{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
452 visninger | Oprettet:

Præsentér en person... (: {{forumTopicSubject}}

Halløj alle jer skriveglade mennesker! smiley

Jeg ville egentlig gerne se hvad en hovedperson fra en af dine personer er for én. (:

Skriv gerne navn, alder, personlighed og temperement og hvad personen evt. kommer ud for i din historie osv.. prøv at fortælle om personen som var hun en du kendte fra virkeligheden.

Jeg synes det er en rigtig god øvelse at få præsenteret en person fra ens historie, da man får en bedre fornemmelse af sin person. Netop så man bedre kan sætte ord på. (;

Well.. Jeg starter:

Sara er en meget omsorgsfuld teenager, der vil sikre at alle om hende har det godt. Først når hun har hjulpet alle og enhver kan hun vile i sig selv. Sara er perfektionisten der ikke må gøre noget som helst forkert, ikke engang gå over for rødt. Hendes forældre er begge advokater og ser gerne at sara går i deres fodspor, med en god uddannelse og karriere. Det er Sara i hvert fald overbevist om at de tror. De dygtige veninder, der både er perfekte på udseene og det faglige ligger et pres på Sara der synes hun mest af alt ligner en flødebolle med hud. Kæresten der er mindst lige så perfekt, med privatskolens højeste gennemsnit og målmand på skolens fodboldhold, giver også Sara en del at leve op til. Sara bliver sat i alle tænkelige situationer som teenagere kommer ud for i årene. Sara har bare en livsfarlig følgesvend. Anoreksien.

Glæder mig til at høre fra jer! smiley

Knus Malle. (-:


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Præsentér en person... (:
  • #1   17. apr 2011 Haha, en af jeres personer fra jeres historier smiley

  • #2   17. apr 2011 Hahah, det er da bare iorden! x)

  • #3   17. apr 2011 Hmm jeg er rimelig træt, og jeg har talrige personer jeg kan tage og fortælle om i lange tider, men jeg vælger min seneste kreation; tvillingeparret Emma og Maria.

    Emma og Maria er begge vokset op i samme hus, med deres meget svage mor, der lider af en ukendt sygdom, som tilsyneladende ikke kan kurreres. Deres far forsvandt da de var spæde og siden da har Emma gjort sit til at forsørge de tre medlemer. Emma er meget ansvarsbevidst og fornuftig. Hun har hele sit liv måtte passe huset og sin mor, mens Maria har levet det vilde liv. Det har lagt et stort pres på Emma, som trods sin modenhed stadig er et "barn" (begge piger er i 17 års alderen). Det har gjort at Emma er meget stille og asocial. Hun har ingen venner i skolen og holder sig mest for sig selv. Maria er ud over at være Emmas tvilling også Emmas modsætning. Maria har aldrig gidet tage ansvar i hjemmet. Allerede i en tidlig alder begyndte hun at snige sig ud om natten og pjække fra skole. Hun er én folk ser op til og er omgivet af mennesker, og hun kan sno alle om sin lillefinger. Inderst inde er hun nok jaloux på sin søster, at det altid er hende moderen er mest stolt af. Dermed bliver der skabt en skinsyg distance imellem de to piger. En dag opdager Emma en hidtil ukendt kraft i hende, der gør hende i stand til at sanse ting, og manipulere med energi og elementerne (en form for magi), og med hjælp fra en anden karakter lærer hun at kontrollere og bruge denne kraft, men som hendes kendskab til den vokser, begynder Maria også at kunne mærke det, igennem sin kontakt til Emma, som tvillinger ofte har, og Maria begynder derfor på egen hånd at styrke kendskabet til denne nye magt. Men hun er for uforsigtig, og snart kommer Maria i dårligt selvskab, og lærer hende at misbruge sin kraft til eget forbrug, hvorimod Emma bruger sin kraft nyttigt og varsomt, for selvom kraften findes i dem, er den selvstændig og dermed ikke underlagt pigernes egne ønsker og behov. Emma og Maria bliver dermed modstandere af hinanden, som to poler; de både tiltrækkes og frastødes af hinanden, men ingen kan leve uden den anden (man kan vel sige at der er lidt Harry Potter og Voldemort over det, kommer jeg pludselig til at tænke på, men så alligevel ikke helt).
    (Senere i historien får pigerne navnene Sedna og Azar)

    Begge piger har mørkt hår, og blå øjne.



  • #4   17. apr 2011 Anna-Sophie Lund Johnsen: Det lyder ellers ret spændene! Jeg kan virkelig godt lide den form for ying og yang der præger de to tvillinger. Thumps up! smiley

  • #5   17. apr 2011 Mange tak smiley Din lyder også ret god, og nytænkende ;b

  • #6   17. apr 2011 Anna-Sophie Lund Johnsen: Tak (:

    KBP: Det lyder ret nice! smiley


  • #7   18. apr 2011 Hmm jeg har også en anden historie i fantasy genren, som jeg hækler lidt på. Jeg er endnu ikke nået særlig langt med den, men den ligger mig nu meget nært alligevel smiley

    Den handler om 4 dryadesøstre (dryader er i græsk mytologi skovnymfer, altså en form for elverfolk, eller snarere naturånder). Her forelsker den yngste sig i et menneske, hvilket bliver til en meget kompliceret historie, med søstre der ikke forstår, en arrangeret folovelse, et magtesløst menneskes kamp mod 'den anden verden' og det store skinsyge magt-drama mellem familie, fjender og venner.

    Karaktererne består af søstrene Nicole, Abigail, Jaqueline og Danielle, som historien handler om, samt hendes elskede, Robert. (Navnene er ikke endelige, da jeg stadig sidder og leger lidt med betydning og baggrund, men det er ind til videre disse jeg bedst kan li).

    Danielle er en naiv og impulsiv pige, der finder glæde i alt. Hun er god og mild, og meget smuk, men befinder sig selvfølgelig bedst i naturen, dog er hun også meget nysgerrig, hvilket gør at hun begiver sig ind til byen flere gange, trods søstrenes forbud og advarsler. Danielle er meget elskelig og åben, men lader alligevel ikke folk komme ind på livet af sig. Hun er en mester til at forfører, som det jo passer sig for nymfer, men en dag sker det omvendte, da Danielle spontant støder ind i robert, og dermed starter deres romance. Robert ved dog ikke hvad Danielle er, og skal helst heller ik vide noget, så det bliver en svær affærde, da Danielle ikke kan glemme ham, og begynder at forfølge ham.


  • #8   18. apr 2011 Jeg er dog i tvivl om det skal være en nymfe, eller om Devi'en passer bedre på dem.
    (Devi er naturånder. Man kan læse om dem her: (link fjernet) )


  • Lene J
    Lene J Tilmeldt:
    jan 2008

    Følger: 24 Følgere: 21 Svar: 21
    #9   23. maj 2011 Det lyder spændende med jeres historier....

    Jeg selv har skrevet inden for fantasy, så jeg giver da lige en lille præsentation:
    Min person hedder Aurora Borealis Wolfgang, blondine, 1.73 cm høj, 6 børn i alt, blå øjne og hun ligner en på 25 år, men hun er i virkeligheden omkring de 610. Årsagen til denne alder er at hun egentlig er drage, så hun kan forvandle sig til en kæmpe rød drage. Hun har visdom og erfaring angående økonomiske situationer. Hun har flere stutterier rundt omkring i verden hvor hun, mere eller mindre, hver dag sidder og laver meget papirarbejde. Det gør at der ikke er særlig meget tid til det med børn. Alligevel finder hun en meget kærlig mand, som hun får et par tvillinger med, Elizabeth og Robin.
    Aurora er en meget kærlig person, som vil gøre alt for dem hun har kært. Hvis der var noget som gjaldt Ninas liv (Auroras bedste veninde), så ville Aurora lade det gå ud over sig selv. Men hvis man går bag Auroras ryg, med regnskaber eller noget, så bliver hun, for at sige det mildt, pisse sur. Man kan godt vinke farvel til at være inde i varmen ved hende igen... Men hvis man blot holder sig gode venner med hende, så bfår man en rigtig god veninde der vil gøre alt for en.


  • #10   23. maj 2011 Lena
    Lyder spændende, og noget som ikke er læst før smiley Og hvor sjovt med dine navne. Har også selv brugt Borealis og Wolfgang i en af mine andre historier. Det er nogle flotte og spændende navne. Pudsigt smiley


  • Lene J
    Lene J Tilmeldt:
    jan 2008

    Følger: 24 Følgere: 21 Svar: 21
    #11   23. maj 2011 De navne er super fede... smiley Jeg har helt forelsket mig i dem. Kan slet ikke slippe dem igen... Jeg fik bl.a. inspiration fra nordlyset Borealis.. smiley

  • #12   23. maj 2011 Lige præcis smiley

    Hvis du evt. er interesseret i navne (det er jeg i hvert fald) og deres betydning, så er de her hjemmesider vildt fede smiley

    http://www.behindthename.com/
    http://www.20000-names.com/

    Og hvis du evt. også kan lide mytologiske navne (Borealis (eller Boreas) er navnet på den græske gud for Nordenvinden), så kan du prøve:

    Græsk mytologi: http://da.wikipedia.org/wiki/Græsk_mytologi
    Romersk mytologi: http://da.wikipedia.org/wiki/Romersk_mytologi

    Det er i hvert fald de hjemmesider jeg bruger mest til mine navne smiley


  • Lene J
    Lene J Tilmeldt:
    jan 2008

    Følger: 24 Følgere: 21 Svar: 21
    #13   23. maj 2011 Nice! Takker... Helt klart noget jeg kan bruge...
    http://meilleursprenoms.com/ Den har jeg brugt et par gange med nogle franske navne smiley


  • Lene J
    Lene J Tilmeldt:
    jan 2008

    Følger: 24 Følgere: 21 Svar: 21
    #14   23. maj 2011 Bare lige for at nævne det har jeg ligeledes også en med som hedder Luna... Du finder ikke en som er mere kærlig en hende... Smiler til alle, ser alt fra den positive side, hun hader ikke nogen. Hvis hun bliver vred er det i meget kort tid og der skal rigtig meget til før hun blvier vred. Luna har jeg opkaldt efter månen da den er super smuk. Da hun netop er så kærlig og har så meget overskud, så er hendes efternavn selvfølgelig Love...
    Hun har én søn som hedder Dennis, han dør højest sandsynligt. Manden som hun fik ham med hedder Kasper.
    For lige at nævne en vigtig faktor om Luna, så er hun meget rolig og blid og virker ikke vild på nogen måde, hun er som alles mor. Beskytter alt og alle. Men det skal vise sig at det altsammen er en kæmpe facade som hiun bærer og har båret i mange år, sammen med sin mand. Hendes søn ved intet om det. Da Luna var ung var hun nemlig ekstremsportsudøver, emn holdte sig mest til billøb, både gennem byen og på bane. Det endte med at hun blev kendt som "The Heartbreaker" men da hun kom ud for en skade, valgte hun at stoppe sin karriere som 22 årig og hun flyttede til England sammen med Kasper og fik Dennis. Ingen ved hun er den berømte "The Heartbreaker".
    Det er bl.a. en af grundene til at jeg har valgt at give min historie en titel, som selvfølgelig passer til, nemlig "Store løgne, kæmpe sandheder" med en undertitel der hedder "En tid, hvor fortiden helst skulle være glemt"

    Håber ikke det gjorde noget jeg lige kom med søde Luna her også smiley


Kommentér på:
Præsentér en person... (:

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce