Gummi måtter i boksen!! erfaring?? {{forumTopicSubject}}
Hejsa..
Jeg har gået og tænkt over om det er en fordel at have gummi måtter i boksene!
De fordele jeg kunne se er at, man kunne spare på strøgelsen, min tanke var at der skulle strøges et tyndt lag savsmuld til at suge tisset, normalt bruger jeg træpille eller savsmuld..
Der skal jo selvfølgelig fjernes klatter hver dag!
Man kunne jo minimere sin mødding meget på denne måde.
Ulemper er jo så at jeg kunne forstille mig at der måske kunne komme til at ligge en del tis under de her måtter!!
Er der nogen der ude der har erfaringer med dette, så kom gerne med jeres erfaring og mening.
Men hold det i en pæn tone.. Vi er her jo ikke for at skade hinanden, men for at blive klogere!!
dec 2006
Følger: 20 Følgere: 23 Heste: 4 Emner: 3 Svar: 60
men vil ikke undvære måtten til min hoppe.
feb 2010
Følger: 2 Følgere: 1 Heste: 1 Svar: 6
mar 2008
Følger: 20 Følgere: 56 Heste: 3 Emner: 66 Svar: 554
En hel boks med gummimåtter er ikke smart vil jeg mene .. Selvom du strør spåner over vil det stadig blive rigtig glat for sin hest og tror i sidste ende det vil skade mere end det gavner da hesten måske glider i boksen eller andet i den stil ..
Efter min mening vil en fuldt belagt gummibund kun skulle bruges i en opvågningsboks efter operation.
nov 2009
Følger: 8 Følgere: 7 Heste: 1 Emner: 1 Svar: 32
De gummi måtter jeg havde tænk mig at bruge, er nogen jeg får oppe fra min fars ko stald, da han er holdt med landbruget!
Disse måtter har riller, netop for at hindre at de ikke skal være glatte
Men prøves det skal det, de kan jo altid slæbes ud af boksen igen
Tak for jeres svar. Jeg vil gerne høre flere meninger om det
dec 2008
Følger: 29 Følgere: 29 Heste: 2 Emner: 690 Svar: 2.972
Det bliver absolut ikke glat, så er det da nogle mærkelige måtter! Plus at landbruget vil vil for fisen ikke bruge noget, der er farligt for dem?
Man lægger dem jo netop, for at det ikke skal være glat. Også på staldgange..
Mine er ikke rillede, og er netop ikke glatte. Hestene glider på staldgangen, men ligeså snart hun kommer ind i boksen, står hun fast. Det er sådan nogle ting, jeg holder meget øje med.
Der ligger ikke tis under mine, har i hele boksen. Har træpiller. Og det er SÅ meget nemmere at muge i bund.
Altså da jeg ikke havde måtter skulle jeg kæmpe med cement-bunden i boksen, som i øvrigt er vind og skæv.
Nu bruger jeg en alm. greb, ned til måtterne, og det er bare nemmere at vende det.
Jeg kan også med god samvittighed have en lavere bund, og hesten kommer aldrig til at ligge på cement. Selvom jeg ind imellem udskifter bunden.
dec 2008
Følger: 29 Følgere: 29 Heste: 2 Emner: 690 Svar: 2.972
Ved godt, nogle får dem gratis, ved grusgrave, men de er jo heller ikke beregnet til at ligge i en boks. De plejer at skøjte rundt i boksen.
http://www.google.dk/#hl=da&tbo=d&output=search&sclient=psy-ab&q=staldm%C3%A5tte+skridsikker&oq=staldm%C3%A5tte+skridsikker&gs_l=hp.3...991.4904.0.4928.22.20.0.1.1.1.503.4091.0j7j4j3j1j1.16.0...0.0...1c.1.2.hp.poxXSUvs0m8&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.42261806,d.bGE&fp=4e0e9085a4ec4429&biw=1280&bih=717
nov 2009
Følger: 8 Følgere: 7 Heste: 1 Emner: 1 Svar: 32
Tak for dit dejlig svar.. jeg har 8 heste i stalden,i første omgang, forstille mig at jeg vil prøve i en boks, hvor der svines meget og hos den mest renlige jeg har
Har du en bund af træpiller oven på måtten?? eller strøer du bar sån der lige er til at suge tisset??
maj 2007
Følger: 35 Følgere: 33 Heste: 3 Emner: 3 Svar: 83
Her er lige et lille billede fra Island efter udmugning.
sep 2009
Følger: 33 Følgere: 38 Heste: 5 Emner: 3 Svar: 105
Jeg har haft hest både på halm og spåner, og jeg elsker simpelthen den her løsning.
aug 2006
Følger: 48 Følgere: 45 Heste: 6 Emner: 16 Svar: 740
Jeg har med stor fordel lagt gummi fliser (sådan nogle fra legepladser).
De 2 halmbokse har jeg endnu kun samlet klatter i, og i de 2 træpille bokse bruger jeg ca. 150 kg. træpiller i alt om md.
Træpillerne er nemmest at samle klatter i, men halmboksene er mest besparende.
Gummi måtter i boksen!! erfaring??