{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Paint Junior *R.I.P* :'( [Himmelhest] 1998

3.129 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Liselotte S
Kvinde | 35 år | Oprettet: 19. nov 2006


Paint Junior *R.I.P* :'(

Fødselsår:
1998
Højde:
156
Temperament
Han havde verdens bedste temperament og var utrolig god i sit hoved. Han havde virkelig gå på mod og masser af energi en hest der vil noget her i livet men sådan blev det desværre ikke :'(
Gangarter
OVER MIDDEL! i alle tre gang arter er han utrolig godt gående.! især traven skal fremhæves, han har nogen ben løft der siger spar 2 !
Stævner
han sprang 120 med mig, menkunne sagtens have opnået meget mere, da han sprang enormt stort over. Vi manglede bare lidt mere rutine.
Han gik dressur øvelser til Lb, men da det mestville springe så lagde vi ikke så meget i det vi trænede dog stadigvæk en masse dressur. Det var bare ikke lige ham.
Stamtavle
Ja han havde stamtavle en rigtig fin en enda :(
hans navn var i virkeligheden

- I Am A Impressive One

men da jeg sys det var lidt for langt kaldte jeg ham bare Junior fordi han var den yngste af hans brødre ;D i hvert fald af dem jeg havde truffet.

- Hans mor er : Cremé die La Cremé
- Hans far er : US Impressive Blue.

meget fine forældre ;D kan ikke lige huske resten.
Køn
Vallak, den bedste der fantes :(
Bemærkninger
han var alt, han havde alt! og han ville virkelig gå igennem ild og vand for sin rytter!! hav vidste han var noget stort,. men det var som om at alt det han lavede gik galt.

D. 3 april 2006
jeg cyklede ud for at ride ham, men alt var helt galt, han ville ikke rigtig træde igennem med sit højre forben.
Jeg lod ham derfor stå nogen dage og da jeg så kom ud en efter middga havde han bidt et kæmpe hul ind i sit ben. Det blødte ud over det hele, og min lille dreng havde det elendig.
Vi tilkaldte derfor en dyrlæge som skulle komme og kigge på det. hun sagde at vi skulle smøre det med noget Fucidin salve, så det gjorde vi. men det blev hverken bedre af at bade det og smøre, jo såret dannede skåbe og det så helt fint ud, men han haltede stadigvæk så vi tilkaldte hende igen.
Hun lavede bøje prøve på ham, men intete var at se, hun sagde at det var på grund af såret han haltede så vi skulle bare blive ved med a smøre det.
Hun ville så lige kigge på det igen inden hun kørte. Så begyndte hun at blande noget muk med ind i det fordi han havde bidt på begge sider så vi skulle også til at vaske med det.

Vi blev hurtgt træt af dyrlægen fordi hun ikke havde en skid forstand på det, følte vi.
Vi kontaktede derfor en ny, og han mente det var en hovbyld.
Så hovsmeden ud og kigge, men det var det heler ikke.

et halvt år efter hvor han bare havde stået begyndte han at blive hel igen så jeg red ham stille og roligtfor lige at vække de gamle muskler, men så gik det galt igen og denne gang endnu værre.! jeg græd hver nat fordi jeg ikke vidste hvad der skulle ske ham, han havde virkelig lagt øre til meget og jeg var sikker på at jeg aldrig ville finde mig en ny!

Vi kontaktede så en mer han sagde at det var helt galt og han skyndte sig at sende os til Ansager.
Der tog de rønkenbilleder 3 gange før de fandt ud af hvad det var. Det endte så med at han havde dannelser på knovlen og dette var tegn på Ringfod, og værre endnu han havde på begge!

Der var intet at gøre min kun 8 årige hest måtte forlade denne Verden og drage afsted til de evige gras marker hvor han så kunne gå i fred og ro helt uden smerter!
Den dag idag tror jeg han kigger ned på os for at se om alt er okay.

Junior du vi altid være i mit hjerte!!

Y & M = 4 - Ever

------@@@@@---------@@@@@
----@@@@----@@--@@--@@@@
--@@--------------@------------@@@
-@@--------------------------------@@
-@@--------Du-- vil ------------------@
-@@--------- -------@@@@@--------@@@@@
--@@-------------@@@@----@@--@@--@@@@@
----@@---------@@-------------@-------------@@@
------@@------@@---Altid-----------------------@ @
--------@@----@@-------------------------------- @@
-----------@@-@@-------være i mit --------------@@
--------------@@@--------------hjerte----------- -@@
-----------------@@@---------------------------@ @
---------------------@@------------------------@@
------------------------@@-------------------@@
----------------------------@@----------@@
--------------------------------@@---@@
------------------------------------@@
Kommentér på:
Paint Junior *R.I.P* :'(
Annonce