3.677 visninger
|
Oprettet:
sadelknægt {{forumTopicSubject}}
Hvordan har I jeres sadler hængende?
Jeg skal have lavet en ny sadelvogn og leder naturligvis efter den billiste måde at gøre det på...
Nogle som har et biligt bud?
maj 2011
Følger: 2 Følgere: 3 Heste: 1 Emner: 1 Svar: 135
Lige nu har vi en i overskud siden min nye kom hjem fra USA og de andre to ikke er solgt endnu, så den ekstra er på en lille sadelbom i stuen... såsan en billig tre benet en der ikke kan støtte en menneske.
apr 2011
Følger: 16 Følgere: 15 Heste: 3 Emner: 3 Svar: 203
apr 2009
Følger: 19 Følgere: 21 Heste: 3 Emner: 113 Svar: 1.086
http://westernoutfitter.dk/product.asp?product=176
http://www.hjoernely.dk/product/western-sadelholder-1108/
http://www.hjoernely.dk/product/western-sadelholder-1109/
... men mange af os har bare sadel hængende på en "pind" ud af væggen eller en almindelig sadelholder
okt 2007
Følger: 40 Følgere: 40 Heste: 13 Emner: 57 Svar: 189
Sadlen kan sagtens være der og sadelknægten bøjer ikke sammen.
Vi købte en dyr sadelvogn sidste år, hvor der kunne hænge to sadler på og så kunne de flyttes lidt op og ned og så kunne den klappes sammen. Men de var slet ikke lavet til at kunne holde til vægten fra en ordentlig westernsadel og knækkede derfor relativt hurtigt.
Når sadlerne bare er i sadelrummet, har jeg købt de billige bukke i Jem og Fix til en halvtredser. Med et par ekstra skruer falder de ikke fra hinanden.
dec 2008
Følger: 45 Følgere: 49 Heste: 4 Emner: 61 Svar: 344
Jeg ville nemlig også gerne have den sat på en sækkevogn, så jeg har det lidt nemmere når jeg tager i byen...
okt 2007
Følger: 40 Følgere: 40 Heste: 13 Emner: 57 Svar: 189
Og så en den boltret fast, da en svejsning nok ville blive for svag i forhold til vægten af sadlen..
apr 2010
Følger: 63 Følgere: 55 Heste: 4 Emner: 86 Svar: 608
sadelknægt
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside