Endnu en af de nye regler OBS!!!! {{forumTopicSubject}}
Jeg var med en hest + ejer på et dyrehospital den anden dag og i den forbindelse læste jeg en stor plance som hang på væggen vedr. kursus i medicingivning for hesteejere.
Denne omhandlede noget så simpelt som ormekur. Hvis du ikke har taget et medicinkursus som hesteejer må du IKKE selv give din hest ormekur eller for den sags skyld anden medicin.
Har du ikke behov for at tage sådan et kursus kan du få lov til at give din hest ormekur hvis den er eller bliver udelukket fra konsum.
Jeg ønsker aldrig vores slagtet og spurgte ind til hvordan man så får den udelukket fra konsum: da alle pas nu skal have medicinsider indeholder forsiden af disse medicinsider et par rubrikker som skal udfyldes. Som nr. 1 at du som ejer ønsker at hesten skal udekukkes fra konsum og en anden rubrik som dyrlægen på den opfordring så skal underskrive og stemple at nu er hesten udelukket fra konsum.
Tænkte jeg ville dele det med jer herinde, da jeg nok ikke er den eneste som ikke vidste dette. Det bliver sådan på et tidspunkt at man slet ikke kan få noget udleveret til sin hest hvis ikke en af de to muligheder er opfyldt.
dec 2008
Følger: 1 Emner: 51 Svar: 161
apr 2008
Følger: 2 Følgere: 238 Heste: 1 Emner: 30 Svar: 4.079
hvis kita fik en vand kop i benet nu
og skal have pencelin til at suge betenelse ud
så må jeg ringe til doktor dyr
for at få ham til at give hende det på benet hver dag
nov 2008
Følger: 99 Følgere: 107 Heste: 2 Emner: 43 Svar: 1.724
Dyrlægen jeg spurgte om det slog nu også meget på tromme for hvor lærerigt, spændende og nyttigt det var at deltage i omtale medicinhåndteringskursus for hesteejere. Hvilket det jo sikkert også er
aug 2007
Følger: 57 Følgere: 53 Heste: 4 Emner: 49 Svar: 1.785
ja men selvom din dyrlæge giver dig lov så står dyrlægen til en bøde på 5000 kr. derfor vil man gerne have folk får dette kursus for så er det lovligt på heste til konsum og ellers skal hesten ud af konsom og så er det igen lovligt.
Men hvi man har erfaringen med medicinhåndtering inden 2007 så behøver man ikke få kursuset
mar 2008
Følger: 88 Følgere: 83 Heste: 4 Emner: 365 Svar: 1.526
aug 2007
Følger: 57 Følgere: 53 Heste: 4 Emner: 49 Svar: 1.785
nov 2008
Følger: 99 Følgere: 107 Heste: 2 Emner: 43 Svar: 1.724
apr 2007
Følger: 23 Følgere: 24 Heste: 3 Emner: 65 Svar: 563
Og det med ormekur har været sådan et stykke tid så det tager jeg ikke så tungt..
Men hvor længe går der før du skal tage en uddannelse i at være heste ejer? Det var da et godt spørgsmål..
Men kan på en måde godt forstå, hvorfor man enten skal have det kursus eller udelukke fra konsum.
jul 2004
Følger: 108 Følgere: 102 Heste: 2 Emner: 5 Svar: 395
Jeg spurgte min dyrlæge om der var en anden der måtte hvis de havde medicin kurset, da jeg ikke syntes jeg selv havde lyst og det måtte hun ikke.
Jeg er så heldig at jeg har været i gang med landmands uddannelsen da det blev indført.
maj 2007
Følger: 81 Følgere: 77 Heste: 10 Emner: 169 Svar: 2.144
Jeg har fået mine udelukket fra konsum...af den grund at jeg ikke vil risikere at skulle have dyrlæge ud 3-6 gang i døgnet for at give hestene eksempelvis øjendråber eller andet...og det må jeg jo kun selv ved at udelukke dem fra konsum... ;o))
jan 2004
Følger: 9 Følgere: 80 Heste: 6 Emner: 307 Svar: 3.674
Jeg fik afvide at hvis mine heste var chippet, måtte jeg selv give dem ormekur mv, passer det så ikke?
maj 2007
Følger: 81 Følgere: 77 Heste: 10 Emner: 169 Svar: 2.144
Det er dog også sådan at du ikke kan nøjes med at udelukke en af dine heste...det er enten eller...og da vi har 5 herhjemme så var der ikke så meget at rafle om...ville ikke stå i en svær situation og så samtidig skulle tage stilling...så nu er beslutningen taget og så må det bare være sådan ;o)
jan 2004
Følger: 9 Følgere: 80 Heste: 6 Emner: 307 Svar: 3.674
jul 2004
Følger: 108 Følgere: 102 Heste: 2 Emner: 5 Svar: 395
jan 2004
Følger: 9 Følgere: 80 Heste: 6 Emner: 307 Svar: 3.674
nov 2008
Følger: 99 Følgere: 107 Heste: 2 Emner: 43 Svar: 1.724
Fandt bl.a. ud af at jeg kan nøjes med selv at underskrive ved medicinsiderne i passet og dermed udelukke vores fra Konsum. At udelukke kan jo også have andre årsager - som min f.eks. jeg ønsker ikke at vores pony på noget som helst tidspunkt skal indgå i fødekæden så derfor ønsker jeg ham udelukket medicin eller ej.
nov 2008
Følger: 99 Følgere: 107 Heste: 2 Emner: 43 Svar: 1.724
Dusen har tysk pas med medicinsider i og der står de øverst oppe på den første side af medicinsiderne.
Første felt er forbeholdt ejeren eller dennes repræsentant og andet felt til underskrift fra dyrlæge.
I vores pas kommer medicinsiderne lige efter siderne til vaccination mener jeg - kan ikke kigge efter da jeg sendte passet ind i går så vi kan få ham registreret i DK og ejerskiftet, måske på tide da vi har haft ham i over 1 år
nov 2008
Følger: 99 Følgere: 107 Heste: 2 Emner: 43 Svar: 1.724
Ved ikke om alle tyske pas er ens, men i vores har medicinsiderne været der hele tiden og passet er udstedt som følpas i forbindelse med registrering og brændmærkning, så det er jo 10 år siden.
mar 2006
Følger: 35 Følgere: 30 Heste: 5 Emner: 101 Svar: 1.263
Endnu en af de nye regler OBS!!!!