{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
502 visninger | Oprettet:

Dækken hjælp {{forumTopicSubject}}

Jeg har aldrig haft et dækken til mine heste. Kun et fleece dækken til min islænder som aldrig blev brugt. Mine heste har altid gået i løsdrift og sat kraftig vinterpels.

Men nu skal min haflinger så på boks om natten her i vinterhalåret og mange af de andre heste er allerede begyndt at gå med dækken.
Min haflinger har allerede sat en del vinterpels.

Hvornår skal man bruge et dækken ? Hvis man bruger et dækken , så man så bruge det resten af vinteren for at hesten ikkr fryser ?

Jeg tænker at jeg måske kunne bruge et regndækken til Freja, da det jo godt kan blive rigtig klodt, når hesten er våd af regn, det blæser og er koldt. Men kan man bruge et regndækken af og til, uden at den så skal gå med dækken hele tiden ? Sidste vinter gik hun i løsdrift og havde af og til frost på pelsen, men hun frøs ikke. Så sne og kulde er jeg ikke bekymret for. Det væreste er vel egentlig når de bliver rigtig våde og kolde, at de kan komme til at stå og ryste af kulde. ??

Hun skal ikke klippes.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring 750 kr.
  • Ophængning af 3 lamper 600 kr.
  • Rengøring 450 kr.
  • Elektriker 1.500 kr.
  • Fastgørelse håndvask m.v 2.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Dækken hjælp
  • #1   2. sep 2009 Hmm, Jeg ville hverken putte dækken på haflingeren eller islænderne..
    Da kan sagtens klare sig selv..


  • #2   2. sep 2009 Jeg ville nok give hende et regndækken på hvis hun ikke fryser osv. men du skal nok give hende det på inden hun får alt for meget vinterpels (:

  • #3   2. sep 2009 Altså jeg tænker mere, at hvis hun kommer til at stå og ryste af kulde, når det sådan virkelig regner og er koldt og blæser, som det jo nogle gange gør i vinterhalvåret, kan hun så bruge et regndækken, UDEN at hun skal gå med dækken hele tiden ?

  • #4   2. sep 2009 SCS, ØH, du ville give hende et regndækkenpå hvis IKKE hun fryser, og hun skal have det på nu inden vinterpels ?? Jeg forstår ikke helt. ?? Tror ikke lige du helt har læst eller forstået mit spørgsmål.. Hun skal jo netop ikke have dækken på nu, før hun har sat ordenligt vinterpels da jeg ikke gider at hun skal gå med dækken hele tiden ?? eller hvad, jeg er total forvirret smiley

  • #5   2. sep 2009 hejsa

    Rider du / bruger den?

    Hun kan sgatens klare sig uden dækken, men hvis du rider / bruger hende, ville jeg ligge et regndækken på hende så hun er tør til når i skla ride mv. Men jeg synes ikke du skal tage det af midt vinter så, så synes jeg bdu skal putte et tyndt regndækken på hende og lade hende gå med det hele vinteren smiley

    Er der mere du er i tvilv om så sprøg endelig smiley

    Hilsen Louise


Kommentér på:
Dækken hjælp

Annonce