{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
3.485 visninger | Oprettet:

foder til varm hest {{forumTopicSubject}}

Hejsa.
jeg har fået en ny hest men den er noget varm i hendes teperament og derved svær at ride fordi hun bliver så hidsig. Hun er ren trakehner og indtil for et par uger siden gået med føl.
har i erfaring med foder til varm hest? Jeg har kigget på Eggersman Cool Müsli har i erfaring med det foder?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardiner 500 kr.
  • Connect washing machine and dryer to circuit 550 kr.
  • Installering af tørretumbler med lidt for kort ledning 500 kr.
  • Lukket for vand og fjernelse af radiatorer 2.000 kr.
  • Vaskemaskine pumper ikke vand ud 1.350 kr.
  • Samle 2 gaderobeskab. 2 dørs. 700 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  foder til varm hest
  • #1   4. okt 2011 jeg ved at mange arabere går godt på spilleres cool mix, smiley

  • #3   4. okt 2011 Først og fremmest, sørg for riiiigelig med tid på folden, så hun ikke brænder inde med krudt. Jeg gætter på hun ikke er i løsdrift, men hvis hun kan få 12 timer ude ville det være super

    Derefter, drop alt med sukker og korn - og nej, havrefri betyder ikke uden korn, bare uden havre, begå ikk samme fejl som en af mine venner xD

    Foder med alt det hø I kan putte I hende(normalt kan de spise op til 20 kg om dagen). Hvis hun kan holde huld på det (+ self en alm vitamin-/mineral blanding) ville det være optimalt. Det giver beskæftigelse, ro i maven og ro på blodsukker. Hvis der skal mere til huldet, så prøv fiberpellets eller linamix. Begge foderprodukter er med et forholdsvis højt indhold af FE, men af den langsomt-optagelige form (henholdsvis fibre og olie).

    Vitamin/mineral blandinger kan være salvamin grøn, golden minerals, racing minerals, salvana hestemineraler (mener jeg det hed?), suregrow osv. Eggersman har også et men kan ikk huske hvad de kalder det (bemærkede bare du nævnte et af deres andre produkter). Men næsten alle foderproducenter har hver deres version, uden den store forskel på indholdet, så prøv at høre i din foderforhandler smiley


  • #4   4. okt 2011 ... som tilskud, så skulle magnesium kunne nedsætte vimse heste. Men personligt synes jeg ikke om at give tilskud, når de burde være dækket ind via en foderplan... Man kan godt lave ged i det, hvis man overfodre med nogle vitaminer eller mineraler..................

  • #5   4. okt 2011 Fiberpallets og linamix hvilke mærke er det fra.

  • #6   4. okt 2011 Linamix er equifirst, mens fiberpellets (også kaldet fiberpiller) kan fås hos NAG og miljøfoder, måske også nogle andre?
    Fiberpillerne er billige men gode, desværre forhandles de ikke ligeså ofte i den nærliggende foderforretning som linamix gør.


  • #7   4. okt 2011 Jeg har brugt eggerman cool müsli, men da hesten tabte sig på dette foder skiftede jeg til Spillers cool müsli hvilket jeg blev utrolig glad for. Min meget varm og let tændelige araber på 19år er nu kommet på Senior müslien, men den indeholder næsten det samme som cool müslien, men er god til at opbygge bedre overlinje (hvilket min hest har brug for).

    Jeg kan klart anbefalde Spillers smiley


  • #8   6. okt 2011 Øhm, men forresten pointen er ikke at hverken linamix eller fiberpiller skulle "holde hovedet koldt" på damen, men i stedet mere foldtid og masser af hø smiley
    Fiberpiller/linamix er bare til at holde huldet, hvis hun ikke kan det på fx 15 kg hø smiley


  • #11   6. okt 2011 hun går pt på fold fra 8-9 tiden og så til engang sidst på eftermiddagen hvor jeg selv lukker hende en.
    Jeg vil helt sikkert prøve cool mix....


  • #12   7. okt 2011 pleeease husk også høet smiley

  • #13   7. okt 2011 Det får hun os, bare rolig... vi har sådan nogle mini big baller og der får hun 1-2 skiver om dagen. jeg har ikke lige vejet det.

  • #14   7. okt 2011 Giv hende gerne så meget, at hun aldrig løber tør, hvis hun altså ikke bliver for fed af det smiley

Kommentér på:
foder til varm hest

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce