18-års fødselsdag {{forumTopicSubject}}
Hej HG.
Min søster og jeg skal holde stor fødselsdagsfest sammen til februar. Hun bliver 18 år og jeg selv bliver 20 år gammel.
Vi har så aftalt at vi hver især skal arrangere en leg/quiz/underholdning til hinanden og jeg tænker at jeg på en eller anden måde gerne vil lave en quiz til hende med spørgsmål omkring hende selv, vores familie, hendes venner og lignende. Der vil være svarmuligheder til nogle af spørgsmålene.
Jeg har bare det problem at jeg ikke ved hvordan det hele lige skal strikkes sammen. Jeg ved ikke helt hvordan selve legen skal udformes (regler, livliner, præmie, straf).
Hvis nogen har været til en fødselsdag hvor der har været quiz for hovedpersonen, så må i meget gerne skrive hvordan det blev gjort og hvordan man gjorde det sjovt.
Håber nogen kan hjælpe
Tenna
dec 2007
Følger: 53 Følgere: 194 Heste: 13 Svar: 421
Det gjorde vi ved at lave et svarark til alle gæsterne, og så fik de lidt tid til at svare og den der fik flest rigtige, vandt en lille præmie
jun 2007
Følger: 20 Følgere: 20 Heste: 1 Emner: 9 Svar: 12
18-års fødselsdag