{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.340 visninger | Oprettet:

Gaffelbåndsskade .. Tager jeg fejl? {{forumTopicSubject}}

Der er den her hest, som for et par måneder siden blev solgt til en pige på 16-17 år. Han blev solgt som en dressurhest, 6 år og racen american painthorse.

Pigen er ikke en jeg har særlig meget til overs for mildt sagt, men må indrømme at hun de tre uger hun havde ham virkelig tog det stille og roligt, og kunne på ingen måde have overanstrengt ham.

Det var dog det daværende ejer mente han havde, da han efter tre uger hos hende fik konstateret en gaffelbåndsskade i det ene bagben.

Pigens dyrelæge sagde at det var så slemt, at han aldrig måtte rides igen, men daværende ejers dyrelæge sagde at det var ingenting og han skulle bare have lidt ro et stykke tid, og så var han klar igen.

Hesten blev dog sendt tilbage, efter større besvær.

I tiden derefter kontaktede pigens mor en berider, hvor hesten havde været for nogle år siden. Berideren spurgte chokeret om de virkelig havde solgt ham som værende dressurhest, og det var helt forkert, for han skulle aldrig rides!

Nå..
Han har så været hos de ejere et stykke tid, og jeg har set at de dagligt har haft ham ude og enten longere, gå med eller andet arbejde fra jorden (Ikke hms eller andet af den slags!"

Men så her for cirka to uger siden mødte jeg pigen der har trænet ham, ude og ride tur på ham. Hun red her hvor der er grusstier med huller, men hun red også på asfalten.
Jeg sagde intet, men undrede mig.

Idag mødte jeg hende så sammen med en veninde.
Jeg har haft en dårlig dag, og må indrømme at jeg i forvejen var lidt tosset.
Men jeg gik så hen til hende, og spurgte om ikke det var den hest (Sagde dens navn), og jo det var det da ..
Jeg sagde så, at så måtte hun jo ikke ride på den, for den hest må ikke rides.
Så begyndte hun at gentage igen og igen, at han havde fået foretaget en undersøgelse der sagde, at det måtte han altså godt.
Jeg blev tosset, og sagde at det simpelthen var for groft når nu både dyrelæge og en berider for flere år siden har sagt at han aldrig må rides.
Jeg sagde også at det jo så sådan set var direkte dyreplageri.

Er det mig der tager helt fejl?
Og undskyld det blev lidt langt, men mente i skulle have hel forklaring ..


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hænge et 85” TV op i stuen. Gasbeton mur beklædt med gipsplade. 400 kr.
  • Opsætning af reol, hylder, stor billedramme og TV 1.800 kr.
  • Rengøring 1.500 kr.
  • Fjernelse hvepsebo 500 kr.
  • Oprydning og rengøring i havestuen 2.000 kr.
  • 12 volts LED lys i have 1.300 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Gaffelbåndsskade .. Tager jeg fejl?
  • #3   24. nov 2009 Du har helt ret!

  • #4   24. nov 2009 Så der er på ingen måde mulighed for at hesten rent faktisk kan rides igen?

  • #6   24. nov 2009 Nu har jeg altså lige siddet og læst lidt på det en gaffelbåndsskade kan godt hele igen det tag bare laaang tid.

  • #7   24. nov 2009 nu har jeg altså efterhånden kendt FLERE galopheste hvor gaffelbåndet har været revet midt over... efter en god gang boksro (op til 6 mdr), laaaaaang tid på skridtmaskine, og herefert et år på fold, er MANGE af dem blevet så gode at de har kunne gå løb igen....

    så at hesten ALDRIG vil kunne rides igen ser jeg som en overdrivelse.... det kan tage tid... her taler vi MINDST 2 år... men rides kan MANGE af dem.... de er dog mere udsatte for at få en ny skade, da senen ikke kan danne nyt elastisk senevæv, men danner arvæv, so ikke er elastisk.

    jeg syntes du er gået over stregen at overfuse pigen... hvis hesten er haltfri, er en skridttur fantastisk til at danne ordentlige fibre i arvævet.


  • #8   24. nov 2009 Jane:

    Men der er altså hverken tale om 2 år eller 6 måneder.

    Det er omkring 2-3 måneder siden de modtog hesten tilbage ..


  • #9   24. nov 2009 du skriver det var flere år siden den var hos den berider der sagde den aldrig måtte rides igen.

    men som sagt er hesten haltfri har en seneskadet hest RIGTIG RIGTIG god af kontrolleret skridtmotion for at danne den rigtige type lange fibre i arvævet.

    jeg tænker at den omtalte hest nok har fået en ny skade så... og uanset hvor forsigtig pigen har været i sin træning af den, kan den altså sagtens få det.... min gamle fuldblod fik sig en gaffelbåndsskade på folden... han var hele tiden rengående, (havde bare pludselig en mærkelig bule), og var derfor under skridtmotion i 6 måneder før han måtte traves...

    uanset hvad syntes jeg ikke man bør overfuse andre.... den eneste grund jeg kan se som skulle give dig lov til det, ville være hvis du var dyrlæge med speciale i ben, og havde foretaget en senescanning på den pågældende hest!


  • #10   24. nov 2009 For et par år siden var den hos en berider, og for 3 måneder siden sagde dyrelægen det?

    Han så bare ikke haltfri ud ..



  • #11   25. nov 2009 min gamle ridelærers hest fik en gaffelbåndsskade, han stod lang tid i boks, kom så på fold og så begyndte de stille og roligt at genopstræne ham.. alt det tog næsten 3 år.

Kommentér på:
Gaffelbåndsskade .. Tager jeg fejl?

Annonce