{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
7.201 visninger | Oprettet:

Islænder, koldblods? {{forumTopicSubject}}

Jeg har altid holdt på at en islænder er koldblods, og mine hestebøger har ikke sagt mig noget andet.

Men i dag har jeg brugt mange timer på at læse faktor, debatter og andet, og er nu kommet i tvivl.

En islænder har alle de faktorer som en koldblodshest besidder. Kropsbygningen for af formindste varmudslip mest muligt. tyk hud. Grov hropsbehåring. 'Koldt' hoved (i de fleste tilfælde).

Men samtidig kan man jo se tilbage i islænderes historie og se den indeholder blod fra Connemaraponyen, shetlændere og fjordhesten. Og derved burde sættes under varmblods, som kort sagt er blandet blod.

'Nordens fuldblod' var der en, som så pænt beskrev islænderen i en debat. Den kom jo til island i det 9. århundrede, og jeg mener nok at island forbød import i 13-tallet hvis jeg husker rigtigt. Og hvor mange år skal der virkelig til før den virkelig kan blive en fuldblod?


Jeg kan sætte islænderen under alle 3 kategorier med et ret åbent sind, men hvad er virkelig rigtigt?

Undskyld hvis der har været lignene debat før


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hækkeklipning 2.000 kr.
  • Hovedrengøringen 2.230 kr.
  • vaskemaskine skal sættes til 500 kr.
  • Hvepsebo i skunk i soveværelset 600 kr.
  • Hjælp til Bloomberg opvaskemaskine systemfejl E-02 1.500 kr.
  • Flytning af 2 enkelte buske 1.550 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Islænder, koldblods?
Kommentér på:
Islænder, koldblods?

Annonce