{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
468 visninger | Oprettet:

Spåner - spørgsmål .. {{forumTopicSubject}}

Halløj på HG!

Jeg ville hører om I kunne hjælpe mig lidt mht. spåner, da jeg overvejer at starte på dette i stedet for halm.

Så har lidt spørgsmål:
Er spåner pakket i sæk eller pakke eller begge dele?
Hvor mange kg. er der i en sæk/pakke?
Hvad ligger prisen på pr. sæk/pakke, cirka?
Hvor mange køber I hjem af gangen?
Hvor mange bruger I på en opstart?
Hvor mange bruger I om måneden?
Hvor ofte skifter I hele bunden ud?

Håber at I gider svare.
<i>Venlig hilsen Donna ..</i>


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Spåner - spørgsmål ..
  • #1   10. jan 2010 de er pakket i en hård firkantet klar sæk - håber du forstår smiley
    ved faktisk ik hvor mange kg der er...
    prisen har svinget noget på det sidste. De kan koste alt fra 60 - 100 kr.
    du kan ofte få forhandlet en god pris, hvis du tager en palle - er det 36 stk?
    3-4 sække på en bar opstart.
    1-2 sække om ugen - afh. af årstid, hvor meget de står inde , sviner osv.
    det ved jeg ikke - men man plejer at bundmuge 1 gang om ugen. men beholder de rene spåner inde - hvis jeg forstår dig ret.


  • #2   10. jan 2010 vi undersøgte det med spåner , det er AAAALT for dyrt, lige nu bruger vi halm for ca, 100 kroner om ugen til 4 heste , hvis vi skulle bruge spåner skulle vi give 350 kroner om ugen for 4 heste + halm smiley det er jo en kæmpe forskel smiley så jeg syntes simpelhen spåner er så dyrt (;
    men syntes det er memmere ind halm og muge ud i, men det er også dne nedeste fordel, min pony for hævet ben i spåner ;( derfor bruger vi det heller ikke -.-

    man skal bruge omkring 2 pakke spåner om ugen pr. heste/pony

    min menig om spåner (;



Kommentér på:
Spåner - spørgsmål ..

Annonce