{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Jyde Knold 1996

2.222 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

* Mette Guld  *
Kvinde | 49 år | Oprettet: 5. sep 2008


Jyde Knold

Fødselsår:
1996
Højde:
ca. 155
Temperament
rolig og fattet
Gangarter
meget tunge. sofagalop der dog er lidt ubekvem da han lander meget tungt på forparten
Stævner
Stamtavle
måske
Køn
vallak
Bemærkninger
Knold er en dejlig rød jysk hest som er købt til skovture, hvilket han er ideel til.
Vi købte ham for ca 4 år siden hos en jydeavler ved Fjerritselv i nordjylland, som egentlig ikke havde så meget at bruge ham til, da det var meningen han skulle gå for ældre markredskaber, men havde alt for travlt til det.
Han er kold overfor alt, dog er han ikke så vild med traktorer og lastbiler mere efter han blev skræmt af en lastbil i efteråret 08. Han elsker at klø sig op af sit kløtræ, som nok desværre snart giver efter for trykket og brækker.
Knold vil gerne være gnubbevenner med alle, men passer på sine damer i den første tid, hvis en ny vallak ankommer i flokken.
Han er meget madglad og spiser enorme mængder grovfoder. Han præsterede engang at sparke en låst trækasse op og fortære næsten en hel sæk musli foder, dog heldigvis uden følgevirkninger overhovedet.
I sin boks splitter han alting ad, så der kan ikke hænge eller stå noget inde i boksen, så skal man ihvert fald regne med at det ligger på jorden trådt i småstykker næste morgen.
Han er ikke så vil med at blive striglet eller løfte hove, men det kan lade sig gøre.
De sidste par måneder er det som om han til tider har ondt i bagbenene, især efter han har ligget ned og så skal op at gå. Så trækker han på begge bagben. Måske noget gigtværk.

Han har ikke været stivbenet sidste vinter, men han har desværre udviklet Cushings Disease, som dog endnu kun viser sig i at han først godnok fælder sin vinterpels men ret hurtig sætter en halvlang pels selvom det er sommer, så han bliver klippet et par gange i løbet af sommeren ellers dør han af varme, denstakkel. Han har ikke problemer med hovene eller forfangenhed. Endnu.
Kommentér på:
Jyde Knold
Annonce