{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
734 visninger | Oprettet:

Hjælp med trick til kanin (: {{forumTopicSubject}}

Nu er vi kommet så langt med vores træning at jeg er løbet tør for idéer.. så håber i kan komme med nogle tricks (:

Han kan 100% :
Kysse
Stå på bagben
Hoppe (dog med spring under stadig)

Godt igang med at lære:
Hoppe uden spring
Gå på 2 ben
Danse på 2 ben
højre og venstre (så han kan det til sommer når vi skal hoppe baner)
spille død
Komme når man kalder
"blig" og kom

Ved virkelig ikke hvad han mere skal lære, så håber i kan hjælpe mig (:

Det må gerne være svært, da han er rigtig lære nem og elsker arbejde (ihvertfald godbidder/klik) og jeg bare gerne vil have en super sej kanin xD

Lidt ekstra fakta, har intet med ovenstående at gøre:
Han er Castor rex, altså en rex i hermelin størrelse, han er 6 mdr gammel og hedder Curious som betyder nysgerrig på engelsk, men bliver i dagligt tale kaldt Kasper, han har øvet tricks mildt i ca 1-2 uger og vi skal rigtigt igang nu (:
han bor i stuen, har et bur han kommer i når der gøres rent ellers er det hans eget valg, og er der kun når han er på toilettet (:
Han går sammen med 4 katte, og de vasker hinanden, sover sammen og er alle bedste venner (:


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring 750 kr.
  • Ophængning af 3 lamper 600 kr.
  • Rengøring 450 kr.
  • Elektriker 1.500 kr.
  • Fastgørelse håndvask m.v 2.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hjælp med trick til kanin (:
  • #1   11. dec 2010 Altså jeg passer sådan en Fransk vædder, hun hedder Latte´

    Og hun har lært at hoppe op på forskellige ting, spande, store sten, bænke osv. smiley Hun er meget nysgerrig, og hun lærte det ved at jeg prikkede med fingeren på genstanden, intild at hun hoppede op(først med forbenene), og derefter hele kroppen - så får hun en mælkebøtte, det syntes hun er meget sjovt smiley

    Jeg går også for det meste tur uden snor og sele - og så stopper hun når jeg beder hende om det :). istarten trænede vi det inde på staldgangen, bare for en sikkerheds skyld. Det fant hun også ret hurtigt ud af ( at stoppe når hun bliver bedt om det ) Så spiser hun bare af græsset når hun står stille :o)
    (Vi går tit ture på 1-2 timer, så det er en meget god ting at have på plads, at hun kan stoppe med stemmen;) - også selvom hun har sele på.


  • #2   11. dec 2010 min har heller ikke snor på, han har dog sele med hundetegn på (:
    -og god idé med at hoppe op på ting (: tak (:


  • #3   11. dec 2010 Snurre rundt?(:

  • #4   11. dec 2010 Hvordan træner man en kanin? Har haft et par stykker, og jeg ville ikke ane hvor jeg skulle starte :o)

Kommentér på:
Hjælp med trick til kanin (:

Annonce