{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
2.538 visninger | Oprettet:

Etablering af ridebane - Sjælland - Anbefal leverandør {{forumTopicSubject}}

Hej

Jeg vil meget gerne høre om positive erfaringer med etablering af ridebaner.
Hvis i har fået anlagt en ridebane og er tilfreds med den, og har lyst til at fortælle om do's and do'nts og meget gerne komme med anbefaling af leverandører, så ville jeg blive glad smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Installation kogeplade 600 kr.
  • Min cykel er punkteret. Jeg har brug for hjælp til at fikse det i dag? 300 kr.
  • Hjælp til at montere fjernsyn på på væggen. 890 kr.
  • Opsætning af reol og billeder 750 kr.
  • Fikse geberit væghængt toilet, der løber 1.000 kr.
  • montering af gardiner 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Etablering af ridebane - Sjælland - Anbefal leverandør
  • #1   5. mar 2017 Jeg har lavet ridebane 20x40 i august 2016 i Midtjylland.

    Vi bor på en gård, hvor vi skulle fjerne en staldlænge, og fjerne gulv i resterende staldlænge - og så var det jo oplagt at lave en ridebane smiley
    Vi bor på fed lerjord, så dræn kunne vi ikke slippe uden om.

    Vi fik lagt dræn for hver 5 meter, herefter et brokkelag af staldbygning og gulv på ca 1/2-1 meter. Så 15 cm knustbeton og 5 cm stenmel. Og som toplag 4 cm grus og 3 cm sold. Og så fik vi sat ridebanehegn.
    Pris 46.000,00 kr - og det er med regning/moms.

    Det vigtigste for mig var/er, at banen er "plan", jeg hader de baner med for meget/skæv fald. Så jeg har fået 1 % fald - og den er så dejlig at ride på. Her havde min entrenær GPS med sattelit styring, så han kørte frem om tilbage og glattede ud, hver gang der blev lagt et lag.

    JegVille have en bane, som ikke står under vand bare fordi det regner lidt. Jeg har så fået en ridebane som fungerer helt supert - i januar måned var jeg fx 1 dag i ridehal, ellers red jeg ude.
    Jeg har oplevetvand på banen i 1 times tid da der var skybrud, men derefter så var det drænet væk igen.
    Så dræn er guld værd, og gør at banen er til at ride på selv i frostvejr.

    Harvning - få fat i en lille harve/planer, min entrepenør sagde at jeg skulle harve hver 2-3 dag for at forhindre hovslag - og da jeg fik foræret en lille hjemmelavet harve til min plænklippertraktor, så er der nemt lige at give banen en tur.

    Mvh Charlotte


    profilbillede
  • #2   5. mar 2017 Tak for dit indlæg Charlotte. Jeg håber/satser også på en bane der kan bruges det meste af året.
    Hvordan valgte du entrepenør?


  • #4   6. mar 2017 Hej Pia - min entrepenør er lokal, bor lige 5-7 km fra mig. Det er vigtigt da det er dyrt at få transporterer maskiner over længere afstande. Han havde lavet en del gravearbejde til dræn på mark, anlæggelse af stenterrasse hos en veninde, og det var økonomisk og pænt lavet - så hun anbefalede ham.

    Jeg talte med ham ang ridebane, og han henviste til nogle af dem han havde lavet ridebane ved, og jeg var så ude og kigge på en enkelt bane, som var fin, men hvor ejeren havde fravalgt dræn og den var derfor mere våd end min er.

    Det vigtigste er nok, at finde en fra lokalområdet, som har et godt ry. Min entrepenør laver ikke normalt ridebaner, men graver ledningerne ned i byerne ect - men er kendt i området som en meget grundig og arbejdsom mand. Så godt ry blandt lokale er vigtigt.

    Mvh Charlotte


Kommentér på:
Etablering af ridebane - Sjælland - Anbefal leverandør

Annonce