2.810 visninger
|
Oprettet:
skedesvamp {{forumTopicSubject}}
Hej HG
Jeg har for første gang være sammen med min flirt sexuelt, (også min første gang)
og har åbenbart smittet ham med svedesvamp hvilket jeg ikke engang selv vidste at jeg havde?
Er der noget jeg selv kan gøre for at det forsvinder? andre der har prøvet noget lignede ??
og hvad med ham???
jan 2007
Følger: 73 Følgere: 102 Heste: 2 Emner: 58 Svar: 638
mar 2007
Følger: 13 Følgere: 18 Heste: 2 Emner: 6 Svar: 1.007
jun 2008
Følger: 21 Følgere: 11 Heste: 1 Emner: 2 Svar: 273
Advarsel billeder af intimdele
http://www.sundhedsguiden.dk/da/temaer/alle-temaer/underlivssvamp/svamp-i-skeden/
aug 2009
Følger: 48 Følgere: 78 Heste: 4 Emner: 479 Svar: 4.399
dec 2007
Følger: 31 Følgere: 42 Heste: 12 Emner: 2 Svar: 226
Du kan bestille en pille mod det på Webapoteket.
Man kan få det af at vaske sig med sæbe i skridtet, når man er i bad, da det ødelægger den naturlig bakterie balance i skeden.
jun 2008
Følger: 21 Følgere: 11 Heste: 1 Emner: 2 Svar: 273
Citat fra sundhedsguiden:
Seksualpartner kan smittes og få svamp på penis, men det er sjældent. De vigtigste tegn på svamp er kløe og rødligt udslæt. Der kan komme en hvidlig belægning på slimhinden som minder om hytteost.
dec 2009
Følger: 31 Følgere: 174 Heste: 1 Svar: 3.165
Det er heldigvis til at komme af med.. Selvom der kan fås håndkøbsmedicin, ville jeg lige ringe til lægen først
jun 2008
Følger: 63 Følgere: 62 Heste: 7 Emner: 41 Svar: 340
Det er ikke korrekt at svamp ikke kan smitte, mænd har bare sværere ved at få det, da de har mere åbne forhold, og har nemmere ved at få sig vasket omkring penis.
Du burde tage til lægen for at få tjekket op på det, blot lige for at være sikker. Du kan sagtens købe en canesten kur eller en brentan creme, men det er SÅ dumt at selvmedicinere, så snak med lægen, for at være sikker på det er svamp..
Jeg vil ikke mene man kan have svamp uden at vide det, da det klør og svier som bare fanden! Desuden så får man mere udflåd som er grynet og lugter. Så hvis det er svamp burde du have bemærket det. så tag lige til lægen for at blive tjekket, evt han blot vil sende dig på apoteket efter noget i håndkøb, men få det lige tjekket alligevel.
aug 2008
Følger: 54 Følgere: 64 Heste: 6 Emner: 124 Svar: 9.496
jeg kan ikke bruge canesten jeg er nødt til at gå til lægen, og jeg må have piller hver gang, men det fede ved det er at jeg skal have 1-2 kapsler og så er kløen væk i løbet af meget få dage, jeg får altid en svampekur udskrevet samtidig med en penicillinkur fordi det næsten er sikkert at jeg vil få svamp. jeg skal ikke længere undersøges jeg behøver blot at tale med lægen i tlf, om symptomer, så får jeg en recept.
det klør og svier, og jeg får hvide belægninger overalt, både på skamlæber og klitoris, jeg lugter ikke nødvendigvis anderledes eller får mere udflåd, men jeg er aldrig i tvivl.
jan 2014
Følger: 19 Følgere: 14 Emner: 17 Svar: 254
Pencilin.
skedesvamp