{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.097 visninger | Oprettet:

Hoppe tabt sit føl :( {{forumTopicSubject}}

Hej HG.

Nu har uheldet igen været ude og genere os. I nat apporterede vores avlshoppe det føl, som ellers skulle være hendes syvende og sidste føl. Hun har aldrig, ALDRIG aporteret før. Hun var 6-7 måneder henne, og hun er 19 år gammel. Hun har aldrig haft problemer før.
Fredag den 14. havde vi dyrlæge til hende, da hun havde voldsomt ondt i maven. Jeg gik med hende i over en time, inden dyrlægen kom. Hun startede med at give hende noget smertestillende (Hun vidste godt at hoppen var ifol) og derefter fik hun noget vand ind gennem næsen og ned ad spiserøret. Vi ved endnu ikke, om det er det smertestillende hun har fået, der har været årsagen.

Vi føler os rigtig uheldige, da vi også forrige år mistede både føl og hoppe under en foling, og for et par år siden mistede et føl pga. brækket ben :(((

Ville bare lige dele min sorg med jer smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring af køkken, badeværelse og vinduer i Rødovre 1.600 kr.
  • Hylder i skab 1.100 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 1.500 kr.
  • Køkken Electriker opgave 1.750 kr.
  • Køkken VVS opgave 3.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hoppe tabt sit føl :(
Kommentér på:
Hoppe tabt sit føl :(

Annonce