{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
571 visninger | Oprettet:

Græsse problemet {{forumTopicSubject}}

Vi kender vist alle problemet med at hestene ville æde, når der er græs til stede. Og det ville min også og jeg bliver så frustreret og hissig efterhånden fordi han bare ikke reagere. Han ser en tot græs trækker hovedet ned af fulde kraft, og så hiver jeg ham op eller rykker i grimen i håb om at han ville forstå det, men han fatter det bare ikke! Jeg har kørt den taktik længe, men han forsætter. Og jeg tro det er fordi at han når at få en tot græs dvs. at han bliver positivt belønnet fopr handlingen og det går over min straf.
Hvad kan jeg gøre?
Jeg har fået den tanke, om jeg evt. kan klikker træne det væk på en måde men hvordan?

Jeg har også overvejet at give ham noget på mulen så han ikke kan tage det, jeg fjerner muligheden simpelthen, det ville vel være bedre end at jeg skal hive og trække i ham og vi kommer op og skændes, det ødelagger resten af turen.

Hjælp! smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Installation kogeplade 600 kr.
  • Min cykel er punkteret. Jeg har brug for hjælp til at fikse det i dag? 300 kr.
  • Hjælp til at montere fjernsyn på på væggen. 890 kr.
  • Opsætning af reol og billeder 750 kr.
  • Fikse geberit væghængt toilet, der løber 1.000 kr.
  • montering af gardiner 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Græsse problemet
  • #1   6. maj 2010 Jeg vil mene, du skal lære din hest at holde fokus på dig, når I arbejder - du skal med andre ord gøre dig selv og jeres øvelser mere interessant end græsset.
    Hvis græsset distraherer ham, så start med at arbejde med ham, hvor der IKKE er græs, indtil øvelserne sidder i skabet. Først derefter kan I prøve på et græsareal igen. smiley


  • #2   6. maj 2010 Jeg har kun en skov så det er lidt svært, men prøver at holde mig til stierne uden græs :o) Men kan godt se logikken i fokus og det prøver jeg os på, men han er simpelthen så svær for tiden, han er så ufokuseret så vis i har forslag dertil ville jeg da blive glad smiley

    Men er det ikke bedst at sige enten, eller? Altså han bliver nemt forvirret vis han må nogen gange, og andre gange ikke må?


  • #3   6. maj 2010 Det er altid godt at lægge små pauser ind. Eventuelt kan du jo kombinere det at lade ham slappe af og græsse lidt med, at han har udført en øvelse særlig godt. smiley

    Når jeg træner mine drenge, lægger jeg altid masser af små pauser ind i træningen, hvor vi enten bare nusser, eller de får lov til at snuppe en mundfuld græs, og jeg tilrettelægger altid pauserne sådan, at de falder sammen med, hesten har været ekstra dygtig. smiley


  • #4   7. maj 2010 Til det Team Muledyr skriver om sin opmærksomhedstræning - der kan du jo evt bruge klikkeren. Du siger en lyd, når han er opmærksom på dig får han et klik og ros (og evt godbid, hvis du er til det).
    Når han har lært at den lyd betyder, han skal kigge på dig, så kan du gå med ham og så "bare" gøre som Team Muledyr skriver - når han sænker hovedet for at spise, siger du lyden og roser ham (giver klik og evt godbid), når han gør, som du beder om.
    Du kan evt. også koble et ord på pauserne, hvor han godt må spise - det kunne være værsågod - eller hvad du nu kunne ønske at bruge. Sådan at han ikke er itvivl om, hvornår han GODT må spise (og selvfølgelig gerne i forbindelse med, at han har gjort et eller andet godt, som Louise skriver).


  • #5   7. maj 2010 det problem kender jeg også for godt. det er rigtig træls.. nå men jeg plejer at holde total fokus på mille når vi går tur, det vil sige jeg kigger på hende næsten hele tiden,( eller kigger med mine øjne i nakken), så hverang hun viser tegn på at ville ned med hovdet skynder jeg mig at rykke det op, det virker men jeg er nød til det på hver eneste tur, for hun lære det aldrig, det er hun alt for madglad til xD

  • #6   7. maj 2010 Jah, men nu er det også lææænge siden at de har set så meget græs. Så de er sikkert mere kuldrede ligfe for tiden end de plejer smiley

    Masca er faktisk ret god til det der, hvis vi er på tur og bare hygger plejer han og tage hovedet ned samtidig med at han går og tager en tot græs uden og stoppe. Gumler det færdig og gør det igen x)

    Men hvis vi skal koncentrere os gør han det aldrig.. Men som de andre siger, vær over hesten hele tiden.. Min venindes hest lærte det til sidst


  • #7   7. maj 2010 læste ike lige alle svarene, så det kan være at der er en som har skrevet det samme.
    Jeg lærer min hest en kommando, så den ved at det er ok at græsse:-)


  • #8   7. maj 2010 Fang hans opmærksomhed inden han reagere smiley Hav noget plastic med, og lige så snart han gør det, så rusk i det, så det bliver farligt. Du kan også have en pisk med, og så svirpe med den ud i luften. Et eller andet som fanger opmærksomheden smiley Har præcis samme problem med min Fanny.

  • #9   7. maj 2010 Noget i retningen af mine egene ideer, jeg ville prøve det alt sammen. Tak for svarene smiley

  • #10   8. maj 2010 »Team' Muledyr« Cecilie du er mit alt. ©: jeg tror det ligger i generne på dem ;p

  • #11   8. maj 2010 Samme problem har jeg! Min er så bare en fjordheste-blandning.
    Jeg faldt engang af fordi hun tog hovedet ned for at græsse, og jeg røg med ud over halsen. Jeg red uden sadel ^^,


Kommentér på:
Græsse problemet

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce