{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
974 visninger | Oprettet:

Skridtlængde - bagben {{forumTopicSubject}}

Godmorgen alle sammen smiley

Jeg longerede min dejlige pony i går, og hun er blevet så lækker at arbejde med.
I skridt har vi ingen problemer, hun søger frem, bøjer sig rigtigt og bagbenene træder godt frem, så det indvendige bærer og hun bruger sig rigtigt. Det samme i galop.

Men i traven har jeg et "problem". Nu er hun jo en fjordhest med de typiske, forbandede korte ben, så hun er udfordret fra naturens side.
Hun kan sagtens træde "langt nok", når jeg rider, fordi jeg "provokerer" hendes sving og fremdrift, så hun ikke mister takten, men det kan jeg ikke i longen.
Det er bagbene ikke så aktive, som jeg ville have dem. Hun bærer dog stadig sig selv, men hun ville have lettere ved det, hvis bagbenene hjalp lidt mere.

Har i nogen ideer til, hvordan jeg kan aktivere bagbene uden at miste takten (i den takt som hun skal gå i, ellers er bæring for svært for hende, og hendes sving bliver knap så godt)?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Havearbejde, fjerne blade 1.000 kr.
  • Miele opvaskemaskine fejl 70 900 kr.
  • Nedrivning af stakit og rydning af hæk 9.363 kr.
  • Tilslutning af fritstående badekar + kararmatur 2.200 kr.
  • Skift af rukolås 720 kr.
  • Bortskaffelse af ca. 450 herregårdsfliser 2.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Skridtlængde - bagben
Kommentér på:
Skridtlængde - bagben

Annonce