{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Dansk Varmblod Vienna Alfarvad [Tidl. hest] 1992

437 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Lærke Heide
Kvinde | 28 år | Oprettet: 5. nov 2015


Dansk Varmblod Vienna Alfarvad

Fødselsår:
1992
Højde:
174 cm
Temperament
skøn, lidt vågen hoppe. Hun er opmærksom på sin omgivelser, men er stadig meget nervefast. Kan godt finde på at drille eller prøve grænser af
Gangarter
skridt over middel
trav over middel
galop middel
Stævner
ikke hos mig endnu, men det kommer
Stamtavle
Far:
Golden wind
Mor:
Beauty
Morfar:
Allegro
Mormor:
Baguette xx


Køn
Hoppe
Bemærkninger
Vienna købte min far i Juni måned, hun var stærkt underernæret og havde ikke fået ordnet hove længe. jeg fik hende den 29-8-2016 da jeg skulle gå fra pony til hest. Hun er min lille stjerne og jeg arbejder på at rette hende op.
Selvom hun er 24 år, er hun en frisk dame som elsker at lave noget. Hun har allerede taget en del på, og hun bliver bedre dag for dag. Hun er skøn, med et rart udtryk. Hun er rolig, uden at blive kedelig og har masser personlighed.
hun kræver en rutineret rytter, da hun ikke er ikke er redet jævnt. Hun mangler en masse muskler, så vi tager det stille og roligt. Hun er super lærernem, så er ikke i tvivl om hun bliver en fantastisk ridehest.

Turhest er ikke hendes stærk side, ihvertfald ikke alene. Jeg er altid så træt efter en tur, da hun er svær at holde. Hun er nervøs alene og kan finde på at stikke af. Vi øver det og hun bliver bedre og bedre, men er stadig nervøs. Hun er bestem ikke en "svag" hest, så min krop kommer på hård arbejde på tur.

Hun er ved at have nok form og balance til at vi kan galoperer på bane. Hun synes dressur bliver en del sjover af det og det er en kæmpe sejrer for os begge.


Kommentér på:
Dansk Varmblod Vienna Alfarvad
Annonce