{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
2.830 visninger | Oprettet:

gode råd til hævelse pga sår {{forumTopicSubject}}

Tøse kom til skade på folden i søndags og fik en halv dyb skræmme på bagbenet.. Dybere end bare lige det øverste hudlag.. Såret sidder lige under haseleddet.

Hun har på ingen tidspunkter haltet!

Nå, men indvendige side af benet er naturligvis hævet og hun er øm ved såret. Ømheden har dog allerede fortaget sig lidt og det har hævelsen også..

Lige nu vasker jeg det i rindende vand og klorhexidin to gange om dagen og hun står med bandage om natten, for at mindske snavs i såret og for at øge blodtilførslen, så væsken kan blive transporteret væk..

Jeg ville høre om I evt. har nogle gode råd til hvad jeg kan bruge til at køle såret med udover vandet? Jeg vil jo helst undgå at hun får et overben og jeg vil også gerne have at væsken i benet snart forsvinder helt..


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte toilet 1.200 kr.
  • Jord græs oprydning 2.500 kr.
  • skifte vandhane i bryggers 500 kr.
  • Sort and organize it equipment and cables 1.000 kr.
  • Udbedring af tilkalder stophane og montering af vaskemaskine 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  gode råd til hævelse pga sår
  • #1   4. jun 2011 Giv det tid og ro....

  • #2   4. jun 2011 Jeg tænkte bare om køleler kunne være en ide?

  • #3   4. jun 2011 Når kroppen heler sig selv er det en enorm proces, som cellerne har gang i. Det er helt naturligt, at der i den proces er varme og hævelse.
    Ja det er faktisk en nødvendighed filg. biologien.
    Det bedste man kan gøre, er at blande sig så lidt som muligt i helingsprocessen (medmindre der kommer betændelse)

    Feks. er det en dårlig idé at vaske med en klud, da man ødelægger vævet, som prøver på at hele - da er det korrekt m rindende vand)


  • #5   4. jun 2011 Jeg studere biologi på uni smiley

    Men ja du har helt ret i det du siger.. derfor vasker jeg heller aldrig med en klud, da man for det første ødelægger mere end det gavner og man nemmere risikere at få skidt ind i stedet for ud.

    Men hvis man intet gør, kan man også risikere at hesten får store overben og det er heller ikke "fedt"..

    Jeg vil heller ikke proppe mere i såret end jeg allerede gør og det jeg gør er jo sådan set bare at holde det rent ved hjælp af en bandage om natten, for at undgå snavns fra strøgelse og lort i boksen i såret. Og så vaskning i rindende vand og klorhexidin..

    Men hvis nogle har forslag så vil jeg gerne høre om det..


  • #7   4. jun 2011 Jeg har stået med en hest med betændelse i et helt ben, på grund af et lille sår - det var bestemt ikke særlig sjov, og krævede en mere omfattende behandling - efter den oplevelse er jeg begyndt at tage skrammer og sår mere alvorligt, og i dette tilfælde ville jeg få dyrlægen til at kigge på det - mit gæt er, at han vil give antibiotika og noget anti-bakterielt til at rense såret i..

  • #8   4. jun 2011 jo det kan de sagtens.. overben er oftest arvæv fra slag/sår, så jo det kan de..

    Hun har formentlig klappet stængerne sammen og revet hul, fordi hun havde løbet rigtig meget og vildt på folden i længere tid..
    hævelser kan også sætte sig permanent, hvis man er rigtig uheldig.


  • #9   4. jun 2011 Mette:
    ømheden er allerede mindre og der har ikke været tegn på betændelse endnu, men tanken har da strejfet mig og jeg overvejer det også stadig om jeg skal have noget antibiotika til hende.


  • #10   4. jun 2011 Ok, jeg tænkte ellers netop at hævelsen kunne være forbundet til en betændelses-tilstand, men når der ikke er tegn på det i såret, så er det jo næppe det.. Men godt at du er obs på evt. betændelse - det kan bare gå SÅ galt hvis man ikke er.. smiley


  • #11   4. jun 2011 min hest har gjort det samme for ikke så lang tid siden. Dog var såret meget lille, men hævelsen meget voldsom, varm og hård. Ingen tvivl om infektion!

    Jeg havde dyrlægen ude og han gav antibiotika og smertestillede. Det skulle jeg også selv give i 5 dage efter og så skulle hesten stå med en speciel bandage på.

    En bandage lavet af en ren klud, som er opblødt i meget varmt vand med klorhexidin og vredet så hårdt om som man kan. Denne lægges om benet o så kommes der vitawrap udenom. Derudover kommer der et godt tykt bandageunderlag og en uld eller fleece bandage udenpå. Bandagen måtte ikke være stram og skulle laves af uelastiske materialer

    Dette skulle min hest stå med om natten i 3 dage og om dagen skulle hun på fold, for hun skulle ud og skridte, for at få blodomløb i benet.

    Han pointerede iøvrigt, at hvis der var mistanke om infektion i benet må man ikke køle benet eller såret, for det stopper kroppens egen rensningsproces og stopper og helningsprocessen. Så afkølning af benet er et no-go!!


  • #12   4. jun 2011 Så vidt jeg ved, er det kun for megen ar væv, du risikerer.
    Hvis den går hen og danner for meget af det (arvæv på arvæv og ikke vil stoppe...) så har dyrlægen et middel som stopper det (skrappe sager;)
    - men så langt kan det endnu ikke være i processen.


  • #14   4. jun 2011 her i forgårs lod jeg hende gå med bandagen på indtil middag og da jeg tod den af, hvor hævelsen helt væk.. der var kun lidt ved såret, men hele hendes ben var væskefrit.. det er så kommet igen efter jeg red hende, men der er forsvundet lidt igen..

    Pernica:
    det kan også være en form for brusk.. hun har jo netop også fået et slag.


  • #16   4. jun 2011 Det er rigtigt, at der er risiko for overben (ekstra knogledannelse) ved slag. Hvis benhinden reagerer negativt med ekstra dannelse af knoglevæv, så tror jeg desværre ikke at man kan gøre noget for at forhindre processen.
    Spørg evt. dyrlægen om råd.
    Krydser fingre for at alt går ok!


  • #17   4. jun 2011 ok
    Så håber jeg at det ikke kommer, for hun er mest bare hævet og øm self.


  • #18   4. jun 2011 tak.
    Jeg ender nok med at ringe til dyrlægen for at høre om hun tror, der skal antibiotika til..

    Såret er næsten helt lukket.. Hudflappen sidder i hvert fald fast igen og der er kun en lille åbning, som er helt ren.. Det væskede de første par dage, fordi der kom snavs i om natten, men så lagde jeg en fugtig bandage om og siden har det hverken væsket eller set dårligt ud og det er blevet mere lukket..


  • #19   4. jun 2011 Lige når skaden er sket (indenfor et par timer) er det godt at køle det ned m. bl.a. koldt vand eller en frossen pose ærter i et håndklæde

    herefter skal det have ro og varme (en fleecebandage er super), men den skal ikke sidde for stramt - kun varme ikke presse
    og den skal være tør
    hvis såret væsker kan du evt. putte lidt gaze (rigtig bandage) om (løst), så det kan "suge" væsken så det ikke går ud over fleecebandagen


  • #20   4. jun 2011 og så ville jeg nøjes med at skridte lidt på hende eller lade hende stå et par dage

  • #21   4. jun 2011 Nadia:
    det er nemlig min fejl.. I foregårs da hendes ben var væske frit trænede jeg hende, dog ikke helt så hårdt som normalt, men hun blev redet i alle tre gangarter.. Dagen efter var hævelsen så tilbage.. Så nu står det på skridt indtil benet er pænt igen


  • #22   4. jun 2011 det lyder som en god plan smiley god bedring med din lækre hyp!

  • #23   4. jun 2011 tak smiley

Kommentér på:
gode råd til hævelse pga sår

Annonce