{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte toilet 1.200 kr.
  • Jord græs oprydning 2.500 kr.
  • skifte vandhane i bryggers 500 kr.
  • Sort and organize it equipment and cables 1.000 kr.
  • Udbedring af tilkalder stophane og montering af vaskemaskine 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Forhold hest og rytter?
  • #1   14. okt 2013 bare brugt tid med min part, i perioder arbejdet med farlige ting (mest gåture da hun ikke er go til at være alene og heller ikke altid at være 'nye steder'). Ofte har jeg brugt 20 minutter på gulvet i hendes boks efter ridning, bare siddet der og snakket til hende. Helt roligt og jeg har nydt stilheden. OG hesten her tjekket til mig et par gange, men ellers har vi bare været der i stilheden sammen

  • #3   14. okt 2013
    Det kan godt være at det lyder lidt kynisk.

    Men jeg går ikke rundt og tænker jeg har et forhold til min hest. Jeg har en skøn skøn pony, som jeg holder meget af. Jeg nyder og bruge tid med hende og nusse mm.
    Men forhold mig og hesten imellem - nej. Hun er ikke er menneske, så derfor kan vi ikke være venner, som jeg ellers har venner.

    Så derfor gør jeg ikke noget for at gøre forholdet "tættere". Hvad andre gør og syntes om deres forhold til hest, er ofte ting hvor jeg ikke mener hesten gør det af kærlighed og fordi man har noget specielt forhold men ting der kan forklares med hestens motivation mm.


  • #4   14. okt 2013 Elsker hesten, bruger tid på hesten(ikke nødvendigvis hvor det kræver noget af ham) og presser ham ikke;)

  • #5   14. okt 2013 Jeg har nu besluttet mig for at få telepateret med alle mine heste og vil forsøge at komme tættere på dem på den måde.

    En ting er jeg selv tror jeg er tæt med dem, men havd har de at sige? smiley


  • #7   14. okt 2013 Jeg tror på det hele handler om tid. Både om hvor meget tid man tilbringer sammen med sin hest, og hvor lang tid man har kendt den. Nu har jeg haft Yasya i over et år, og jeg bruger så meget tid som overhovedet muligt sammen med ham, og lidt efter lidt er han begyndt at blive tryg ved mig, så nu kan jeg faktisk gøre alt med ham smiley

  • #8   14. okt 2013 Jeg syntes at forståelse for hinanden og respekt for hinanden smiley
    Istedet for hele tiden ville ride den, kan man lave noget hygge arbejde smiley
    F.eks. jeg tager min løs i hallen og strigler og nusser og pusser om den og når den ikke gider mere kan den bare gå og komme tilbage når den ønsker selskab igen.
    Så nogle gange har jeg ''farlige'' tingen med som plastik og hvis de syntes det er for farligt kan de løbe væk så den ikke følger sig fanget af at den skal røre ved det.
    Med tiden kommer de hen til en og syntes det er fedt når man har noget nyt med smiley
    Og mine heste og jeg har en lille lege hvor vi løber fra den ene ende af hallen til den anden, ikke hvor den følger en men hvor den gerne ville have et kap løb smiley De syntes det er så sjovt og er ikke bange men tripper helt når de kan mærke hvad vi skal til smiley Men der skal de bare vide det er for sjovt og ikke at man jagter rundt med dem.
    Men med tiden kommer det, man skal bare have et ''forhold'' til sin hest og forstå hvad den kan lide og hvad der gøre den utryk, den skal bare stole på dig, så får man en så dejlig hest at arbejde med smiley

    Men jeg syntes det er meget med forståelse for hestens natur, fik en hest her i sidste uge, en rigtig lille utryk en bange for alt, løb rund og kunne ikke finde ro i sig selv og var det også oppe ved avler.
    Jeg fik den hjem og havde den lige hallen for at se hvor jeg havde den og en uge efter er den from som et lam går pænt vedsiden af mig, løber ikke rundt mere og er ikke bange for alle ting, og kan rides uden den er ved at dø over små ting.
    Den er bare en af de heste som skulle have lidt trykhed og skulle følge at den ikke skulle tænke på noget men bare lade mig klare at det farlig smiley


  • #12   14. okt 2013 Ærlig takt er jeg enig med Krikken... smiley Jeg mener klart at man skal have tillid til hinanden, men et forhold? Det vil jeg ikke kalde det før man, hvis det da virker, har f.eks. gjort sådan noget som telepati med sin hest... Jeg tror at mange ejere tror at de har et fantastisk forhold til deres hest uden egentlig at have det, men bare har en sød hest, der finder sig i at man hopper lidt rundt på/med den. smiley
    På sammen tid kan jeg godt se at tid, forståelse og omsorg kan hjælpe en godt på vej så længe man husker at det ikke er noget der kommer hverkan af sig selv eller fra den ene dag til den anden. Vi mennesker stoler jo heller ikke på en første, anden eller tiende gang vi møder et andet menneske, vel? Det tager den tid det tager! For nogen tager det måske et års tid, mens det for andre tager rigtig mange år! smiley
    Men jeg ved det ikke... Jeg er ikke heste-psykolog, selvom det kunne være sejt!


Kommentér på:
Forhold hest og rytter?

Annonce