{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
898 visninger | Oprettet:

Forstoppelse eller bare dårlig mave? {{forumTopicSubject}}

Hej.
Min ene hest har haft dårlig mave i et stykke tid nu. Hun er kommet på nyt græs (1 time om dagen), og er kommet over på halm i en kort periode pga defekt vandkop.
Hendes mave er oppustet, men tænker at det også kan være fordi, at hun ikke er vant til at indtage halm?
Hun er kommet over på det nye græs, for en uge siden, og har været på halm en lille uge. Vil i mene jeg kan vente med at tage kontakt til dyrlægen om 7-14 dage, til hun har vendt sig til græsset? - hun kommer på træpiller igen på mandag.

Kender i evt nogen "hus råd", som jeg måske kan putte i hendes foder, som måske kunne hjælpe, hvis nu det er forstoppelse?
Har overvejet at give hende mælkebakterier til hende, mod hendes dårlige mave, men hvis det ér fordi hun har forstoppelse, er det så en dårlig ide?
Håber i kan hjælpe mig smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hækklipning 4.830 kr.
  • Ophæng af spejl i badeværelse (på fliser), tilslutning af spejllampe, ophæng af håndklæde knager og fugearbejde 1.500 kr.
  • Reparation af opvaskemaskine asko f67 1.350 kr.
  • Brændekløvning 650 kr.
  • Udskiftning af toilet 4.000 kr.
  • Udendørs vandhane lækker vand 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Forstoppelse eller bare dårlig mave?
Kommentér på:
Forstoppelse eller bare dårlig mave?

Annonce