{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Fjordhest Susse - SAVNET! [Tidl. hest] 2002

4.205 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Kathrine Rose.
Kvinde | 29 år | Oprettet: 1. dec 2007


Fjordhest Susse - SAVNET!

Fødselsår:
2002
Højde:
hun er 1.36 så hun er en lille en af slagsen.
Temperament
Susses temperament er stille og roligt, i alt den tid som jeg har haft hende har jeg aldrig nogensinde set hende ophidset eller vild.
Gangarter
Dejlig nem gangart - Du har nemt ved at sidde ned i sadlen og drive godt frem i alle gangarter.
Hendes galop er dog ikke særlig stor, hun tager meget små skidt så du skal lige vende dig til den. hun er ikke typen der kan finde på at stikke af, med mindre hun bliver bange. hun er nem og styre på banen og i naturen - en stille og rolig lille pony som bestemt har en helt fantastisk gangart.
Stævner
¤¤¤HHN klubstævne 2008¤¤¤
25-26 oktober:
lx med oplæser - 69,31% 2. Plads
lx u oplæser 74,11% - 1. Plads

¤¤¤HHN klubstævne 25-26 april 2009¤¤¤
lx2 uden oplæser: 2 plads 74,98% :o)

¤¤¤HHN klubstævne 3-4 oktober¤¤¤
lx-spring : 4 fejl susse løb udenom et spring men gennemførte banen.
lc show klasse lc1: 59,98% 6 plads ud af 8.
ld-la show klasse lc1: 62.89% 4 plads.


------- HHN 2010 24-25 APRIL --------
lc-lb showklasse : LC2 60.00% første uplaceret.
Lc-La (sporene må erstattes med pisk) : LC3 62.98 % 2 plads.

------ HHN 2011 -------
Lc showklasse : Lc3 - 65,00% 3 plads.
Lc - Lb showklasse : lc3 68,18 % 1 plads
Stamtavle
Hun har desværre ikke stamtavle med sig, da hun har været mishandlet hos hendes tidligere ejer.
Køn
Den dejligste hoppe!
Bemærkninger
Susse er en dejlig pony, som er elsket af alle. hun er den perfekte begynder hest, hun elsker at blive nusset om og hygget med!
Hun er stille på tur og man kan sagtens ride alene ud på hende, og hun kan også godt være alene i ridehus, uden at hun siger noget til det. hun er lille og dejlig tyk, hun har den flotteste lange pandelok - hun er en stille og rolig hest, der er tæt knyttet til sin ejer!

- Jeg blev dæsværre nød til at skille mig af med hende i sommerferien 2011, da jeg skal på Ringe Gymnastik Efterskole i 2 år, og har derfor ikke tid eller råd til hende.. :-(

4 ½ sammen med hende, er det bedste der nogensinde er sket for mig, foraltid i mit hjerte & aldrig nogensinde glemt! <3

24/2 - 2014 - Lige nu 3 år efter at jeg gik af med Susse sidder jeg stadig med den følelse af at jeg aldrig skulle have gået af med hende, jeg savner hende hver eneste dag og jeg vil for alt i verdenen gøre alt hvad der skulle til for at Susse en dag blev min igen, ikke som stævne hest men som hyggehest nu hvor jeg er for gammel til at stille stævner på hende. Jeg tænker på hende hver eneste dag og ville sådan ønske at hun stadig var min.
Kommentér på:
Fjordhest Susse - SAVNET!
Annonce