{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
724 visninger | Oprettet:

Centreret ridning i Hjørring {{forumTopicSubject}}

D. 5-6 juni vil jeg gerne afholde et kursus i centreret ridning, instruktør er marte teigen fra Norge.
Marte underviser både på Norsk og engelsk og jeg vil være til stede hvis nogen ønsker at få oversat.

Centreret ridning henvender sig til alle uanset niveau eller diciplin.
Vi vil sætte fokus på måden vi bruger vores krop på og hvordan den påvirker hesten.
Ofte oplever vi komplikationer og manglende kommunikation under ridningen idet vores krop blokere for det vi ønsker hesten skal gøre. Måske sender vi hesten modstridende signaler idet vores krop siger noget andet end der var vores hensigt.
Den skævhed og det bevægemønster vi har til dagligt tager vi med op på hesten, det betyder den ofte skal kompensere for vores manglende selvbæring, det kan give udslag i en hest der skyder skulder, løber hurtigere på den ene volte, eller kun kan lava sideførende bevægelser en vej rundt. Måske mærker vi forskellen i et anspring vi udfører den ene vej i forhold til den anden vej.
Hvis ikke vi som ryttere sidder i god balance og bærer os selv kan vi ikke forvente hesten kan udfører de øvelser vi ønsker.
Hvis vi har oplevet følelsen af at det føles forkert hvis vi tager vores taske over den anden skulder end vi plejer ved vi hvor markant en forskel der er på vores venstre og højre side. Ridning er en af de få sportsgrene der kræver vi er lige smidige i begge sider for at vores hest kan bevæge sig optimalt under os.

Kurset henvender sig til både spring, dressur, skovtur og hyggeryttere. Alle der øsnker en hest der kan bevæge sig i balance så den bliver holdt sund og stærk i mange år.
Bevægelsen starter hos os selv! Kurset vil give dig stor indsigt og forståelse for hvordan vi som ryttere kan påvirker vores hest og derved få det bedst mulige ud af den.

Kurset bliver afholdt på Stald Engholm ca. 4 km. fra Hjørring rideklub.
der vil være mulighed for opstaldning til hesten og overnatning til rytteren.
Mogenmad og frokost er med i prisen.

det vil koste ca. 2000,- med hest alt afhængigt af hvor mange vi er. Jo flere vi er jo billigere bliver det.

Har du spørgsmål eller ønsker at vide mere er du meget velkommen til at kontakte mig.

Se mere om centreret ridning på:

www.centreretridning.dk
www.centeredridning.org

og mere om marte på:
www.iettmedhesten.be

mange forårshilsner fra Stine

stinejoy@hotmail.com / 29609981


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af TV fra vægophæng 650 kr.
  • Opsætning af dampspærre 800 kr.
  • Solid dæk sæt på 400 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Installation af loftslampe 645 kr.
  • Slibning af egetræs trappe 4.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Centreret ridning i Hjørring
  • #2   7. maj 2010 Hej sarah, det var ærgeligt det ville være så fedt at få nok tilmeldte så os nordjyder kommer med på noderne smiley
    Jeg håber bestemt jeg kan arrangere det en anden gang også.
    Der er altid muligheden som tilskuer såfremt vi bliver nok til at afholde det.


Kommentér på:
Centreret ridning i Hjørring

Annonce