{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
930 visninger | Oprettet:

Gymnasiefester. {{forumTopicSubject}}


Hvordan har jeres gymnasie det med fester?
Er det en stor del af gymnasiet? Går folk meget op i tøjet?
Hvordan har rektor det med fester?

Det gymnasium jeg går på har indtil videre holdt 1 introfest ( 1ger + intro 2gere kun ), 1 DUSK fest ( aner ikke hvad det står for ), 1 årsfest også er der DUSK fest igen på fredag.
Det er siden jeg startede i august.

Rektor er med til samtlige fester, får sig selv en øl også. Tøjet er meget afslappet og slet ikke noget fint i det overhovedet, det sq ikke noget videre vildt.
Det er virkelig en del af gymnasiets 'ånd', det skaber stort fællesskab mellem alle klasserne også 1,2,3 gere da man møder virkelig mange mennesker til festerne. Også er der ugen efter såååå meget at snakke om mellem alle og har man ikke været med til festerne, så aner folk ikke en disse om hvad der foregår også kan man godt glemme at snakke med om det.

De fleste af festerne er åbne for dem uden for - til årsfesten havde vi 2000 mennesker igennem døren cirka og vi går 1090 elever på skolen. Biletterne er ikke særligt dyre, vel en 30kr - intet sprut må tages med ind men der er tilladt at komme beruset ind, bare man kan stå på benene. Alkohol er kun mildt altså øl, breezer, mokai mm. og koster vel 20-25kr pr flaske som bliver hældt op i et krus.

Hvad med jer?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Gymnasiefester.
  • #1   14. nov 2009 vi har fest hver fredag, hver anden månede og vi har som regel temafester..

    Men det er 50/50 der kommer i tema tøj. Rektor er ikke med til vores.


  • #2   14. nov 2009 vi holder ca noget en gang om måneden, introfest, galla, cafeaftener, nissefest, hallowen fest, fastalavnsfest, musical, forårsfest, 3g middag, herrer middag, pigemiddag osv.'

    tror lidt mit gymn. er det sted man søger ind hvis man ikke lige passer til andre steder smiley MEGET forskellige mennesker.. man kommer i hvad man vil smiley - ja rektor og lidt lærere er med, og de bliver da også lettere beruset ;))

    har nok regnet ud hvad dusk fest står for ;)-


  • #3   14. nov 2009
    Nej dusk skal ikke læses som det man tror, det står for et eller anden kreativt xD.
    Men vi er også et bundt hippier, tror ikke nogen ville kigge sjovt på en hvis man kom i nattøj. Ingen vilde popmennesker findes der.
    Man kan sku tillade sig alt smiley


  • #5   14. nov 2009 Ja vi har da også en del fester, og der kommer da også mange til dem smiley

    Vi har:
    slutningen af aug. introfest
    første fredag i okt. og nov er der fest, en af dem plejer at være temafest.
    første fredag i dec. er der galla fest.
    feb. er der fastelavnsfest.
    i mar. og april er der fest.
    Alle festerne er for 1.,2.,3.g, og 1. og 2. hf.


  • #7   15. nov 2009 Vi har tre store fester om året. Sutfesten(for hele gymnasiet), gallafest og temafest. De har desuden snakket om at holde en ekstra fest, hvis vi gør lidt ekstra rent i år, deruover også en tutorfest(for dem der var tutorer, - som vi stadig er nogen der venter på smiley )
    Vi har også et par fredagscaféer, og "alternativ onsdag"(alternativ onsdag er dog uden alkohol og foregår lige efter skoletid. Vi har haft rouladespisningsrekord og skal have "spille dag" nu på onsdag)

    Lærerne og rektor deltager til vores fester, og får da også indtaget noget selv.

    Alle vores fester er kun for gymnasiets elever, dog er gallafesten også for sommerens studenter.

    Til vores fester og fredagscaféer kan man købe thy-øl, sommersby og cult(og desuden asti til gymnasiumfester).

    Jeg ELSKER de fester!! Man lærer hinanden at kende - og man snakker jo med folk ;D


  • #8   15. nov 2009 vi har også fredagscafe nogle gange, og 2 gange om året(mener jeg det er) er der fodboldtunering mellem klasserne, så klæder man sig ud, drikker og spiller fodbold xD

Kommentér på:
Gymnasiefester.

Annonce