{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.788 visninger | Oprettet:

Stamper i jorden.. {{forumTopicSubject}}

Vi har en Shetlænder til at stå ved os, som stamper med bagbene i jorden. Den virker tydeligt generet af kløe. Det ser ud som om den har skæl eller skælskorper ved bagbenene på koden.
Nogen der har et bud på hvad det er.
Hun er bange for vand, så vask er meget svært. Men hvis det skal gøres tager vi gerne kampen :0)
Håber på nogle gode råd... Tak


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring 750 kr.
  • Ophængning af 3 lamper 600 kr.
  • Rengøring 450 kr.
  • Elektriker 1.500 kr.
  • Fastgørelse håndvask m.v 2.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Stamper i jorden..
  • #1   21. maj 2009 Muk...

  • #2   21. maj 2009 Har desværre ikke kamera og kan ikke smide det min com med mobil.. vil lige se om jeg kan låne et kamera senere idag.
    Hvis det er muk, hvad vasker jeg så i. Har snart hørt så mange forskellige meninger om muk.


  • #3   21. maj 2009 Jeg ville aldrig selv vaske muk.. Jeg vil smøre bluehors skinheeler på eller en zinksalve til barnenumser på, men samtidig med jeg smøre på vil jeg kradse skorperne af og smøre igen da den bakterie der oftest foresager muk bor trykt under skorperne og for at få bugt med den skal man ind under skorperne..

  • #4   21. maj 2009 Tak for rådene.. Jeg vil prøve at få fat på noget Stalosan... Håber da det virker da det er synd for hesten. Tænker også på smitte til mine egne heste :0(
    Kim V : Håber da det er overtro med det Spat.. Men tror jeg vil få dyrlægen til at se på hende når hun alligevel skal herud i næste uge.
    Tak til jer alle


  • #5   21. maj 2009 Muk kan også smøres med honning og vaskes med blå Biotex.. Kender en der brugte Biotex og det var meget effektivt.. men ellers Bluehorse skinhealer bruger jeg selv hvis der er noget.. det er sku godt og skal ikke vaskes af.. Håber da bestemt heller ikke at det er spat. Held og lykke med det.

  • #6   21. maj 2009 Det gør Grace også, så jeg følger bestemt med og hun gør det kun om sommeren

  • #7   21. maj 2009 Hvis hesten har muk, så skal man putte lidt vand på, og prøve at gnubbe alt mukket af, det er som små sårskroper, så gør det stille og roligt smiley Bagefter blander noget ioback=jod med vand og vasker hestens ben i det, og man lader det sidde smiley Man skal fjerne mukken hver dag, og vaske benene med joden som skal være blandet med vand smiley

  • #8   21. maj 2009 Muk kommer af fugt! Derfor skal man klippe hårene af smiley Det nytter intet at lukke det inde.

  • #9   21. maj 2009 Jeg skal nok skrive herinde hvad dyrlægen evt siger.. er helt nervøs nu med det spat :0( Så håber da ikke det er det. Stakkels pony.


  • #10   21. maj 2009 Uha, håber både for dig og hesten at det ikke er spat, og samtidig også fordi det så vil betyde Grace har spat smiley

  • #11   21. maj 2009 Kim V : Nej, men overtro eller ej. nu får jeg dr. dyr til at se på det ;0) For uanset hvad skal det jo behandles.. Ang. Muk.. Jeg går ud fra det smitter ?? Har aldrig haft det før på hestene så jeg ved det ikke.

  • #12   21. maj 2009 Svalegaarden: Muk smitter smiley Når man har rørt ved hestens ben, så skal man vaske hænder smiley

  • #13   21. maj 2009 Josie : Uha da.. Øv. For der er brugt den samme strigle til min Frieser en dag her var børn som gerne ville strigle.. øv.
    Nå må hellere tjekke dem alle sammen om der er noget begyndende muk så, og tage det i opløbet.
    Øv altså.. Bruger aldrig samme strigle normalt.


  • #14   21. maj 2009 Hængemule : Vi må lige krydse fingre for hinanden at det ikke er det ;0)

  • #15   21. maj 2009 Mille S:
    Man bør aldrig smøre zinksalve på muk, da muk er en svamp og svampe elsker zink. Så det vil bare resultere i mere muk. Desuden så udtørrer zink også og det er jo ikke meningen, når det er muk man har med at gøre. Muk skal blødes op og nuldres af så det kan hele helt inde fra bunden.

    Og så til svaret på indlægget:
    Jeg er ret sikker på det er muk, hvis den står og klør sit bagben med hoven på det andet og hvis den bliver ved at gøre det i samme bevægelse i lang tid.
    Jeg har fået et råd fra en koldblodsdyrelæge der sagde, at man skulle vaske det rigtig godt med vand. Derefter skal det tørres til det er helt tørt med et håndklæde eller lign. og til sidst skal du gnide et ordentligt lag af Matas de stribede Carbamid 10% uden parfume på og lade det sidde til dagen efter. Du skal gentage det hver dag indtil mukken er væk.
    Det er en billig (i forhold til Blue Horse midlerne) og effektiv måde at ordne muk på, jeg har selv kun gode erfaringer med det.

    Puha, det blev godt nok lidt langt. Håber du kan bruge mit råd. smiley


  • #16   22. maj 2009 Tak for alle jeres råd :0)
    Jeg vaskede det igår og pillede skorper af. har dog ikke smurt det i noget. Der er bestilt stalosan så jeg venter bare på posten.. Så håber jeg det "kun" er muk.. Og ja hun klør sig med det andet ben og man kan se det klør meget..


  • #17   22. maj 2009 Det lyder som skabsmuk, det skal hesten have en indsprøjtning for, almindelige muk-midler bider ikke på parasitter. Min fik det for et stykke tid siden, og nu er det blevet godt.
    Har dog ogs hørt at man kan vaske hesten i noget helt specielt shampoo som man får af dyrlægen, men det nemmeste (og bedste) er indsprøjtningen...


  • #18   22. maj 2009 Pernille J
    Hvis det er den BAKTERIE som jeg snakker om som oftest er årsagen til muk så skal det også helst udtørres da bakterien gemmer sig under skorperne for lige netop at undgå at udtørre...


  • #19   22. maj 2009 Mille S:
    Det kan godt være det er bakterier der er årsagen til muk, men muk er en svamp og det er svampe der vokser når de får zink - dvs. at mukken bare bliver værre ved at putte zink på. smiley


  • #20   22. maj 2009 Muk kan både være en svamp og en bakterie.. Snakker ik i mod dig overhovedet.. Muk kan komme af mange ting og er man i tvivl om hvad mukken er kommet af må man jo få dyrlægen ud og lave en dyrkning af det..

Kommentér på:
Stamper i jorden..

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce