{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
777 visninger | Oprettet:

Mug - hjælp! {{forumTopicSubject}}

Go' eftermiddag HG,

Jeg har brug for lidt hjælp og rådgivning..
Jeg har ladet mig fortælle at der findes to slags mug, en der er bakterie baseret og en anden type som er svampe baseret?
Nogle der har styr på de to begreber?
I såfald - kan nogen fortælle mig forskellen på disse to?
Jeg har også læst at alle de behandlinger der findes imod mug, ikke alle vikarer på enden den ene eller anden type, altså at et produkt kan være meget effektivt på den ene type og samtidig slet ikke virke på den anden??
Og at der er derfor der er så stor uenighed om/forskellige meninger om, om den ene eller anden virker.

Jeg har brug for at finde ud af hvilken type mug min kærestes hest er angrebet af, og hvad derefter er det bedste at behandle med..

Vi behandler lige nu således, at vi kører en 3 dages behandling..
Dag 1 vaskes benene i jodopløsning i lunkent vand, vi skummer det godt op og lader skummet sidde på benene som en hinde i 10 min. Imens hun står på staldgangen.. Derefter kommer hun i (selvfølgelig) ren tør boks og lader det tørre ind.. Dag 2 får hun børstetur med den nye antibakterielle børste, efterfulgt bliver hun smurt med skinhealer fra bluehors, dag 3 giver vi benene fred, og derefter starter det forfra igen...

Håber nogen har erfaringer og kender lidt mere til de to typer end jeg..

Mvh. Katarina


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardiner 500 kr.
  • Connect washing machine and dryer to circuit 550 kr.
  • Installering af tørretumbler med lidt for kort ledning 500 kr.
  • Lukket for vand og fjernelse af radiatorer 2.000 kr.
  • Vaskemaskine pumper ikke vand ud 1.350 kr.
  • Samle 2 gaderobeskab. 2 dørs. 700 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Mug - hjælp!
  • #1   13. jan 2014 Altså uden jeg er helt sikker, jeg tror at den svampebaseret er hvis den kommer pga for meget fugt... og den med bakterier er nok hvis den står på beskidt bund og meget mudder i folden:-)

  • #2   13. jan 2014 Hmm.. Men så er det igen svært at skille? For mudder er jo også fugt smiley
    Er helt lost..


  • Emka
    Emka Tilmeldt:
    jul 2011

    Følgere: 4 Svar: 297
    #4   13. jan 2014 Muk er en samlet betegnelse for en infektionstilstand i huden som er forårsaget af enten svamp, bakterier eller mider. Muk pga mider kræver dyrlæge behandling. De andre to kan du selv behandle. Det kan være svært at sige om det er kommet pga svamp el bakterier. Det kræver en prøve af muk som sendes til dyrlægen.
    Jeg behandler som regel både for den ene og den anden. Atamon mod muk pga svamp og fucidincreme mod muk pga bakterier. Fucidin indeholder antibiotika og er derfor på recept.
    Alternativt kan du forsøge efter desinficerende vask at smøre zinksalve blandet med lidt honning på. Zinksalve udtørrer og honning har en desinficerende og helende effekt (et råd fra en dyrlæge).


  • #5   13. jan 2014 Nu har min haft muk pga fugt siden november, det er i en meget mild grad ifølge dyrlægen, men det tager tid!
    Hun har fået en zink kur & vaske hver anden dag i vircon s (dog en mild blanding) & efterfølgenden når det er tørt, lidt creme på, som hjalp godt & i midten af december var det stort set væk i koderne, nu har hun så lidt ved siden af koden, men det er stort set gået væk ved bare at vaske i lunkent vand & tørre benene godt inden hun kommer ind i boksen samt helosan på
    Håber det hjalp lidt smiley


Kommentér på:
Mug - hjælp!

Annonce