{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
958 visninger | Oprettet:

Grim Ridning? {{forumTopicSubject}}

I søndags var jeg og så på en ridertunering på våres lokale folkemuseum. Dette er da i norge.

Det er en trup eller hvad man nu kan kalde det som rejser rundt om i norge og i udlandet. Syns nogen af hestene blev hevet lidt vel meget i munden, men i kan jo bedømme selv.

http://www.hestegalleri.dk/alb_vis.aspx?albumid=241822


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Grim Ridning?
  • #1   26. maj 2010 Hestene ligner ikk nogen der nyder det /:

  • #2   26. maj 2010 De har da ihvertfald åben mund på alle billeder.o:
    (jeg ved godt jeg har et billede hvor Flotte har åben mund, men det er pga. Han gnasker meget på det.)


  • #4   26. maj 2010 Kandar til rider turneringer :S

  • #5   26. maj 2010
    Tja... Kan nemt finde albums fra springstævner herinde hvor det ser lige så ud... Samme med mounted games...


  • #6   26. maj 2010 ••Lad det forblive evigt!• •
    En ting er at man kan komme til det og nogen heste har den uvanen at de gaber, men spesielt den hvide og kapstupperen gik mer eller mindre med åpen mund hele tiden og det burde jo ikke ske

    Så of topic, det er ikke kun travere som løper med åpen mund!


  • #7   26. maj 2010 synes da også det er nogle ret voldsomme bid. Det ser ikke ud til at showet er skabt til hestenes primisser, de skal blot være tilbehør.

  • #8   26. maj 2010 Men meget mærkeligt at det er på alle billeder?:-)

  • #9   26. maj 2010 ja nammerlig..alle bilderne..har faktisk slettet dem som er være fra computeren da jeg ikke kan li bilderne

  • #10   26. maj 2010 nogle af billederne er virkelig voldsomme :S

  • #12   26. maj 2010
    Kan også sagtens finde et album herinde hvor samtlige heste har åben mund ca. - det er virkelig ikke særligt svært smiley


  • #13   26. maj 2010 Jeg kan godt se at der bliver hivet rigtig meget i hestenes mund, og jeg tror ikke de ved bedre.

    Men hvis jeg skal være realistisk så kan de godt være taget i et dårlig moment, der hvor hestene skal stoppes.

    Krikken: Du skriver at du kan finde flere album fra spring stævner og mounded games, sjovt nok har begge disse desipliner noget med fart at gøre. Og tit kan heste blive kørt sådan op under et springstævne at de kan være svære at stoppe. Derfor kan der tit ske at når de skal stoppes at der bliver revet i munden på dem.

    Jeg siger ikke det er en undskyldning for at rive hesten i munden, jeg er bare realistisk.


  • #14   26. maj 2010 Tja .. Hvis de havde haft stramme næsebånd på havde i sikkert slet ikke lagt mærke til det, for så var de blevet forhindret i at åbne munden, og aflade for det voldsomme pres..
    Man ryttere strammer bare næsebåndet fuldstændig stramt så hesten ikke har mulighed for at åbne munden, så begynder de at gå rollkur og på den måde undvige de hårde hænder.. Skræmmende ..


  • #15   26. maj 2010 svineri ridning de burde ikke have lov at ride hvis man kan kalde det der ridning

  • #16   26. maj 2010
    Nu bliver Maja også skør i bolden når der er spring i nærheden, men der er forskel på at trække på et spring og på at stikke af over det... Når en hest trækker, så behøves man ikke rive i munden på den for at holde den men man kan nøjes med en kraftig anholdning.

    Dressur er virkelig en vigtig del af spring og finder det elendigt at springryttere mener det er en undskyldning at de er springryttere eller at deres heste er " glade for spring " hvilket ofte egentligt bare handler om en hest der ikke ejer et stopsignal i spring og har fået flugtinstinkt aktiveret på banen og nu forbinder spring med LØØØØB.

    Samt mange af disse heste så får et stærkere bid på fordi " så skal man ikke hive så hårdt " Men alligevel hænger bidet halvt ud af kæften på hesten, stangen er vandret og munden er på vid gab.


  • #17   26. maj 2010 Jeg kender en del springrytter der ikke er af den holdning. Du siger en kraftig anholdning kan også være med til at hesten åbner munden, og hvis en fotograf fanger det i et billede, vil de give rytteren skylden for at være dårlig springrytter. Jeg dømmer ikke rytter ud fra et billeder, det er simpelthen for nemt at være dømmende, når man hverken kender hesten eller rytteren. Nu er jeg ikke særlig stærk i spring, men jeg ved at mange rytter ikke gør det for at være onde og for pådrage hesten skade. Nogle ved bare ikke bedre.

    Jeg har selv arbejdet på en rideskole, hvor jeg undervise børn fra 8-15år, og jeg slog straks ned på at halvdelen af børne troede at når de rykkede i tøjlen stoppede hesten. Jeg viste dem at sædet var lige så meget med til at få hesten til at stoppe.

    Jeg er af den overbevisning at mange børn der rider ikke ved bedre. Men lige så snart det er voksne med masser af erfaring, jeg ser gøre sådan, er det ikke i orden.


  • #18   26. maj 2010
    Er det også et dårligt moment når der er 30 billeder af rytteren m. en pony med åben mund, hvor rytteren har meget fat på alle billeder?
    Hvor mange billeder skal der til?

    Nej, en kraftig anholdning burde ikke være grund til åben mund. Der er forskel på en anholdning og på at rive i munden. Anholdningen er at holde igen i i tøjlen og m. sæde - at ride er at trække i tøjlen og ikke bare holde igen. Efter hvad jeg har erfaret så skal der alligevel noget til før hesten åbner munden, man skal rive i den og hårdt - ikke bare holde igen.

    Og ja, der er nogle der ikke ved bedre og det er direkte elendigt gjort at voksne ryttere, der skal forestille at vide bedre og kunne undervise bare siger " riv i hesten så stopper den ".


  • #19   26. maj 2010 Krikken
    du skriver : Efter hvad jeg har erfaret så skal der alligevel noget til før hesten åbner munden, man skal rive i den og hårdt - ikke bare holde igen.

    Men det er jo MEGET forskelligt.. De to ponyere jeg rider mest på åbner munden bare du rører tøjlen, hvorimod andre jeg rider ikke gør det..


  • #20   26. maj 2010
    Well, så handler det jo om at lære og forfine signalerne - hvilket alle også burde sigte efter.

    Men nu er der også forskel på en hest der har åben mund m. let kontakt og en hest der har åben mund på 30 billeder hvor biddet hænger halvt ud af munden, 3 ringsbidet er samtidig vandret og munden står på vid gab evt. med en tunge der stikker ud.

    Stor forskel.


  • #21   26. maj 2010 Ja mange af bilderne er nok taget lidt uheldigt, men selv når hesten gik stille og rolig så kunne den få et riktig ryk i tøjlen.

    Altså om lørdagen tog jeg billeder da jeg var på travløp og der var der da nogen af hestene som havde munden åpen på nogen af billederne, men det var når de skulle stoppe og køre ud af banen


  • #22   26. jun 2010 Krikken. nu jeg gentagende gange lagt mærke til at du taler grimt om mounted games, må jeg spørge om du nogle sinde har set nogle af de dygtige ryttere live?
    Vi har nogle ponyer der lever for den sport ellers kan de simpelt nok ikke bruges! Nå vi vender dem mod start linjen hopper de og gør hvad de kan og det eneste de venter på er at få lov at komme ud på banen af få lov til det de elsker.

    Der er ligesom i spring, dressur jagt osv. nogle ikke ryttere der ikke rider deres ponyer pænt. men synes af den grund ikke at du kan stemple mounted games som en dårlig sport.


Kommentér på:
Grim Ridning?

Annonce