af lampe i lampeudtag 500 kr.
  • Opsætning af rispapirlampe 650 kr.
  • Fikset automatisk rullegardin 400 kr.
  • Reparation af udendørslys 1.002 kr.
  • Nedtagning af gammelt blikskur 7.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Skal jeg sige stop? (min hund)
  • #1   29. dec 2011 Hvad er grunden til i ikke tror hun er blevet socialiseret som hvalp? Hvad er hun for en race?
    Har ikke læst dine tidligere indlæg derfor spørger jeg.


  • #2   29. dec 2011 Hun er hvid schæfer, hun er meget sky over for alle på nær mig, vi fik hende som 2½ års, hun løber meget rundt (samme rute) når hun stresser, man kan se i hendes blik hun er helt fjern.
    Når vi får gæster kravler hun hen af gulvet med halen mellem benene og benene ryster, ørerne ligger ned, og slikker sig meget anstrængt om munden.
    Når vi er ude og der er andre løber hun rundt om mig i store cirkler, samme symptomer med halen mellem benene og kravler næsten hen af jorden.
    Vi har prøvet DAP halsbånd 2 gange, det virkede ikke, vi har så brugt nogen urter, der hed anti stress pulver, de hr virket skide godt, indtil for 1 uge siden. nu spiser hun ikke sin mad mere, og får jo så derfor ikke urterne.


  • #3   29. dec 2011 Det lyder godt nok ikke helt godt det du beskriver. Hun lyder ikke som en hund som trives. Har i fået hende fra kennel som 2 1/2 årig eller fra anden ejer?



  • #4   29. dec 2011 Fra anden ejer, min fætter stod og skulle flytte og måtte kun have deres ene hund med. Ved ham var hun destroyer, ikke renlig når de ikke var hjemme. og havde samme stress mønster.
    Når der kun er mig og Tilde er hun så fin, og meget mere rolig og afslappet, men når vi jo er en familie er det jo ikke nemt. Min mand arbejder om natten og sover om dagen, jeg går ledig så er hjemme det meste af tiden ellers.


  • #5   29. dec 2011 Når hun har den alder hun har nu, skal man nok ikke regne med, at hun ændre personlighed. En hunde adfærdspsykolog kan måske hjælpe ift om der kan rettes op på noget.



  • #6   29. dec 2011 Vi har snakket om en adfærdspsykolog. Men det er bare mange penge at give når vi næsten på forhånd kender svaret. Vi har prøvet at træne med hende, men hun kan slet ikke samle sig når der er fremmede i nærheden.

  • #7   29. dec 2011 Det er det ikke. er kun med fremmede hun reagere sådan på. hun kan sagtens være alene hjemme ved os. det har aldrig været et problem.

  • #8   29. dec 2011 hej
    jeg tager somme tider ud som adfærdshjælp og har haft gode resultater med sky og bange hunde.
    hvor bor du i østjylland, hvis de er på djursland vil jeg gerne kigge forbi. skriv evt en privat besked, så kan vi tale sammen

    -trine


  • #9   29. dec 2011 Har hun et godt liv? Kan du gøre noget for at hun får et godt liv?
    Er begge svar nej, jamen så er stop måske på tide..
    Tror du en adfærdsbehandler kan hjælpe, så skal det måske afprøves først..


  • #10   29. dec 2011 Eva K
    Min vurdering er at hun er for langt ude til det nytter noget. Men jeg er jo heller ikke kendt med det, eller specialist. og syntes det er meget dyrt når vi ikke ved om det hjælper.


  • #11   29. dec 2011 Sabrina - Har lige send dig en pb.. :o)

  • #12   29. dec 2011 Først vil jeg slige slå fast at jeg ikke mener der er nogen skam i at sige stop, hvis vurderingen er at det er det bedste for hunden -så mit indlæg skal ikke opfattes som om det er forkert at sige stop.

    Men jeg bider mærke i at du skriver i har prøvet diverse tilskud der kan have beroligende effekt, men du skriver ikke noget om hvad i har gjort af træningsmæssige tiltag -er det fordi i har sat jeres lid til at tilskuddene kan klare det alene, eller er det bare fordi jeg har misset dine tidligere indlæg?


  • #13   29. dec 2011 Ang træning er vi gået langsom frem, fordi hun var så stresset og urolig, hun gik lige i hælene på mig hele tiden, bevæger jeg mig fra den ene ende af køkkenet til den anden rejser hun sig og går med, køkkenet er kun 2½ m bred ca.

    Og må indrømme, hun er vores første hund, og måske også et lidt dumt sats at tage hende, men ellers var hun blevet aflivet, da min fætter skulle flytte og de ikke havde fundet nogen der ville have hende.

    Hun har ikke været vant til at blive gået ture med, så det har vi startet langsomt op med, vi går ture på 30 min - 1½ time, hun bliver gået med minimum 2 gange dagligt, da det næsten kun er mig der kan få hende med er det lidt begrænset nogen dage pga det jeg ellers skal nå.

    Jeg vil rigtig gerne til træning med hende, men det virker bare uoverskueligt med en hund der render med halen mellem benene bare man går modsatte vej på den normale lufte tur eller går en anden vej, så at skulle ud på fremmed grund med andre hunde og mennesker virker for mig som uopnåelig.

    Vi træner de basale komandoer med sit og dæk, og hun har lært det uden ord men kun håndtegn, hun bliver liggende når jeg siger bliv og jeg kan gå flere meter væk og sige kom og så kommer hun farende, når jeg leger bol skal hun blive liggende og kigge på mig før hun må løbe efter den, får godbidder i græsset og meget andet.

    Hun ryster og tager halen mellem benene hvis der kommer andre gående, med eller uden hund, når vi er på ture, , kommer der flere biler eller lastbiler fare hun sammen og ville gerne løbe væk.
    Så hun er og har været noget af en mundfuld...


  • #14   30. dec 2011 Med træning mente jeg nu ikke så meget "sit, dæk" osv... Jeg tænkte mere træning specifikt mod håndtering af hendes stress, styrke selvtilliden, vænne hende til andre hunde (her tænker jeg ikke fri leg, men at kunne f.eks. gå tur med en anden hund -begge i snor, og ikke for at hilse, men bare for at vænne sig til at det er ok at der er en anden hund med).
    Alle den slags ting der kan hjælpe hunden med at håndtere hverdagen.

    Det er et stort projekt at tage sådan en hund ind, og hvis ikke man har lyst/mulighed for at bruge rigtigt mange timer på det (samt som ny hundeejer, at man har god hjælp i baghånden), så synes jeg det er bedre at aflive.

    Men har man mulighed for at bruge de mange timer der skal til, og har man adgang til god vejledning, så kan der rettes op på mange ting.
    Det er ikke sikkert hunden nogensinde bliver "nem", men man kan i hvert fald lære den at verden ikke er så farlig endda.


  • #15   30. dec 2011 Hvor i østjylland bor du?

  • #16   30. dec 2011 Vil bar li sige zylkene virker ik på meget angst eller anden voldsom adfærd men kun på milde tilfælde...

    Efter min meningen vil det bedste for din hund være at få fred... Og ved godt at det er pisse hårdt... Men stress og angst er bar noget at det mest psykisk terroiserende for en hund... Og hvis i kun kan holde det nogenlunde med tilskud holder det slet slet ik... Eneste mulighed man kunne prøve er at stirrelisere hvis ik hun allerede er det... Ellers ville jeg hurtigst muligt give hende fred...


  • #17   30. dec 2011 Ville så ikke sterillisere en angst tæve -undersøgelser viser at neutralisering kan forværre angst og usikkerhed

  • #18   30. dec 2011 Din hund skulle vel ikke ligne denne her :
    http://hundenyheder.dk/wp-content/uploads/2011/12/hvid_schweizisk_hyrdehund.jpg

    Der skulle eft.sigende være mange der tager fejl af hvid schæfer og
    schweizisk hyrdehund.
    Tag og læs artiklen på hundenyheder .

    Ang.om det er nok med din hund ? Jeg ville forsøge mig med en hunde adfærdshjælper som aller sidste changse.


  • #19   30. dec 2011 Kom miniaturer -de tager såmænd ikke fejl, det ER samme race, eneste forskel er hvor den er stambogsført.

    FCI anerkender ikke racen som værende schæfer, hvorfor den kaldes hvis schweizisk hyrdehund. De mindre klubber kalder den hvid schæfer. Men racen er helt og aldeles den samme. Samme oprindelse, samme aner, samme udseend samme alt ting.



  • #21   30. dec 2011 Jeg har oprettet et fotoalbum med hende. Hun er ikke med stambog eller noget, min fætter sagde bare hun var hvid schæfer.

    Jeg har jo nok taget munden for fuld med hende uden nogen erfaring med hunde og slet ikke med nervøse hunde... havde det været en hest var det jo en helt anden sag..

    Jeg har taget kontakt til 2 adfærdsbehandlere, så må vi se hvad vi ender med at gøre.


  • #22   30. dec 2011 Tilde er uden tvivl en hvid schæfer... Og må da sige at den stress hund du beskriver slet ik ses på billederne...

  • #23   30. dec 2011 Dinne *hovtrimmeren* F
    Det er nemlig også pigerne jeg er bekymret for. hvis hun en dag bliver presset eller ser sker for meget... Så ville man jo have det så dårligt. Og måske med en masse masse træning kan hun blive en god hund, det er hun, men kun når jeg er selv med hende.

    Vi er selv på alle billederne, derfor ser hun rolig og afbalanceret ud. nerverne hænger næsten udenpå når vi er hjemme og der er liv og glade dage...


  • #24   2. jan 2012 Der er et fordrag om problemhunde og deres adfærd på Galten Bibliotek? :o)
    Se mere her
    http://www.kattegale.dk/forum/showthread.php?36905-Hunde-foredrag-p%E5-Galten-Bibliotek


  • #25   2. jan 2012 Det ser super spændende ud!!! ingen tvivl om det. må lige se nærmere på om jeg kan få det til at hæge sammen. Der er alligevel et stykke vej til Hammel.

  • #26   3. jan 2012 Syntes det lyder lidt som om du har givet op nu, men det måske bare en dårlig dag.
    For klart jeg ville sige afsted og snak med folk som har erfaring. og ved noget om hundeadfærd. Som med heste kan man udfører mirakler, hvis man finder de rigtige redskaber, men ja det koster nogle penge. Og ikke mindst tolmodighed og tid.
    Og hvis man ikke har dette, er det bedst at give hunden fred. Den lider ikke ved at man afliver, men syntes det er ærgeligt, hunden nu ikke får chancen, for i har jo netop taget den til jer, for at den ikke skulle ende med at blive aflivet.
    Og ja at starte op, med den første hund som i har gjort, er ikke det nemmeste.
    Husk på du siger i går 1 timer eller 1½ sådan en hund kan man ikke bare køre træt. fysisk.
    Den skal bruge sine sanser. lugte arbejde. og føle den bruges. Så 20 min korrekt træning. kan erstatte en 1 times gåtur. hvor hunden er mentalt træt.

    Obs jo ikke nok at du gerne vil hjælpe hunden, det er et projekt for hele husstanden.
    Vil klart anbefale at deltage i foredraget. og skrive gerne dine problematikker ned hjemmefra og så få nogle prof øjne til at tage en vurdering. For er jo svært for os herinde.
    Men min mors gamle schæfer, havde også problemer. Men i bund og grund var han et spegl af sin ejer. Så ikke hunden der reelt havde problemer, men fordi det en hund, med store tænder. Så er det ofte hos hunden man ser problemerne.

    Held og lykke med det hele. Og ja magter i det ikke så hellere aflive, end at trække tiden, mens hunden har det skidt.


  • #27   3. jan 2012 Jeg vil ikke sige jeg har givet op på forhånd. Men er MEGET skeptisk om min mand er indforstået i hvilket arbejde der ligger foran os.
    Han kan jo godt se hun er en god og lydig hund og lader ungernes legesager være, og tager ikke det mad de nu sidder og guffer på gulvet, heller ikke selvom det er en pølse eller andet lækkert for en hund.
    Det er bare så synd hun er så stresset og ikke kan være rolig i fremmedes tilstedeværelse.

    Jeg har kontakt til en adfærdsbehandler som muligvis allerede kan komme i morgen. Så håber det falder i hak så det lykkedes.


  • #28   3. jan 2012 Jeg skal nok give en update. smiley

  • #29   4. jan 2012 Super håber det bedste.

  • #30   4. jan 2012 Så har vi haft besøg af adfærdsbehandleren. Syntes det var et godt møde, fik nogen gode redskaber til træning og generel hjerne aktivering. Hun mente godt vi kunne forbedre hende, men at det selvfølgelig kræver en hel del arbejde.

  • #31   4. jan 2012 Det har vi indtil videre. Hun reagerede egentlig okay på de få øvelser vi lavede i dag. smiley


  • #32   6. jan 2012 Ja de har godt af at bruge hjernen. Og lyder godt.
    Håber det bedste for jeres familie. Kæledyr betyder meget i hjemmet. Og det altid hårdt arbejde, generalt dyrt, og tager meget tid. Men man får også bare så meget igen smiley


Kommentér på:
Skal jeg sige stop? (min hund)

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce