{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
673 visninger | Oprettet:

Bidløs succes! {{forumTopicSubject}}

Her kommer lige et lille glædes indlæg! smiley

Igår skulle jeg til dressur undervisning, men dyrlægen havde rådet mig til at ride med bidløs, da han godt kunne være lidt øm pga. han havde fået ordnet tænder. Jeg smed bare min rebgrime på ham og regnede egentligt med at det bare blev til lidt lallen rundt.

Min normale underviser kom ikke og derfor tog en anden over, som ikke kender os eller vores heste så godt, derfor arbejdede vi med halveparader. Så kom jo til at arbejde lidt seriøst med ham. Han begyndte at søge længere og længere ned i traven og det endte faktisk med, at han gik helt korrekt! Prøvede at slå over i galop, hvor han blev nede med hovedet, både i overgangen og efterfølgende volter!

Var virkelig glad og stolt, da vi var færdige med timen, for det er første gang jeg rider seriøst uden bid. Og succesen skal helt klart gentages! smiley

Har I nogle succes historier? smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Elektriker, montering af Fuga dobbelt afbryder 600 kr.
  • Male arbejde ca. 60 kvm 1.500 kr.
  • Rengøring af Tom lejlighed 1.220 kr.
  • Afhøvle og lakere gulv 4.900 kr.
  • Fjernelse af jord og sten 2.000 kr.
  • Fræsning af stubbe og rødder 2.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Bidløs succes!
Kommentér på:
Bidløs succes!

Annonce