Savnede heste.. {{forumTopicSubject}}
Hvilke heste har haft en stor betydning for dig og hvad blev der af dem???
Junik, en barok knabstrupper har en stor plads i mit hjerte. Han var ikke mere end 152 stg. Havde et enestående temperament og kunne altid få en til at grine. Min mor ejede ham fra han var ca 3 år til han blev 17.
Han blev aflivet pg.a ringfod i begge forben.
Valle, en blanding af knabstrupper/jyde og pinto. ca 153 stg, blind på højre øje og havde den sjoveste blanding af farver/pletter osv.
Solgte ham da jeg ventede tvillinger, en kæmpe fejl for han var virkelig en ener. Har siden hen fået at vide han er blevet aflivet da han fik en skade efter en bedøvning.
dec 2004
Følger: 89 Følgere: 89 Heste: 2 Emner: 628 Svar: 3.898
Jeg red ham for stutteri Ahorn, og han var simpelthen så skøn. Han er en 2'er pony, sort/meget meget mørkebrun broget, med flotte aftegn. Han er sådan en pony, som bare havde det dejligste temperament. Desværre ville han blive for lille, men hvis jeg nogensinde ser ham til salg, så ved jeg, hvem jeg skal have :D!
- Han blev solgt..
okt 2006
Følger: 75 Følgere: 74 Heste: 1 Emner: 129 Svar: 1.519
jaah liil marabou
lille pony, brun med stort hoved, kunne finde på at bukke og smide folk af, sprang skide godt, og jeg var en af de eneste der kunne ride ham , (han var rideskolehest) så han blev solgt :´(
meen her forleden såå jeg ham til et springstævne vinde 1 plaads,, kææft den lill pony betød meget og da jeg så ham bleev jeg vildt glaad <3333333333
Blogger
Tilmeldt:
apr 2004
Følger: 221 Følgere: 267 Heste: 8 Emner: 1 Svar: 3.031
Han betød alt for mig, han lærte mig alt og jeg savner at se ham på rideskolen hver dag.. Jeg ville ønske han kunne blive min en dag...
nov 2005
Følger: 59 Følgere: 66 Heste: 2 Emner: 1.007 Svar: 4.945
Hun lærte mig så meget, og jeg har til tider fortrudt jeg har solgt hende, men så havde jeg jo ikke fået Le-cis .
og min gamle halvpart Smokie .
Han er den der har lært mig allermest, virkelig. Han står på den gård jeg rider på, og det gør nogengange lidt ondt og se hvordan han er blevet. Hård i munden og egen. ;( Og så er der så mange forskeliige ryttere på ham. Heldigvis er der lige nu en sød pige og en meget sød ældrre dame der har halvpart i ham (:
feb 2006
Følger: 43 Følgere: 38 Heste: 7 Emner: 12 Svar: 207
sep 2005
Følger: 68 Følgere: 71 Heste: 2 Emner: 2 Svar: 4.277
(link fjernet)
jeg ville ønske, jeg kunne få kontakt til hende.
okt 2006
Følger: 75 Følgere: 74 Heste: 1 Emner: 129 Svar: 1.519
apr 2006
Følger: 21 Følgere: 34 Heste: 2 Emner: 24 Svar: 1.008
Kiri : grå islænder/fjordhest, født i 1988. Den første hest jeg købte, står i Smørpøt i nærheden af Esbjerg.
Nýpa : datter af Kiri, gul islænder/fjordhest, hedder Pippi nu, står i nærheden af Skive.
Skotti : rød islænde/shetlænder med hvid plet på den ene side af røven, kanon springer, han gjorde alt for mig. Han står i Hemmet i nærheden af Grenå.
Vekurd : datter af Kiri, brunbroget islænder/fjordhest, byttede hende væk for Skotti. Hun er den eneste jeg ikke ved hvor er i verden, så hvis i kender hende så skriv lige. Det sidste jeg har hørt om hende var at hun skulle stå i nærheden af Billund men det er omkring 10 år siden jeg hørte dette.
apr 2006
Følger: 21 Følgere: 34 Heste: 2 Emner: 24 Svar: 1.008
jun 2004
Følger: 154 Følgere: 136 Heste: 7 Emner: 378 Svar: 1.525
Hun er solgt til en herinde fra men hun kan ses i mit fotoalbum!
Og så Golden Fabia. Min dejige hest som jeg stadig ejer!
mar 2004
Følger: 13 Følgere: 9 Heste: 1 Emner: 130 Svar: 1.088
Blev akut aflivet 9. Maj 2005 - Savner hende stadig så frygteligt
Savnede heste..